Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo
Vrch Čihadlo by se mohl po vybudování stezky stát oblíbeným cílem i malých cyklistů. Ilustrační foto: Jan Puci

Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo

V Praze 12 byla před týdnem otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Jaké další projekty v oblasti cyklodopravy městská část připravuje, přiblížil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Při otevření stezky jste řekl, že na ni chcete brzy navázat. Můžete být konkrétnější?
Už příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole. Čihadlo je jedním z nejvyšších míst v Praze. Od 70. let minulého století tam jsou umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu.

V jaké fázi příprav se plánované prodloužení na Čihadlo nachází?
Přes zimu chceme stezku vyprojektovat a na jaře se pustit do realizace. Odhadované náklady jsou dva milionu korun. Věřím, že nám hlavní město poskytne dotaci. I kdyby to neudělalo, zaplatíme stezku z prostředků městské části.

V této oblasti není ještě dobudovaná cyklostezka v Cholupicích směr Dolní Břežany…
Řešíme tam majetkoprávní vztahy s několika vlastníky pozemků, ale je to myslím na dobré cestě.

Patříte mezi kritiky živelného zřizování cyklopruhů, které se objevují na frekventovaných pražských silnicích za vládnutí současné pražské koalice. Proč?
Nezřídka se stávají komplikací pro řidiče, ohrožují i samotné cyklisty. Ani se nedivím, že je ani moc nevyužívají. Tyto pruhy bývají nelogicky umístěné, každý soudný člověk to musí vidět. Jako příklad uvedu třeba cyklopruhy u nájezdu na Barrandovský most. Ty jsou vyloženě nebezpečné. Cyklisty tam moc neuvidíte, raději jedou po bezpečné páteřní cyklostezce A2. Za mě jsou nové cyklopruhy zbytečné, takové strategii nerozumím. A to musím zdůraznit, že mám rád cyklisty a podporuji budování cyklostezek mimo silnice.

vojtech-kos

1. místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos

Měla dvanáctá městská část možnost se k pruhům vyjadřovat?
Ne. I když nejsme místně a věcně příslušní, dávali jsme ve spolupráci s Prahou 4 námitky proti cyklopruhům na Podolském nábřeží, na které směrem na jih navazuje Modřanská ulice. Nebylo nám vyhověno. Strategii naflákání cyklopruhů všude, kde to jde, bez ohledu na dopady pro bezpečnost provozu, nerozumím. Praha by se měla soustředit spíš na rozšíření cyklostezky A2.

A Praha 12 se o to snaží?
Ano, třeba v oblasti bývalého modřanského cukrovaru je zmiňovaná páteřní cyklostezka příliš úzká, což ve frekventované hodiny působí kolize cyklistů, chodců, běžců a bruslařů. Ve spolupráci se Skanskou, která bude v lokalitě stavět, řešíme rozšíření cyklostezky. I když je tam omezení s ohledem na ochranu přírody, je to na dobré cestě a příští rok se se snad cesta začne rozšiřovat.


Autor: puc

Praha 14: Retro Party na Plechárně

Včera v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

Včera v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

Včera v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Včera v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

29. září 2022 v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Další články
Nahoru