Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy
Polní cesta, která se letos promění ve stezku pro chodce a cyklisty. Ta dál povede mezi polem a lesem na vrch Čihadlo. Ten je na snímku v levém horním rohu. Foto: Vojtěch Kos

Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy

Na loni vybudovanou stezku pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná, letos naváže nová cesta. Ta povede až na vrch Čihadlo, jeden z nejvyšších bodů v Praze, ze kterého jsou nádherné výhledy. Zprovozněna by měla být už v létě, informoval server Pražský patriot 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Už při zářijovém otevření stezky na dohled od letiště Točná bylo oznámeno, že v roce 2022 z ní povede prodloužení na vrch Čihadlo, na kterém jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole.

„V létě bychom chtěli mít stezku dokončenou. Minulý týden schválilo zastupitelstvo letošní rozpočet městské části, ve kterém se počítá s jedním milionem korun na výstavu. Dále jsme na projekt obdrželi od hlavního města dotaci 1,5 milionu korun,“ uvedl místostarosta Kos.

Přesné náklady vzejdou až ze soutěže na zhotovitele, která bude vyhlášena během následujících dvou týdnů, nicméně milion městské části a dotace od magistrátu by měly vše pokrýt. 

Cyklostezka podle něj povede mezi lesem a pozemkem, který pronajala městská část soukromému zemědělci. Ten zde vysazuje stromy, levandule a další rostliny.

„Rádi bychom u stezky umístili lavičky, aby si Pražané mohli užívat pěkný výhled do krajiny z jednoho z nejvyšších míst v Praze,“ popsal místostarosta. Vrch Čihadlo leží v nadmořské výšce 385 metrů. Jen pro srovnání, Petřín je ve výšce 327 metrů nad mořem.

Z Čihadla je dobrý výhleden na značnou část Prahy. Za dobré viditelnosti se návštěvníkům ukáže například Říp, Bezděz, Ještěd, Sněžka a celý hřeben Krkonoš, který je vzdálený přes 120 kilometrů.

Praha 12 podle místostarosty Kose na Točné připravujeme propojení stezky vedoucí od Břežan k ulici Branišovská. „Pracujeme na výkupu pozemku mezi Cholupicemi a Točnou, aby mohla být cyklostezka propojena přes Pražský okruh," sdělil místostarosta. 

„A na asi nejdůležitějším projektu pracujeme se společností Skanska a hlavním městem. Jde o rozšíření cyklostezky A2 u Vltavy,“ dodal. Tato páteřní a velmi frekventovaná cyklostezka mezí Prahou a Zbraslaví je na území dvanácté městské části v oblasti Komořan místy velmi úzká.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

Dnes v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Včera v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

20. června 2024 v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

20. června 2024 v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Další články
Nahoru