Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 12 prodává majetek kvůli stavbě nové radnice, která se prodraží o desítky milionů
Výstavba radnice dvanácté městské části. Foto: praha12.cz

Praha 12 prodává majetek kvůli stavbě nové radnice, která se prodraží o desítky milionů

Praha 12 prodává některé své domy a pozemky v Modřanech. Zároveň hledá nájemce nebytových prostor v budově nového sídla radnice na pozemcích mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Cílem je získat peníze na financování stavby nové radnice a vrácení půjčky od hlavního města. Nová radnice má stát zhruba 575 milionů korun.

Současní radní městské části s prodejem pozemků a nemovitostí navázali na stanoviska minulého vedení, které počítalo se získáním peněz na stavbu prodejem majetku Prahy 12. V letech 2014 až 2018 tvořily koalici hnutí a strany ANO, Změny pro Prahu 12 a ČSSD.

Praha 12 tak chce nejméně za 30,5 milionu prodat pozemky o výměře 2000 metrů čtverečních, kde v Hausmannově ulici stojí dům užívaný úřadem městské části. Nyní se v něm mimo jiné nacházejí kanceláře a archivy úřadu městské části, které se následně přesunou do nové radnice.

V prodeji jsou také dva vícepodlažní domy s objektem s garážemi při Komořanské ulici a za nejméně 23 milionů v téže lokalitě bytový dům s dvorem.

Radní rovněž schválili záměr pronajmout na dobu neurčitou deset kanceláří v budově. Minimální cena pronájmu je za nejlevnější kancelář 108 252 korun bez DPH za rok, za nejdražší nájemce ročně zaplatí nejméně 393 024 korun bez DPH.

Pronajímat se má na pět let také místnost v prvním patře. Podle usnesení rady se zde má prodávat nepotravinářské zboží nebo poskytovat služby. Minimální roční nájemné je určeno na 426 980 korun bez DPH.Nová modřanská radnice, kterou staví společnost Geosan group, by měla být hotová letos v květnu. Stavět se začalo v roce 2019. Náklady na stavbu byly původně odhadovány přibližně na 470 milionů korun.

Částka ale stále narůstá, nyní je na 575 milionech. Hlavní město na stavbu půjčilo 250 milionů, které musí Praha 12 vrátit do roku 2036, a poskytlo dotaci 120 milionů.

Úřady městské části nyní fungují v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Architektonický projekt nové radnice vychází z historie Modřan, budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v této části hlavního města od roku 1861 do roku 2005.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených, starostou je Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Zájemci se mohou hlásit do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021

Dnes ve 12:20

Již potřinácté Nadační fond Cesta ke vzdělání nabízí možnost pražským studentům a pedagogům zapojit se do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021, který poskytuje příspěvky na vzdělávací pobyty v zahraničí, stáže či soutěže. Jedním z nich je také i pomoc se začleňováním studentů se speciálními...

Praha finančně podpoří kontaktní místo pro bydlení Prahy 14

Dnes ve 12:08

Pražští radní jednali o finanční podpoře Kontaktního místa pro bydlení na území Prahy 14. Neinvestiční účelová dotace ve výši necelých 835 000 korun umožní personální zajištění provozu tohoto místa, které poskytne poradenství lidem v bytové nouzi, do konce roku...

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

Včera ve 20:32

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a...

Praha pronajme čtyři byty Dětskému domovu Dolní Počernice

Včera ve 20:00

Rada hlavního města Prahy schválila pronájem čtyř městských bytů pražské příspěvkové organizaci Dětský domov v Dolních Počernicích. Dva byty bude využívat tzv. rodinná skupina, další dva poslouží jako startovací či cvičné.

Povodňová aktivita prozatím ustala, otevírají se náplavky i Čertovka

Včera v 16:04

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne v 10 hodin byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na...

Další články
Nahoru