Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy
Polní cesta, která se letos promění ve stezku pro chodce a cyklisty. Ta dál povede mezi polem a lesem na vrch Čihadlo. Ten je na snímku v levém horním rohu. Foto: Vojtěch Kos

Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy

Na loni vybudovanou stezku pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná, letos naváže nová cesta. Ta povede až na vrch Čihadlo, jeden z nejvyšších bodů v Praze, ze kterého jsou nádherné výhledy. Zprovozněna by měla být už v létě, informoval server Pražský patriot 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Už při zářijovém otevření stezky na dohled od letiště Točná bylo oznámeno, že v roce 2022 z ní povede prodloužení na vrch Čihadlo, na kterém jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole.

„V létě bychom chtěli mít stezku dokončenou. Minulý týden schválilo zastupitelstvo letošní rozpočet městské části, ve kterém se počítá s jedním milionem korun na výstavu. Dále jsme na projekt obdrželi od hlavního města dotaci 1,5 milionu korun,“ uvedl místostarosta Kos.

Přesné náklady vzejdou až ze soutěže na zhotovitele, která bude vyhlášena během následujících dvou týdnů, nicméně milion městské části a dotace od magistrátu by měly vše pokrýt. 

Cyklostezka podle něj povede mezi lesem a pozemkem, který pronajala městská část soukromému zemědělci. Ten zde vysazuje stromy, levandule a další rostliny.

„Rádi bychom u stezky umístili lavičky, aby si Pražané mohli užívat pěkný výhled do krajiny z jednoho z nejvyšších míst v Praze,“ popsal místostarosta. Vrch Čihadlo leží v nadmořské výšce 385 metrů. Jen pro srovnání, Petřín je ve výšce 327 metrů nad mořem.

Z Čihadla je dobrý výhleden na značnou část Prahy. Za dobré viditelnosti se návštěvníkům ukáže například Říp, Bezděz, Ještěd, Sněžka a celý hřeben Krkonoš, který je vzdálený přes 120 kilometrů.

Praha 12 podle místostarosty Kose na Točné připravujeme propojení stezky vedoucí od Břežan k ulici Branišovská. „Pracujeme na výkupu pozemku mezi Cholupicemi a Točnou, aby mohla být cyklostezka propojena přes Pražský okruh," sdělil místostarosta. 

„A na asi nejdůležitějším projektu pracujeme se společností Skanska a hlavním městem. Jde o rozšíření cyklostezky A2 u Vltavy,“ dodal. Tato páteřní a velmi frekventovaná cyklostezka mezí Prahou a Zbraslaví je na území dvanácté městské části v oblasti Komořan místy velmi úzká.


Autor: Jan Puci

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru