Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky
Školáci sází v ulici Cílkova duby. V pozadí je vidět ulice Durychova. Foto: P12

Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky

Praha 12 letos pokračovala ve výsadbě stromů. stovky jich vysadila na sídlištích. A také na polích, které vlastní. Informovala o tom místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

Více než sto stromů vysadil na podzim odbor životního prostředí na sídlištích na základě podnětů občanů. Výsadba je podle Tylové komplikovaná, protože tam vede řada sítí, mnohé i na jiných místech, než jsou zakresleny v mapě. Stromy tedy nebylo možno vysadit na všech místech, která občané navrhli.

Na sídlišti sázeli i žáci a učitelé základní školy v Písnické ulici. Na organizaci výsadby se podílel nejen odbor životního prostředí Prahy 12, ale i ekolog Pavel Šremer. Žáci sázeli v ulici Cílkova, nedaleko jejich školy. Sázeli většinou doubky, které vypěstoval pan Remeš z Komořan z žaludů z dubů u jeho domu.

Dvanáctá městská část i letos pokračovala ve výsadbě alejí v okolí Cholupic a Točné. „Snažíme se kráčet ve šlépějích Marie Terezie, která vysazovala stromy kolem cest. S výsadbou jsme začali již na jaře, kdy jsme vysadili 16 třešní kolem polní cesty K Čihadlům,“ sdělila Tylová.

Stromky zprostředkovaly a pomohly vysadit Daniela a Lucie Příborské ze spolku Sázíme stromy. Stromky, kůly a pletivo uhradila firma Johnson & Johnson.

„Stromky odborně ošetřili kolegové z odboru životního prostředí. Zalili jsme je vodou ze studny na náměstí. Část stromků zasadili v rámci rodinného sázení Točenští občané a část klienti obecně prospěšné společnosti Drop In. Nebyla to žádná lehká práce vykopat v tvrdé zemi díry a zatlouci kůly. Při výběru míst pro výsadbu spolupracujeme s odborem péče o životní prostředí pražského magistrátu,“ pokračovala místostarostka.  

Vzhledem ke klimatickým podmínkám je lepší sázet na podzim, kdy další výsadby alejí zorganizoval odbor životního prostředí v ulici Podchýšská, obnovil třešňovou alej v ulici Branišovská a vysadil stromy kolem polní cesty K Nouzovu.

Na výsadby městská část obdržela prostředky z magistrátu z dotací na adaptaci na klimatickou změnu.

Spolek Sázíme stromy také zorganizoval výsadbu jedenácti ovocných stromů na poli u silnice z Cholupic do Písnice, vysadili je lidé ze společnosti EPAM Systems (Czech Republic), která uhradila nejen stromky, ale i kůly a pletivo. Dosadili i lipovou alej v ulici Ke Kálku čtyřmi lipami.

Pavel Jeřábek z Hnutí Kandík vysadil za pomoci žáků a jejich učitelů ze zahradnického učiliště pro handicapované žáky v Komořanech 30 ovocných stromů na poli za Cholupickým hřbitovem. Výsadba je provedena z dotačního programu hlavního města na ochranu životního prostředí.

Kolem památného stromu na poli u Točné byla vyseta květná louka a vybudováno ohrazení, aby dub nebyl oboráván.

„Dalších téměř 300 ovocných stromů a tisíc keřů vysázeli pachtýři manželé Jakub a Radka Zelení a Petr Třešňák do mezí na zemědělských pozemcích městské části nad Točnou,“ dodala místostarostka Eva Tylová.

Remízky pomohou zachytit vodu ztékající z polí do ulice Branišovská. Výsadba stromů na poli Zelených byla financována spolkem Sázíme stromy. Stromy z dotace hlavního města dosadil na svém pozemku i pachtýř David Ježek.


Autor: red

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Další články
Nahoru