Dnes Pátek - mlha 7°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 12 chce letos hospodařit s výdaji 623 milionů korun, podle opozice je to moc
Radnice Prahy 12 pohledem z ulice Generála Šišky. Foto: Jan Puci

Praha 12 chce letos hospodařit s výdaji 623 milionů korun, podle opozice je to moc

Radnice Prahy 12 bude letos hospodařit s příjmy 424 milionů korun a výdaji 622,78 milionu korun. Asi třetinu z peněz určených na výdaje chce městská část proinvestovat. Rozpočet schválilo zastupitelstvo dvanácté městské části v úterý v nočních hodinách. Podle některých opozičních zastupitelů jsou výdaje radnice zvláště za investice příliš vysoké a dochází k zadlužování městské části. Na rok 2021 byl schválený rozpočet s příjmy 485,8 milionu korun a výdaji 723,7 milionu korun.

„Je to rozpočet, který nezadlužuje městskou část, má výrazný podíl tolik potřebných investic a umožní efektivní správu městské části," uvedl místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS), v jehož gesci je doprava a finance.

Naopak někteří opoziční zastupitelé označili rozpočet za nehospodárný. Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) kritizovala výši deficitu rozpočtu a velké výdaje, které letos současná koalice plánuje.

Michael Valášek (Změna pro Prahu 12) pak poukázal na to, že městská část peníze získává z prodeje svého majetku. Peníze by přitom podle něj mohly díky pronájmům plynout do městské kasy dlouhodobě.

Odkázal tak zvláště na plánovaný prodej obecního bytového domu v Komořanské ulici, který by podle něj měla Praha 12 raději opravit a pronajímat. Podle vedení radnice je ale objekt ve špatném stavu a rekonstrukce by byla nákladná. Peníze z prodeje objektu chce Praha 12 podle Kose použít na splacení půjčky od pražského magistrátu. Finance Praha 12 použila na vybudování nové radnice v ulici Generála Šišky, dodal místostarosta.

Největší investicí Prahy 12 letos bude výstavba nové mateřské školy (MŠ) Mydlinky pro 112 dětí. Radnice náklady na stavbu odhadla na 115 milionů korun. Nová školka by měla podle návrhu ateliéru Loxia vzniknout na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská.

Radnice chce letos znovu vypsat výběrové řízení na stavitele, loni výherce tendru nevybrala. Otevření školky se nyní předběžně plánuje na rok 2023. Cenu za její výstavbu už dříve kritizovali někteří opoziční zastupitelé.

Na vypracování projektové dokumentace k plánované základní škole (ZŠ) v Komořanech je v rozpočtu na letošní rok připraveno 30 milionů korun. Škola by měla být v ulici Do Koutů a měla by mít 27 kmenových tříd.

Náklady na stavbu ZŠ městská část už dříve odhadla na 450 milionů korun bez DPH. Projekt na úterním zasedání zastupitelstva kritizoval opoziční zastupitel Tomáš Korálek (BEZPP), podle něhož je naddimenzovaný.

Dvanáctá městská část také v rozpočtu na tento rok vyčlenila peníze na přestavbu pavilonu MŠ Oáza a opravy budov MŠ Jahůdka a ZŠ Zárubova. V plánu je také nákup pozemků v Modřanech a na Točné pro plánované revitalizace Komořanského náměstí a náměstí Antonína Pecáka či vybudování nových parkovacích míst.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Radnici dvanácté městské části vede starosta Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru