Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky
Školáci sází v ulici Cílkova duby. V pozadí je vidět ulice Durychova. Foto: P12

Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky

Praha 12 letos pokračovala ve výsadbě stromů. stovky jich vysadila na sídlištích. A také na polích, které vlastní. Informovala o tom místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

Více než sto stromů vysadil na podzim odbor životního prostředí na sídlištích na základě podnětů občanů. Výsadba je podle Tylové komplikovaná, protože tam vede řada sítí, mnohé i na jiných místech, než jsou zakresleny v mapě. Stromy tedy nebylo možno vysadit na všech místech, která občané navrhli.

Na sídlišti sázeli i žáci a učitelé základní školy v Písnické ulici. Na organizaci výsadby se podílel nejen odbor životního prostředí Prahy 12, ale i ekolog Pavel Šremer. Žáci sázeli v ulici Cílkova, nedaleko jejich školy. Sázeli většinou doubky, které vypěstoval pan Remeš z Komořan z žaludů z dubů u jeho domu.

Dvanáctá městská část i letos pokračovala ve výsadbě alejí v okolí Cholupic a Točné. „Snažíme se kráčet ve šlépějích Marie Terezie, která vysazovala stromy kolem cest. S výsadbou jsme začali již na jaře, kdy jsme vysadili 16 třešní kolem polní cesty K Čihadlům,“ sdělila Tylová.

Stromky zprostředkovaly a pomohly vysadit Daniela a Lucie Příborské ze spolku Sázíme stromy. Stromky, kůly a pletivo uhradila firma Johnson & Johnson.

„Stromky odborně ošetřili kolegové z odboru životního prostředí. Zalili jsme je vodou ze studny na náměstí. Část stromků zasadili v rámci rodinného sázení Točenští občané a část klienti obecně prospěšné společnosti Drop In. Nebyla to žádná lehká práce vykopat v tvrdé zemi díry a zatlouci kůly. Při výběru míst pro výsadbu spolupracujeme s odborem péče o životní prostředí pražského magistrátu,“ pokračovala místostarostka.  

Vzhledem ke klimatickým podmínkám je lepší sázet na podzim, kdy další výsadby alejí zorganizoval odbor životního prostředí v ulici Podchýšská, obnovil třešňovou alej v ulici Branišovská a vysadil stromy kolem polní cesty K Nouzovu.

Na výsadby městská část obdržela prostředky z magistrátu z dotací na adaptaci na klimatickou změnu.

Spolek Sázíme stromy také zorganizoval výsadbu jedenácti ovocných stromů na poli u silnice z Cholupic do Písnice, vysadili je lidé ze společnosti EPAM Systems (Czech Republic), která uhradila nejen stromky, ale i kůly a pletivo. Dosadili i lipovou alej v ulici Ke Kálku čtyřmi lipami.

Pavel Jeřábek z Hnutí Kandík vysadil za pomoci žáků a jejich učitelů ze zahradnického učiliště pro handicapované žáky v Komořanech 30 ovocných stromů na poli za Cholupickým hřbitovem. Výsadba je provedena z dotačního programu hlavního města na ochranu životního prostředí.

Kolem památného stromu na poli u Točné byla vyseta květná louka a vybudováno ohrazení, aby dub nebyl oboráván.

„Dalších téměř 300 ovocných stromů a tisíc keřů vysázeli pachtýři manželé Jakub a Radka Zelení a Petr Třešňák do mezí na zemědělských pozemcích městské části nad Točnou,“ dodala místostarostka Eva Tylová.

Remízky pomohou zachytit vodu ztékající z polí do ulice Branišovská. Výsadba stromů na poli Zelených byla financována spolkem Sázíme stromy. Stromy z dotace hlavního města dosadil na svém pozemku i pachtýř David Ježek.


Autor: red

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru