dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Zpravodajství

Praha 13 ocenila vynálezce a vlastence Josefa Sousedíka

Na svém jednání 23. června schválila Rada městské části Praha 13 návrh starosty na udělení bronzové pamětní medaile Prahy 13 významnému vynálezci, konstruktérovi, průmyslníkovi a bojovníkovi za svobodu Josefu Sousedíkovi, in memoriam, za životní zásluhy celospolečenského významu.

Starosta městské části David Vodrážka 28. července ocenění slavnostně předal do rukou jeho syna Tomáše Sousedíka, který je občanem  Prahy 13.

Josef Sousedík (1894 – 1944) byl mimořádnou osobností meziválečného období. Pocházel z velmi chudých poměrů, ale svým technickým talentem a pílí se vypracoval a dosáhl významných úspěchů, zejména v oblasti elektrotechniky. Již v 26 letech přihlásil svůj první patent. Za celý život patentoval na 50 významných vynálezů, např. letadlo s kolmým startem, ale především elektrické motory, stroje a pohony kolejových a silničních vozidel.

Nejznámějším dílem Josefa Sousedíka, „Edisona z Moravy“, je benzinoelektrický motor pro rychlík Slovenská strela z roku 1936, který dosahoval rychlosti až 150 km/h. Vyvinul také elektromobil s hybridním pohonem, kterým předběhl dobu. Ve Vsetíně, kde prožil většinu života, založil elektrotechnický závod, v němž zaměstnával 300 lidí.

Byl ale také vlastenec a veřejně činný člověk. V letech 1927 – 1938 byl starostou Vsetína a zvelebil město i celý region Valašska. Hned po okupaci se zapojil do protifašistického odboje a založil odbojovou organizaci, ve které působilo až 2000 lidí. V roce 1944, jen pár dní před 50. narozeninami, byl při výslechu na gestapu zastřelen.

Komunistický režim po převratu v roce 1948 označil Sousedíka za kapitalistu a třídního nepřítele, snažil se vymazat jeho existenci a perzekvoval jeho příbuzné. Teprve po roce 1989 se členové jeho rodiny dočkali rehabilitace a určité morální satisfakce.

Jméno Josefa Sousedíka bylo již opakovaně mezi návrhy na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. V letošním roce udělení tohoto státního vyznamenání doporučil i Senát Parlamentu ČR.

„Josef Sousedík byl zcela mimořádnou osobností a nesmí být zapomenut,“ říká starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Byl nejen talentovaný a schopný, ale také velmi prospěšný pro společnost. To jsme chtěli připomenout udělením pamětní medaile. Bylo by nanejvýš vhodné, aby mu v roce 70. výročí jeho hrdinné smrti bylo uděleno také státní vyznamenání.“    


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru