Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky
Školáci sází v ulici Cílkova duby. V pozadí je vidět ulice Durychova. Foto: P12

Praha 12 vysadila stovky stromů na sídlišti a v krajině, vznikají nové aleje i louky

Praha 12 letos pokračovala ve výsadbě stromů. stovky jich vysadila na sídlištích. A také na polích, které vlastní. Informovala o tom místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

Více než sto stromů vysadil na podzim odbor životního prostředí na sídlištích na základě podnětů občanů. Výsadba je podle Tylové komplikovaná, protože tam vede řada sítí, mnohé i na jiných místech, než jsou zakresleny v mapě. Stromy tedy nebylo možno vysadit na všech místech, která občané navrhli.

Na sídlišti sázeli i žáci a učitelé základní školy v Písnické ulici. Na organizaci výsadby se podílel nejen odbor životního prostředí Prahy 12, ale i ekolog Pavel Šremer. Žáci sázeli v ulici Cílkova, nedaleko jejich školy. Sázeli většinou doubky, které vypěstoval pan Remeš z Komořan z žaludů z dubů u jeho domu.

Dvanáctá městská část i letos pokračovala ve výsadbě alejí v okolí Cholupic a Točné. „Snažíme se kráčet ve šlépějích Marie Terezie, která vysazovala stromy kolem cest. S výsadbou jsme začali již na jaře, kdy jsme vysadili 16 třešní kolem polní cesty K Čihadlům,“ sdělila Tylová.

Stromky zprostředkovaly a pomohly vysadit Daniela a Lucie Příborské ze spolku Sázíme stromy. Stromky, kůly a pletivo uhradila firma Johnson & Johnson.

„Stromky odborně ošetřili kolegové z odboru životního prostředí. Zalili jsme je vodou ze studny na náměstí. Část stromků zasadili v rámci rodinného sázení Točenští občané a část klienti obecně prospěšné společnosti Drop In. Nebyla to žádná lehká práce vykopat v tvrdé zemi díry a zatlouci kůly. Při výběru míst pro výsadbu spolupracujeme s odborem péče o životní prostředí pražského magistrátu,“ pokračovala místostarostka.  

Vzhledem ke klimatickým podmínkám je lepší sázet na podzim, kdy další výsadby alejí zorganizoval odbor životního prostředí v ulici Podchýšská, obnovil třešňovou alej v ulici Branišovská a vysadil stromy kolem polní cesty K Nouzovu.

Na výsadby městská část obdržela prostředky z magistrátu z dotací na adaptaci na klimatickou změnu.

Spolek Sázíme stromy také zorganizoval výsadbu jedenácti ovocných stromů na poli u silnice z Cholupic do Písnice, vysadili je lidé ze společnosti EPAM Systems (Czech Republic), která uhradila nejen stromky, ale i kůly a pletivo. Dosadili i lipovou alej v ulici Ke Kálku čtyřmi lipami.

Pavel Jeřábek z Hnutí Kandík vysadil za pomoci žáků a jejich učitelů ze zahradnického učiliště pro handicapované žáky v Komořanech 30 ovocných stromů na poli za Cholupickým hřbitovem. Výsadba je provedena z dotačního programu hlavního města na ochranu životního prostředí.

Kolem památného stromu na poli u Točné byla vyseta květná louka a vybudováno ohrazení, aby dub nebyl oboráván.

„Dalších téměř 300 ovocných stromů a tisíc keřů vysázeli pachtýři manželé Jakub a Radka Zelení a Petr Třešňák do mezí na zemědělských pozemcích městské části nad Točnou,“ dodala místostarostka Eva Tylová.

Remízky pomohou zachytit vodu ztékající z polí do ulice Branišovská. Výsadba stromů na poli Zelených byla financována spolkem Sázíme stromy. Stromy z dotace hlavního města dosadil na svém pozemku i pachtýř David Ježek.


Autor: red

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru