Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 13 chce na Slunečním náměstí místo městských domů park
Sluneční náměstí v Praze 13. Diskutuje se o zástavbě na ploše, kde je nyní trávník (na snímku v pozadí). Foto: Jan Puci

Praha 13 chce na Slunečním náměstí místo městských domů park

Již déle než rok je dokončena architektonicko-urbanistická studie, která řeší budoucí podobu Slunečního náměstí. I když Praha 13 s vytvořením studie souhlasila, má k ní dílčí výhrady. Městské části vadí, že na městských pozemcích by se měly stavět domy. S těmi přitom v západní části náměstí počítá i developer. O výhradách informoval starosta David Vodrážka (ODS).

Podobu Slunečního náměstí řeší už generace politiků. I když se před desítkami let při výstavbě okolních sídlišť počítalo se zástavbou této volné plochy, nedošlo k tomu.

Hlavní město zadalo na podzim roku 2019 Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy vytvořit koncepční architektonicko-urbanistickou studii Slunečního náměstí i jeho nejbližšího okolí. Studie tak řeší celé území v okolí stanice metra B – Hůrka.

Na základě dokumentu by měla na Slunečním náměstí na městských pozemcích svěřených do správy Praze 13 vzniknout nová multifukční budova pro základní uměleckou školu a na ni navazující nová výstavba bytových domů. A s nimi nesouhlasí zdejší radnice.

„Stavět městské bytové domy je určitě potřeba, ale nelíbí se nám to na Slunečním náměstí. S tím, jak se od devadesátých let okolní lokality zahustily, je žádoucí nechat náměstí víc dýchat,“ uvedl Vodrážka. Se školou vedení radnice podle Vodrážky souhlasí a záměr podporuje. Umělecká škola už na území Prahy 13 ve Stodůlkách funguje, ale kapacitně nestačí.

„Město hned vedle školy dle studie připouští výstavbu bytových domů. My považujeme za vhodnější tam vybudovat park. Ostatně, jak vyplynulo z dotazníkové šetření, většina místních obyvatel se vyjádřila tak, že na tomto místě také chtějí park a já tomuto požadavku plně rozumím,“ sdělil.

Na soukromých pozemcích vedle plánované školy bude domy stavět soukromý developer. „Takže kdyby tam stavělo domy i město, náměstí se moc zaplní,“ podotkl starosta.

Už loni se vedení Prahy 13 usneslo, že bude prosazovat, aby se zmíněná městem vlastněná plocha určená pro veřejnou vybavenost změnila na plochu pro veřejnou zeleň. „Chci jednat s náměstkem primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petrem Hlaváčkem, aby v části Slunečního náměstí místo městských domů vzniknul park,“ řekl Vodrážka.

„Zároveň chci za městkou část zdůraznit, že tím nechceme, aby se celá studie hodila do koše, to by úpravy Slunečního náměstí a potřebnou výstavbu školy opět odsunulo. Jen chceme, aby došlo k přehodnocení části studie,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru