Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 bude po investorech žádat příspěvek na občanskou vybavenost, stanovila podmínky
Radnice Prahy 14 sídlí na Černém Mostě. Foto: archiv

Praha 14 bude po investorech žádat příspěvek na občanskou vybavenost, stanovila podmínky

Zastupitelstvo na svém posledním jednání schválilo Pravidla spoluúčasti investorů na rozvoji území městské části Praha 14. Informovali o tom představitelé vedení Prahy 14.

„Nové investorské záměry vytvářejí i nové nároky na veřejnou infrastrukturu, veřejná prostranství a občanské vybavení. Spoluúčast investorů na pokrytí zvýšených nákladů na veřejnou infrastrukturu formou kompenzačního příspěvku proto považujeme za zcela adekvátní. Cílem přijetí těchto pravidel bylo zároveň definovat jednotné, rovné a transparentní podmínky spolupráce mezi Prahou 14 a investory,“ uvedla místostarostka Prahy 14 Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka), do jejíž gesce spadá oblast územního rozvoje a dopravy. 

Kompenzační investorský příspěvek městská část stanovila v jednotné výši pro bytovou i nebytovou výstavbu, a to 920 korun za metr čtvereční hrubé podlažní plochy (HPP). Definici HPP, ze které je příspěvek vypočítáván, schválená pravidla konkretizují. 

„Praha 14 má zájem na co nejefektivnější výstavbě na svém území. Jsme přesvědčeni, že včasná vzájemná dohoda mezi městskou částí a investory, která stanoví podmínky pro zajištění veřejné infrastruktury, je pro obě strany správným řešením,“ uvedl starosta Praha 14 Jiří Zajac (ODS). 

Účelem nastavených pravidel je dle místostarostky Tománkové definovat podmínky spolupráce mezi Prahou 14 a investory, které budou přínosné pro všechny. „Nové investorské záměry mají přímý vliv i na nejcitelnější oblasti veřejné infrastruktury jako je oblast školství či dopravy a na to je potřeba patřičně reagovat. Definice HPP, ze které je vypočítáván investorský kompenzační příspěvek, případně nepeněžitý kompenzační příspěvek, proto například nezahrnuje plochy garáží. Našim zájmem je podporovat navyšování parkovacích míst, jejichž nedostatek Prahu 14 v současné době velmi trápí,“ vysvětlila Tománková. 

Schválená pravidla se týkají všech investorských záměrů s HPP větší než 500 metrů čtverečních, které nevyžadují změnu územního plánu. K záměrům vyžadujícím změnu územního plánu se vztahují jiné, v pravidlech rovněž přesně definované, podmínky.

Při stanovování pravidel investorské spoluúčasti Praha 14 podle Zajace vycházela z předloňských usnesení Rady hl. m. Prahy a Zastupitelstva hl. m. Prahy, které 6 přijetí vlastních pravidel městským částem doporučují.


Autor: red

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Další články
Nahoru