Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo
Vrch Čihadlo by se mohl po vybudování stezky stát oblíbeným cílem i malých cyklistů. Ilustrační foto: Jan Puci

Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo

V Praze 12 byla před týdnem otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Jaké další projekty v oblasti cyklodopravy městská část připravuje, přiblížil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Při otevření stezky jste řekl, že na ni chcete brzy navázat. Můžete být konkrétnější?
Už příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole. Čihadlo je jedním z nejvyšších míst v Praze. Od 70. let minulého století tam jsou umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu.

V jaké fázi příprav se plánované prodloužení na Čihadlo nachází?
Přes zimu chceme stezku vyprojektovat a na jaře se pustit do realizace. Odhadované náklady jsou dva milionu korun. Věřím, že nám hlavní město poskytne dotaci. I kdyby to neudělalo, zaplatíme stezku z prostředků městské části.

V této oblasti není ještě dobudovaná cyklostezka v Cholupicích směr Dolní Břežany…
Řešíme tam majetkoprávní vztahy s několika vlastníky pozemků, ale je to myslím na dobré cestě.

Patříte mezi kritiky živelného zřizování cyklopruhů, které se objevují na frekventovaných pražských silnicích za vládnutí současné pražské koalice. Proč?
Nezřídka se stávají komplikací pro řidiče, ohrožují i samotné cyklisty. Ani se nedivím, že je ani moc nevyužívají. Tyto pruhy bývají nelogicky umístěné, každý soudný člověk to musí vidět. Jako příklad uvedu třeba cyklopruhy u nájezdu na Barrandovský most. Ty jsou vyloženě nebezpečné. Cyklisty tam moc neuvidíte, raději jedou po bezpečné páteřní cyklostezce A2. Za mě jsou nové cyklopruhy zbytečné, takové strategii nerozumím. A to musím zdůraznit, že mám rád cyklisty a podporuji budování cyklostezek mimo silnice.

vojtech-kos

1. místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos

Měla dvanáctá městská část možnost se k pruhům vyjadřovat?
Ne. I když nejsme místně a věcně příslušní, dávali jsme ve spolupráci s Prahou 4 námitky proti cyklopruhům na Podolském nábřeží, na které směrem na jih navazuje Modřanská ulice. Nebylo nám vyhověno. Strategii naflákání cyklopruhů všude, kde to jde, bez ohledu na dopady pro bezpečnost provozu, nerozumím. Praha by se měla soustředit spíš na rozšíření cyklostezky A2.

A Praha 12 se o to snaží?
Ano, třeba v oblasti bývalého modřanského cukrovaru je zmiňovaná páteřní cyklostezka příliš úzká, což ve frekventované hodiny působí kolize cyklistů, chodců, běžců a bruslařů. Ve spolupráci se Skanskou, která bude v lokalitě stavět, řešíme rozšíření cyklostezky. I když je tam omezení s ohledem na ochranu přírody, je to na dobré cestě a příští rok se se snad cesta začne rozšiřovat.


Autor: puc

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

19. března 2023 v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

19. března 2023 ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

19. března 2023 v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru