Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 14 během prázdnin opravuje ve školách jídelny a navyšuje kapacity tříd
Nové učebny zeměpisu se dočkají žáci Základní školy Vybíralova. Foto: 3-b-zs-vybiralova.webnode.cz

Praha 14 během prázdnin opravuje ve školách jídelny a navyšuje kapacity tříd

Žáci v ZŠ Bratří Venclíků na Černém Mostě budou mít novou jídelnu a v ZŠ Generála Janouška v jídelně přibudou místa. Radnice Prahy 14 nechá v dalších školách rovněž vybudovat nové třídy a v jedné opraví elektroinstalace. O letních investicích městské části v oblasti školství informovala místostarostka Mária Ševčíková (ANO). Městská část zřizuje šest základních škol a desítku mateřských škol, některé mají ještě odloučená pracoviště.

Největší investice v předpokládané hodnotě 65 milionů korun se během probíhajících prázdnin dočká Základní škola Bratří Venclíků. Pobíhá kompletní rekonstrukce kuchyně včetně elektroinstalace, vzduchotechniky, vybudování takzvaného lapolu, tedy lapače tuku, který zabraňuje úniku tuků a olejů z kuchyňských provozů do kanalizace a instalace nového gastrozařízení.

„Dojde také k navýšení kapacity jídelny ze současných 700 na 900 žáků. Na rekonstrukci obdržela městská část dotaci od magistrátu ve výši 15 milionů korun, práce potrvají do září, kdy se budou dokončovat,“ popsala místostarostka. Fungování školy, respektive zajištění jídla pro její žáky a zaměstnance přestavba podle místostarostky neovlivní. Městská část zajistí dovoz a výdej jídla externími dodavateli.

K navýšení kapacity pro strávníky přispěje také úprava druhé výdejny na ZŠ Generála Janouška. Ve škole bylo otevřeno více tříd, a tak je podle Ševčíkové další výdejna potřeba. Předpokládané náklady jsou dva miliony korun, hotovo by mělo být přes prázdniny. Zvýšit kapacitu tříd prvního stupně by pak měla letní přestavba kabinetu a družiny v ZŠ Chvaletická – Rochovská. 

V MŠ Kostlivého proběhne o prázdninách kompletní rekonstrukce elektroinstalace. Předpokládaný termín dokončení je letošní srpen, práce vyjdou na 7,9 milionu korun. 

„Nové učebny zeměpisu se dočkají žáci Základní školy Vybíralova, stát by měla přibližně pět milionů a vznikne přestavbou kinosálu,“ sdělila Ševčíková. Tato investiční akce je spolufinancována z Operačního programu Praha – pól růstu, tedy z téhož, jako bude spolufinancováno vybudování polytechnické zahrady v MŠ Jahoda.

Předpokládané náklady na druhou zmiňovanou akci se pohybují ve výši dvou milionů korun, hotovo by rovněž mělo být do konce prázdnin.

V Základní škole Chvaletická, respektive jejím pracovišti v Rochovské ulici, radnice nechá přestavět kabinet a družiny a navýší tak kapacity tříd prvního stupně. Náklady by měly být 700 000 korun. Nová učebna vznikne úpravou nevyužitých školních prostor také v kmenové budově školy ve Chvaletické. V současné době radnice připravuje výběrové řízení na zhotovitele, informovala ČTK.


Autoři: Jan Puci, red

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru