Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 12 prodává majetek kvůli stavbě nové radnice, která se prodraží o desítky milionů
Výstavba radnice dvanácté městské části. Foto: praha12.cz

Praha 12 prodává majetek kvůli stavbě nové radnice, která se prodraží o desítky milionů

Praha 12 prodává některé své domy a pozemky v Modřanech. Zároveň hledá nájemce nebytových prostor v budově nového sídla radnice na pozemcích mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Cílem je získat peníze na financování stavby nové radnice a vrácení půjčky od hlavního města. Nová radnice má stát zhruba 575 milionů korun.

Současní radní městské části s prodejem pozemků a nemovitostí navázali na stanoviska minulého vedení, které počítalo se získáním peněz na stavbu prodejem majetku Prahy 12. V letech 2014 až 2018 tvořily koalici hnutí a strany ANO, Změny pro Prahu 12 a ČSSD.

Praha 12 tak chce nejméně za 30,5 milionu prodat pozemky o výměře 2000 metrů čtverečních, kde v Hausmannově ulici stojí dům užívaný úřadem městské části. Nyní se v něm mimo jiné nacházejí kanceláře a archivy úřadu městské části, které se následně přesunou do nové radnice.

V prodeji jsou také dva vícepodlažní domy s objektem s garážemi při Komořanské ulici a za nejméně 23 milionů v téže lokalitě bytový dům s dvorem.

Radní rovněž schválili záměr pronajmout na dobu neurčitou deset kanceláří v budově. Minimální cena pronájmu je za nejlevnější kancelář 108 252 korun bez DPH za rok, za nejdražší nájemce ročně zaplatí nejméně 393 024 korun bez DPH.

Pronajímat se má na pět let také místnost v prvním patře. Podle usnesení rady se zde má prodávat nepotravinářské zboží nebo poskytovat služby. Minimální roční nájemné je určeno na 426 980 korun bez DPH.Nová modřanská radnice, kterou staví společnost Geosan group, by měla být hotová letos v květnu. Stavět se začalo v roce 2019. Náklady na stavbu byly původně odhadovány přibližně na 470 milionů korun.

Částka ale stále narůstá, nyní je na 575 milionech. Hlavní město na stavbu půjčilo 250 milionů, které musí Praha 12 vrátit do roku 2036, a poskytlo dotaci 120 milionů.

Úřady městské části nyní fungují v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Architektonický projekt nové radnice vychází z historie Modřan, budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v této části hlavního města od roku 1861 do roku 2005.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených, starostou je Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru