Dnes Neděle - prehanky-dest 17°C
Zítra Pondělí - polojasno 17°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 12 k Metropolitnímu plánu: Zachování nižší úrovně objektů v obchodních centrech na sídlištích

Aktuální verze Metropolitního plánu není podle městské části Praha 12 ideální. V rámci prvního připomínkování městská část neprosadila do úprav všechny své požadavky. Zastupitelstvo proto na svém zasedání 14. června schválilo v druhém kole další připomínky. Za zásadní městská část považuje zachování nižší úrovně objektů v obchodních centrech na sídlištích.

První připomínkování Metropolitního plánu proběhlo již v roce 2018. V jeho rámci se podařilo městské části dosáhnout řady úprav. V aktuálně projednávané verzi Metropolitního plánu je tak již doplněna nová maximální výšková úroveň 15 podlaží a na stávajících sídlištích již nehrozí výstavba 21podlažních budov, jak tomu bylo dříve. Na řadě míst je snížena výška eventuální výstavby, například v ulicích Vazovova, Rilská či na Obchodním náměstí.

„Velkým úspěchem je také zajištění ochrany stávající komerční a občanské vybavenosti na sídlištích, kterou bude nyní v případě revitalizace těchto staveb nutné zachovat,“ uvádí starosta městské části Praha 12 Jan Adamec.

„Požadujeme především snížení stanovené výšky budov, například na obchodním centru v ul. Vosátkova či obchodních centrech Labe a Obzor, ale i v okolí ulic Cílkova či Botevova tak, aby byla zachována struktura sídliště, kterou tvoří nízké budovy sloužící jako občanská vybavenost,“ popisuje konkrétní aktuální požadavky místostarostka Eva Tylová.

Developeři zmiňovaná obchodní centra vykoupili a chtějí na nich postavit až osmnácti patrové budovy. Původní objekty získali za vysokou cenu s vidinou výstavby vysokých budov. Když chce městská část jejich snížení, tak se brání, že na tom prodělají.

„Je to ovšem jejich nevhodný podnikatelský záměr. Negativní postoj naší městské části i občanů k zahušťování sídlišť nadměrnými budovami je dlouhodobě konzistentní a známý. Doporučuji developerům jej akceptovat, jinak riskují, že nebudou moci budovy postavit v jimi původně navrhované podobě, tak jako např. tzv. komplex Dvě věže na Kamýku společnosti Trigema,“ dodává místostarostka Eva Tylová.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

Včera v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru