Dnes Středa - jasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 12°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy
Polní cesta, která se letos promění ve stezku pro chodce a cyklisty. Ta dál povede mezi polem a lesem na vrch Čihadlo. Ten je na snímku v levém horním rohu. Foto: Vojtěch Kos

Praha 12 letos vybuduje stezku na Čihadlo, z vrchu jsou nádherné výhledy

Na loni vybudovanou stezku pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná, letos naváže nová cesta. Ta povede až na vrch Čihadlo, jeden z nejvyšších bodů v Praze, ze kterého jsou nádherné výhledy. Zprovozněna by měla být už v létě, informoval server Pražský patriot 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Už při zářijovém otevření stezky na dohled od letiště Točná bylo oznámeno, že v roce 2022 z ní povede prodloužení na vrch Čihadlo, na kterém jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole.

„V létě bychom chtěli mít stezku dokončenou. Minulý týden schválilo zastupitelstvo letošní rozpočet městské části, ve kterém se počítá s jedním milionem korun na výstavu. Dále jsme na projekt obdrželi od hlavního města dotaci 1,5 milionu korun,“ uvedl místostarosta Kos.

Přesné náklady vzejdou až ze soutěže na zhotovitele, která bude vyhlášena během následujících dvou týdnů, nicméně milion městské části a dotace od magistrátu by měly vše pokrýt. 

Cyklostezka podle něj povede mezi lesem a pozemkem, který pronajala městská část soukromému zemědělci. Ten zde vysazuje stromy, levandule a další rostliny.

„Rádi bychom u stezky umístili lavičky, aby si Pražané mohli užívat pěkný výhled do krajiny z jednoho z nejvyšších míst v Praze,“ popsal místostarosta. Vrch Čihadlo leží v nadmořské výšce 385 metrů. Jen pro srovnání, Petřín je ve výšce 327 metrů nad mořem.

Z Čihadla je dobrý výhleden na značnou část Prahy. Za dobré viditelnosti se návštěvníkům ukáže například Říp, Bezděz, Ještěd, Sněžka a celý hřeben Krkonoš, který je vzdálený přes 120 kilometrů.

Praha 12 podle místostarosty Kose na Točné připravujeme propojení stezky vedoucí od Břežan k ulici Branišovská. „Pracujeme na výkupu pozemku mezi Cholupicemi a Točnou, aby mohla být cyklostezka propojena přes Pražský okruh," sdělil místostarosta. 

„A na asi nejdůležitějším projektu pracujeme se společností Skanska a hlavním městem. Jde o rozšíření cyklostezky A2 u Vltavy,“ dodal. Tato páteřní a velmi frekventovaná cyklostezka mezí Prahou a Zbraslaví je na území dvanácté městské části v oblasti Komořan místy velmi úzká.


Autor: Jan Puci

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Dnes ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Další články
Nahoru