Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 14 dokončila modernizaci paneláků, ve kterých sídlí radnice
Radnice (šedá fasáda) po modernizaci. Foto: MČ Praha 14

Praha 14 dokončila modernizaci paneláků, ve kterých sídlí radnice

Radnice čtrnácté městské části dokončila rekonstrukci svého sídla ve dvou panelových domech v ulici bratří Venclíků. Budovy mají novou fasádu, okna, rozvody nebo vzduchotechniku. Snížena byla energetická náročnost budov. Oprava, která vyšla na asi 150 milionů korun, začala loni v květnu a úředníci museli pracovat na dočasných pracovištích.

Radniční budovy Úřadu městské části Praha 14 vítají návštěvníky v novém „kabátě“. Rekonstrukce objektů v ulici Bratří Venclíků (č. p. 1072 a 1073) na Černém Mostě skončila, stejně jako stěhování zaměstnanců, kteří po dobu prací působili na dočasných pracovištích v hloubětínské ulici Poděbradská a na náměstí Plk. Vlčka.

„Vedle zvýšení komfortu pro návštěvníky a zaměstnance bylo hlavním cílem snížit energetickou náročnost budov, a to nejen s ohledem na životní prostředí – třeba na potřebu snížit emise skleníkových plynů, ale i na úsporu nákladů. Díky rekonstrukci se energetická náročnost budov sníží téměř na polovinu,“ uvedla místostarostka Prahy 14 Irena Kolmanová (TOP 09), do jejíž gesce patří investice v městské části.

Modernizace radnice, provedená společnostmi ENESA a Metrostav začala loni v květnu. Během ní oba objekty získaly novou fasádu, okna, nové elektronické rozvody, nové osvětlení, efektivnější vytápění, zásobníky na svod dešťové vody, kterou je nyní možné využívat například na zalévání, a především pak nové inteligentní ovládání vzduchotechniky, klimatizace, osvětlení a vytápění.

„Ve většině prostor chyběla klimatizace, což bylo v horkých letních dnech nepříjemné návštěvníkům i zaměstnancům. Nyní radnice disponuje plošnou klimatizací, respektive sofistikovaným systémem, který zároveň brání tomu, aby se plýtvalo energiemi. V případě puštěného chlazení například není možné zároveň otevřít okno, klimatizace se za takových okolností okamžitě vypne,“ vysvětlila místostarostka.

Projekt řešil především energetické úspory. Nyní je v plánu zvelební vnitřních prostor. Například tam, kde to bude třeba, vymalovat, dokoupit nový nábytek, dokončit navigační systém. Tyto práce se budou realizovat postupně, mimo jiné i v závislosti na tom, jak se městské části podaří zajistit financování.

Oprava radnice přišla na 150 milionů korun včetně DPH. Dotační podpora pokryla většinu nákladů na úsporná opatření. S úhradou zbývajících nákladů na vlastní rekonstrukci a některých dalších souvisejících nákladů pomohl magistrát poskytnutím návratné bezúročné finanční výpomoci. Tu městská část postupně splácí.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru