Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 12 hledá firmu, která upraví rampy v severní části Sofijského náměstí
Sofijské náměstí po rekonstrukci, pohled ze severní části směrem na jih. Foto: JP

Praha 12 hledá firmu, která upraví rampy v severní části Sofijského náměstí

Městská část Praha 12 hledá firmu, která upraví rampy v severní části Sofijského náměstí. Rampy mají nyní nevyhovující sklon, který je podle zástupců radnice v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb. Část náměstí tak není zkolaudovaná a lidé ji nesmějí využívat. Vyplývá to z informací na webu radnice, z dokumentů k zakázce a z informací, které ČTK už dříve sdělilo vedení městské části.

Za rekonstrukci Sofijského náměstí, která začala v roce 2019 a byla dokončena o rok později, zaplatila Praha 12 asi 52 milionů korun. Na nevyhovující sklony ramp upozornila loni mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP).

Místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS) následně odmítl, že by v případě rekonstrukce náměstí pochybilo vedení městské části. Chybu nicméně odmítl i autor projektové dokumentace, ateliér Architektura architekta Davida Krause, a zhotovitel stavby, kterým byla firma Gardenline.

Nyní by měla firma, která zakázku získá, upravit rampu spojující náměstí v centru Prahy 12 s horním parkovištěm. Rampu rozdělí podesta, čímž se sníží sklon rampy. Navržené řešení je tak podle projektantů vhodné i pro osoby s omezenou schopností pohybu. Stavebníci budou upravovat také schodiště na náměstí.

Jedno ze stávajících schodišť se podle nového návrhu posune a dostane zábradlí, druhé schodiště se prodlouží, aby mělo menší sklon. Doplňovat se budou rovněž bezpečnostní prvky pro nevidomé.

Projektovou dokumentaci k rekonstrukci náměstí připravil ateliér Architektura a o úpravy projektu se postarala společnost Projecticon.

Radnice nyní předběžně odhadla cenu stavebních prací, které mají vést zvláště k nápravě nevyhovujících sklonů ramp, na 2,5 milionu korun bez DPH. Zájemci o účast v tendru mohou své nabídky podat do 19. července. Vyhraje firma, která nabídne nejnižší cenu prací.

Investiční akci dlouhodobě kritizuje opozice. V minulosti neúspěšně navrhla také odvolání starosty Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Fremra, v jehož gesci jsou investice v dvanácté pražské městské části.

Investiční akci označili za nezdařenou mimo jiné opoziční zastupitelé Stanislav Kadeřábek (za ANO), Svatopluk Semecký (KSČM/Občané dvanáctky) či Michal Pinc (ANO).


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru