Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 13 zajišťuje prevenci pro kybernetickým a dalším hrozbám
Jedna z přednášek v rámci cyklu Senior akademie. Foto: P13

Praha 13 zajišťuje prevenci pro kybernetickým a dalším hrozbám

Praha 13 každoročně pořádá osvětovou akci Bezpečná třináctka aneb bezpečnost zajištěna, která slouží k představení složek integrovaného záchranného systému. Na akci se představují také policejní preventivní útvary Policie.

Oblast prevence rizikového chování, a tedy i kybernetického bezpečí (včetně závislostního chování apod.), zajišťuje v rámci městské části odbor sociální péče, a to na několika úrovních pro různé cílové skupiny.

Pracovníci zajišťují sociálně právní ochranu dětí. Pro 10 zřizovaných základních škol administrují neinvestiční příspěvek na realizaci aktivit cílených na rizikové chování (programy všeobecné primární prevence cílené částečně i na rizika online prostředí). Souhrnná výše vyčleněných prostředků je 150 000 korun za rok.

Školy samotné si v rámci dotačního programu žádají na magistrátu o dotace na programy školské primární prevence, v roce 2024 obdržely v souhrnu více jak 600 000 korun. Pracovníci též administrují dotační program pro sociální oblast, ze kterého jsou spolufinancovány sociální a návazné služby zaměřené na adiktologickou oblast.

Dále organizují cílené programy například pro seniory. Aktuálně je ve spolupráci s Městkou policií hl.m. Prahy pořádán cyklus přednášek tzv. Senior akademie. Jedná se o cyklus vzdělávacích přednášek zaměřených na prevenci kriminality, který probíhá pro seniory každou středu od 21. února do 7. května.

Účastnící zde získávají užitečné informace z oblasti prevence osobního bezpečí, zabezpečení majetku a finanční gramotnosti, základy první pomoci, podoby domácího násilí atp. Součástí Senior akademie byla také návštěva Muzea Policie ČR, Centrálního operačního střediska a Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie hl. m. Prahy.

Program, který je pod záštitou starosty Davida Vodrážky je pro účastníky zdarma.

V roce 2024 městská část poskytla individuální dotaci 42 000 korun spolku Moudrá sovička na zajištění tzv. Hodinového ajťáka, služby určené pro seniory.

Praha 13 v rámci místní Agendy 21 a ve spolupráci s Policií České Republiky poskytuje seniorům důležité informace o prevenci kybernetických hrozeb a novodobých šmejdů prostřednictvím preventivních a osvětových přednášek.

„Chceme, aby naši senioři byli dobře informováni a chráněni před různými podvodníky a šmejdy, kteří se snaží využít jejich nedostatek technologických znalostí," řekl Vodrážka. Na přelomu dubna a května se uskutečnily celkem čtyři přednášky.

Díky této spolupráci se také plánujeme zaměřit na rodiny s dětmi a poskytnout jim informace o osobní ochraně a bezpečnosti na internetu. „Chceme, aby v dnešní době, kdy je on-line prostředí nedílnou součástí života, byly rodiny schopny chránit sebe i své děti před riziky a nebezpečími, které s sebou internetová komunikace přináší," dodal starosta.

S policií chce Praha 13 podle něj navázat dlouhodobou spolupráci, která umožní poskytovat přednášky a osvětu v oblasti bezpečnosti, a to nejen v on-line prostředí.


Autor: red

V Kolbenově se bude tančit

Včera ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

Včera v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Včera v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Včera v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Včera v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

15. června 2024 v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

15. června 2024 v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Další články
Nahoru