Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Praha 13 pro seniory

Třináctá městská část a počet jejích obyvatel neustále rostou, proto se radnice dlouhodobě věnuje početné skupině seniorů. Pro možnou inspiraci do nového roku připravila přehled aktivit pro dříve narozené obyvatele za ten uplynulý.

Kluby seniorů
Činnost klubů pro seniory zajišťuje odbor sociální péče. Vybírat lze z celkem třinácti klubů, které pro své členy organizují nejrůznější aktivity. Každý je tematicky trochu jinak zaměřený, někde se věnují turistice, jinde numerologii, všechny ale spojuje jeden cíl a tím je kvalitně strávený čas ve společnosti vrstevníků.

Odbor sociální péče pro členy i neorganizované občany tvoří program oblíbené Retrokavárny a společná setkání probíhají také při rukodělných činnostech, jakými jsou jarní, podzimní a zimní floristika.

Vedení klubů se pravidelně schází se starostou a přináší cenné podněty ke zlepšení života v městské části. Pro svou práci mají od loňského roku skvělé zázemí v prostorách Střediska sociálních služeb, kterému se říká Lukáš. Radnice v minulém roce dokončila novou přístavbu a všechny kluby tak dostaly domovskou adresu pod jednou střechou. Jsou zde k dispozici kvalitní nové prostory s moderním vybavením, kde se konají pravidelná setkání klubů, koncerty, přednášky, oslavy a mnoho dalších aktivit. Radnice pro seniory pořádá několik akcí ročně, ať už je to společenské setkání s hudbou ve Spolkovém domě nebo zajímavé výlety. 

Virtuální klub seniorů
Další možností, jak se zapojit do seniorských aktivit, je Virtuální klub seniorů, do kterého se lze jednoduše přihlásit na webu městské části. Senioři zde získaljí potřebné informace o pořádaných akcích, stejně jako o užitečných pomocnících – Seniorské obálce nebo Euroklíči. Mají možnost získat atraktivní vouchery například v podobě plavenek či slevy na koncerty v kulturním domě Mlejn. 

Středisko sociálních služeb Prahy 13 – Lukáš
Středisko sociálních služeb je otevřeno pro širokou, převážně seniorskou veřejnost. Jeho činnost směřuje k maximální podpoře spokojeného a důstojného života seniorů či zdravotně postižených spoluobčanů žijících na území Prahy 13 nebo Prahy 5 Řeporyje. Zájemci o využití služeb mohou čerpat z široké nabídkové škály. Mezi nejvýznamnější a nejdůležitější činnosti Střediska patří poskytování terénní pečovatelské služby a ambulantní služby denního stacionáře. Pečovatelská služba zajistí v domácnostech klientů péči, kdy pomoc je soustředěna na péči o osobu klienta, poté až o zajištění chodu domácnosti. Vyhledávaným úkonem je mezi klienty například dovoz nebo donáška obědů.

Denní stacionář je ambulantní službou, která je poskytována v bezbariérových prostorách. Dostupnost služby je zvyšována možností ranních svozů a odpoledních odvozů klientů. Pracovníci Střediska zajišťují klientům kromě pokrytí základních potřeb jako je celodenní stravování v podobě dvou svačin, oběda a celodenního pitného režimu také doprovodný aktivizační a vzdělávací program nebo sociálně terapeutické činnosti. 

Vzdělávací a sportovní aktivity
Pravidelné účastníky si našly také vzdělávací a sportovní aktivity. Probíhá výuka angličtiny, cvičení pro seniory a velké úspěchy získává seniorský pétanque, který se pravidelně trénuje i hraje na zahradě Střediska sociálních služeb.
Autoři: TZ, Hla

Týden péče o oči pro seniory Prahy 13

20. února 2024 ve 20:27

Praha 13 a Středisko sociálních služeb Prahy 13 spolu s lékaři Oční kliniky JL ve Stodůlkách připravili pro kluby seniorů Prahy 13 sérii přednášek o nejčastějších očních onemocnění, včetně možností prevence a léčby. Cyklus pěti přednášek renomovaných odborníků je doplněn diagnostikou a měřením...

Fórum mladých hraje seniorům v Tomáši

19. února 2024 ve 14:39

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na akci, která se koná ve čtvrtek 22. února od 14 hodin v klubu seniorů Tomáš.

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

Vysočanská Véčka pro seniory v březnu

18. února 2024 v 10:41

Praha 9 nabízí seniorům další možnosti trávení volného času. Akce Vysočanská Véčka jsou určeny seniorům, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9.

Kurzy trénování paměti pro seniory Prahy 10

7. února 2024 ve 12:50

Praha 10 na jaře opět nabídne kurzy trénování paměti zájemcům z řad seniorů (60+), kteří mají trvalé bydliště na území desáté městské části.

Fantastický výsledek týmu pétanque Lukáš Praha 13

7. února 2024 v 09:41

Velkého úspěchu dosáhli senioři Prahy 13 na jedenáctém ročníku Zimní Ubuligy. Suverénním způsobem vyhráli opravnou osmifinálovou skupinu a zajistili si tak poslední postupové místo do čtvrtfinále A celé soutěže. Tam pokračovali ve skvělém výkonu, vyřadili silné čtvrtfinálové a semifinálové soupeře...

Praha 9 pro seniory: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

5. února 2024 v 09:55

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků se koná v úterý 13. února ve 14 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Vysočanská Véčka: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

16. ledna 2024 v 11:00

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků v úterý 13. února ve 14 hodin.

V Praze 9 se konají přednášky vzdělávacího programu Senior akademie

12. ledna 2024 v 11:10

První přednášky z cyklu vzdělávacího programu Senior akademie se 9. ledna zúčastnilo 49 zájemců. Řada přednášek na konkrétní témata se vztahuje k ochraně života, zdraví a majetku před kriminalitou, a to moderní alternativní metodou na principu univerzity...

Prokop spustil narozeninovou sbírku pro osamělé seniory

9. ledna 2024 ve 21:52

Předseda kontrolního výboru pražského zastupitelstva i zastupitel Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) při příležitosti svých 38. narozenin, které oslavil v uplynulých dnech, spustil ve spolupráci s organizací ŽIVOT 90 finanční sbírku pro seniory.

Další články
Nahoru