Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo
Vrch Čihadlo by se mohl po vybudování stezky stát oblíbeným cílem i malých cyklistů. Ilustrační foto: Jan Puci

Praha 12 by chtěla příští rok vybudovat cyklostezku až na vrch Čihadlo

V Praze 12 byla před týdnem otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Jaké další projekty v oblasti cyklodopravy městská část připravuje, přiblížil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS).

Při otevření stezky jste řekl, že na ni chcete brzy navázat. Můžete být konkrétnější?
Už příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole. Čihadlo je jedním z nejvyšších míst v Praze. Od 70. let minulého století tam jsou umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu.

V jaké fázi příprav se plánované prodloužení na Čihadlo nachází?
Přes zimu chceme stezku vyprojektovat a na jaře se pustit do realizace. Odhadované náklady jsou dva milionu korun. Věřím, že nám hlavní město poskytne dotaci. I kdyby to neudělalo, zaplatíme stezku z prostředků městské části.

V této oblasti není ještě dobudovaná cyklostezka v Cholupicích směr Dolní Břežany…
Řešíme tam majetkoprávní vztahy s několika vlastníky pozemků, ale je to myslím na dobré cestě.

Patříte mezi kritiky živelného zřizování cyklopruhů, které se objevují na frekventovaných pražských silnicích za vládnutí současné pražské koalice. Proč?
Nezřídka se stávají komplikací pro řidiče, ohrožují i samotné cyklisty. Ani se nedivím, že je ani moc nevyužívají. Tyto pruhy bývají nelogicky umístěné, každý soudný člověk to musí vidět. Jako příklad uvedu třeba cyklopruhy u nájezdu na Barrandovský most. Ty jsou vyloženě nebezpečné. Cyklisty tam moc neuvidíte, raději jedou po bezpečné páteřní cyklostezce A2. Za mě jsou nové cyklopruhy zbytečné, takové strategii nerozumím. A to musím zdůraznit, že mám rád cyklisty a podporuji budování cyklostezek mimo silnice.

vojtech-kos

1. místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos

Měla dvanáctá městská část možnost se k pruhům vyjadřovat?
Ne. I když nejsme místně a věcně příslušní, dávali jsme ve spolupráci s Prahou 4 námitky proti cyklopruhům na Podolském nábřeží, na které směrem na jih navazuje Modřanská ulice. Nebylo nám vyhověno. Strategii naflákání cyklopruhů všude, kde to jde, bez ohledu na dopady pro bezpečnost provozu, nerozumím. Praha by se měla soustředit spíš na rozšíření cyklostezky A2.

A Praha 12 se o to snaží?
Ano, třeba v oblasti bývalého modřanského cukrovaru je zmiňovaná páteřní cyklostezka příliš úzká, což ve frekventované hodiny působí kolize cyklistů, chodců, běžců a bruslařů. Ve spolupráci se Skanskou, která bude v lokalitě stavět, řešíme rozšíření cyklostezky. I když je tam omezení s ohledem na ochranu přírody, je to na dobré cestě a příští rok se se snad cesta začne rozšiřovat.


Autor: puc

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

Včera ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

Včera v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Vyjádřete se k budoucí podobě Florence a jejího okolí

21. listopadu 2021 v 09:52

Vysoce kvalitní veřejná prostranství, propojení Karlína s centrem Prahy i názorný příklad, jak udržitelněji žít ve městech budoucnosti. To vše má splňovat nová Florenc. Tři nejlepší návrhy vzešlé z mezinárodní soutěže odhaluje výstava v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která...

Bruslete jako Jean Gabin a Louis de Funès, zve Praha 1

19. listopadu 2021 v 10:08

Na Střeleckém ostrově se začne bruslit 1. prosince.

Ve čtyřicátém sedmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

19. listopadu 2021 ve 03:58

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru