Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 14 chce získat torzo betonového mostu, který dal jméno čtvrti Černý Most
Zbytek betonového mostu z roku 1924 přes železniční trať poblíž ulice Za Černým mostem. Foto: Václav Štorek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 14 chce získat torzo betonového mostu, který dal jméno čtvrti Černý Most

Radnice Prahy 14 se pokusí získat do svého majetku torzo takzvaného černého mostu, který dříve vedl přes železnici nedaleko dnešní Rajské zahrady a dal jméno zdejší části hlavního města. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Most by měl být součástí vlastivědných procházek. Jeho oprava by mohla podle předběžného odhadu vyjít na sedm až deset milionů korun. Pozemek s torzem mostu patří Správě železnic (SŽ), která jej plánuje zbourat.

Zbytek mostu se nachází na trati mezi Vysočany a Horními Počernicemi v trojúhelníku tvořeném železniční tratí, ulicí Za Černým mostem a Ciglerovou. Právě kvůli tomu, že SŽ chce zbytky mostu odstranit, projednali zastupitelé návrh podat žádost o svěření mostu. „Když to neuděláme, tak to SŽ strhne," řekl starosta Jiří Zajac (ODS).

Pokud by radnice torzo mostu získala, podle bývalého místostarosty a zastupitele Petra Hukala (Piráti) by jej opravila. V budoucnu by se z něj pak mohlo stát vyhlídkové místo, které by bylo součástí vlastivědných tras po městské části a zároveň by kolem něj vedla páteřní cyklostezka.

Někteří zastupitelé upozornili na složitost oprav, protože torzo je hned vedle kolejí a musela by se zastavit železniční doprava. Diskuse se vedla rovněž o nákladech na opravu a údržbu.

Most získal své jméno tím, že zčernal od sazí z parních lokomotiv, které tudy jezdily po trati z Prahy do Čelákovic. Původní most byl kamenný, avšak na začátku 20. století byl stržen a vyrostl zde most betonový. Dnes je dochováno asi desetimetrové torzo jednoho z nájezdů mostu.

Černý Most je čtvrť v severovýchodní části Prahy. Tvoří ji téměř výhradně panelová sídliště, která tu vznikala od 80. let.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru