Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 12 k Metropolitnímu plánu: Zachování nižší úrovně objektů v obchodních centrech na sídlištích

Aktuální verze Metropolitního plánu není podle městské části Praha 12 ideální. V rámci prvního připomínkování městská část neprosadila do úprav všechny své požadavky. Zastupitelstvo proto na svém zasedání 14. června schválilo v druhém kole další připomínky. Za zásadní městská část považuje zachování nižší úrovně objektů v obchodních centrech na sídlištích.

První připomínkování Metropolitního plánu proběhlo již v roce 2018. V jeho rámci se podařilo městské části dosáhnout řady úprav. V aktuálně projednávané verzi Metropolitního plánu je tak již doplněna nová maximální výšková úroveň 15 podlaží a na stávajících sídlištích již nehrozí výstavba 21podlažních budov, jak tomu bylo dříve. Na řadě míst je snížena výška eventuální výstavby, například v ulicích Vazovova, Rilská či na Obchodním náměstí.

„Velkým úspěchem je také zajištění ochrany stávající komerční a občanské vybavenosti na sídlištích, kterou bude nyní v případě revitalizace těchto staveb nutné zachovat,“ uvádí starosta městské části Praha 12 Jan Adamec.

„Požadujeme především snížení stanovené výšky budov, například na obchodním centru v ul. Vosátkova či obchodních centrech Labe a Obzor, ale i v okolí ulic Cílkova či Botevova tak, aby byla zachována struktura sídliště, kterou tvoří nízké budovy sloužící jako občanská vybavenost,“ popisuje konkrétní aktuální požadavky místostarostka Eva Tylová.

Developeři zmiňovaná obchodní centra vykoupili a chtějí na nich postavit až osmnácti patrové budovy. Původní objekty získali za vysokou cenu s vidinou výstavby vysokých budov. Když chce městská část jejich snížení, tak se brání, že na tom prodělají.

„Je to ovšem jejich nevhodný podnikatelský záměr. Negativní postoj naší městské části i občanů k zahušťování sídlišť nadměrnými budovami je dlouhodobě konzistentní a známý. Doporučuji developerům jej akceptovat, jinak riskují, že nebudou moci budovy postavit v jimi původně navrhované podobě, tak jako např. tzv. komplex Dvě věže na Kamýku společnosti Trigema,“ dodává místostarostka Eva Tylová.


Autor: TZ, red

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru