Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 13 chce na Slunečním náměstí místo městských domů park
Sluneční náměstí v Praze 13. Diskutuje se o zástavbě na ploše, kde je nyní trávník (na snímku v pozadí). Foto: Jan Puci

Praha 13 chce na Slunečním náměstí místo městských domů park

Již déle než rok je dokončena architektonicko-urbanistická studie, která řeší budoucí podobu Slunečního náměstí. I když Praha 13 s vytvořením studie souhlasila, má k ní dílčí výhrady. Městské části vadí, že na městských pozemcích by se měly stavět domy. S těmi přitom v západní části náměstí počítá i developer. O výhradách informoval starosta David Vodrážka (ODS).

Podobu Slunečního náměstí řeší už generace politiků. I když se před desítkami let při výstavbě okolních sídlišť počítalo se zástavbou této volné plochy, nedošlo k tomu.

Hlavní město zadalo na podzim roku 2019 Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy vytvořit koncepční architektonicko-urbanistickou studii Slunečního náměstí i jeho nejbližšího okolí. Studie tak řeší celé území v okolí stanice metra B – Hůrka.

Na základě dokumentu by měla na Slunečním náměstí na městských pozemcích svěřených do správy Praze 13 vzniknout nová multifukční budova pro základní uměleckou školu a na ni navazující nová výstavba bytových domů. A s nimi nesouhlasí zdejší radnice.

„Stavět městské bytové domy je určitě potřeba, ale nelíbí se nám to na Slunečním náměstí. S tím, jak se od devadesátých let okolní lokality zahustily, je žádoucí nechat náměstí víc dýchat,“ uvedl Vodrážka. Se školou vedení radnice podle Vodrážky souhlasí a záměr podporuje. Umělecká škola už na území Prahy 13 ve Stodůlkách funguje, ale kapacitně nestačí.

„Město hned vedle školy dle studie připouští výstavbu bytových domů. My považujeme za vhodnější tam vybudovat park. Ostatně, jak vyplynulo z dotazníkové šetření, většina místních obyvatel se vyjádřila tak, že na tomto místě také chtějí park a já tomuto požadavku plně rozumím,“ sdělil.

Na soukromých pozemcích vedle plánované školy bude domy stavět soukromý developer. „Takže kdyby tam stavělo domy i město, náměstí se moc zaplní,“ podotkl starosta.

Už loni se vedení Prahy 13 usneslo, že bude prosazovat, aby se zmíněná městem vlastněná plocha určená pro veřejnou vybavenost změnila na plochu pro veřejnou zeleň. „Chci jednat s náměstkem primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petrem Hlaváčkem, aby v části Slunečního náměstí místo městských domů vzniknul park,“ řekl Vodrážka.

„Zároveň chci za městkou část zdůraznit, že tím nechceme, aby se celá studie hodila do koše, to by úpravy Slunečního náměstí a potřebnou výstavbu školy opět odsunulo. Jen chceme, aby došlo k přehodnocení části studie,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru