Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 13 opravila hřiště v Podpěrově ulici, místo betonu jsou velkoplošné malby
Foto: P13

Praha 13 opravila hřiště v Podpěrově ulici, místo betonu jsou velkoplošné malby

Praha 13 dokončila rekonstrukci sportovního hřiště v Podpěrově ulici a místo doslova září barvami. Původní betonové zdi byly opraveny a velkoplošné malby dodaly vnitrobloku novou atmosféru. Autorem je Petr Placák, který z Prahy 13 pochází. Na realizaci této velkoplošné malby přizval další kolegy a zdi kolem sportoviště se tak staly i symbolickým kolektivním uměleckým počinem.

„Opravy hřišť a sportovišť provádíme průběžně celý rok, na území naší městské části je jich dispozici více než sto a mnoho z nich se nachází ve vnitroblocích místních sídlišť. Hřiště v Podpěrově ulici pochází z osmdesátých let, kdy byl beton základním stavebním materiálem, často dost nevzhledným. Po vzoru úspěšné opravy schodiště na Lužinách jsme se tedy rozhodli na zdi lemující i toto místo umístit velkoplošné malby. Přírodní motivy v kombinaci se sportovními prvky celý prostor skvěle oživily a věřím, že nejen místním dětem a obyvatelům udělají radost a zpříjemní pobyt venku,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

2022-zed-oprava-starosta

Petr Placák a starosta David Vodrážka. Foto: Praha 13

„Vnitrobloky mají svá specifika, poskytují prostor pro volný čas všem věkovým skupinám místních obyvatel. Před měsícem jsme tu otvírali dětské hřiště a teď zde barvy pokryly i okolí sportoviště, včetně místa pro odpočinek. Barvy do sídlišť patří a podle reakce veřejnosti se těší podpoře. Zbývá věřit, že se jim vandalismus vyhne a noční sprejeři tak vyjádří respekt k autorům,“ dodal starosta.

Oprava okolí hřiště ve vnitrobloku ulice Podpěrova zahrnovala především opravu betonových zdí s plochou více než 500 m2.

„Malba spojuje přírodní a sportovní prvky, tak znělo zadání městské části. Zvolil jsem jasné světlé barvy, aby malba nejen oživila nevzhledné betonové zdi, ale také opticky zmenšila paneláky kolem. Právě proto jsou například listy trávy mnohonásobně větší, než v realitě a z dálky tak vizuálně zmenšují okolní budovy,“ říká Petr Placák.

Velkoplošné malby různých autorů se na území městské části Praha 13 těší velké podpoře obyvatel. Dvě velké zdobí korzo v Nových Butovicích, mural pokryl i schodiště v blízkosti tubusu metra na Lužinách. Těšně před dokončením je dílo na budově kotelny v Jeremiášově ulici.Autor: Alo

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

19. března 2023 v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

19. března 2023 ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

19. března 2023 v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru