Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 14 chce získat torzo betonového mostu, který dal jméno čtvrti Černý Most
Zbytek betonového mostu z roku 1924 přes železniční trať poblíž ulice Za Černým mostem. Foto: Václav Štorek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 14 chce získat torzo betonového mostu, který dal jméno čtvrti Černý Most

Radnice Prahy 14 se pokusí získat do svého majetku torzo takzvaného černého mostu, který dříve vedl přes železnici nedaleko dnešní Rajské zahrady a dal jméno zdejší části hlavního města. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Most by měl být součástí vlastivědných procházek. Jeho oprava by mohla podle předběžného odhadu vyjít na sedm až deset milionů korun. Pozemek s torzem mostu patří Správě železnic (SŽ), která jej plánuje zbourat.

Zbytek mostu se nachází na trati mezi Vysočany a Horními Počernicemi v trojúhelníku tvořeném železniční tratí, ulicí Za Černým mostem a Ciglerovou. Právě kvůli tomu, že SŽ chce zbytky mostu odstranit, projednali zastupitelé návrh podat žádost o svěření mostu. „Když to neuděláme, tak to SŽ strhne," řekl starosta Jiří Zajac (ODS).

Pokud by radnice torzo mostu získala, podle bývalého místostarosty a zastupitele Petra Hukala (Piráti) by jej opravila. V budoucnu by se z něj pak mohlo stát vyhlídkové místo, které by bylo součástí vlastivědných tras po městské části a zároveň by kolem něj vedla páteřní cyklostezka.

Někteří zastupitelé upozornili na složitost oprav, protože torzo je hned vedle kolejí a musela by se zastavit železniční doprava. Diskuse se vedla rovněž o nákladech na opravu a údržbu.

Most získal své jméno tím, že zčernal od sazí z parních lokomotiv, které tudy jezdily po trati z Prahy do Čelákovic. Původní most byl kamenný, avšak na začátku 20. století byl stržen a vyrostl zde most betonový. Dnes je dochováno asi desetimetrové torzo jednoho z nájezdů mostu.

Černý Most je čtvrť v severovýchodní části Prahy. Tvoří ji téměř výhradně panelová sídliště, která tu vznikala od 80. let.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

Včera v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru