Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 12 bude zkoumat pochybení u revitalizace Sofijského náměstí
Sofijské náměstí po rekonstrukci. Foto: JP

Praha 12 bude zkoumat pochybení u revitalizace Sofijského náměstí

Praha 12 podala reklamaci na zhotovitele zpracované projektové dokumentace a výkon autorského dozoru k revitalizaci Sofijského náměstí. Na zasedání zastupitelstva Prahy 12 to včera řekl starosta městské části Jan Adamec (Piráti). Stavba je totiž v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb. Na pochybení upozornila mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP).

Přezkoumávat se bude rovněž projektová dokumentace a výsledné provedení úprav na náměstí. Zastupitelé schválili, že se připraví nezávislý odborný posudek, na jehož základě se bude řešit další postup a případné uplatnění škody. Usnesení podpořila většina koaličních zastupitelů. Opoziční zastupitelé z hnutí ANO a Změna pro Prahu 12 návrh nepodpořili.

„Chceme to náměstí udělat co nejlepší a odstranit vady a vnímáme, že musíme zjistit, kde vznikla chyba a chceme uplatnit škodu, pokud ji nezávislý posudek označí," řekl k tomu na zasedání zastupitelstva starosta Adamec.

Podle zprávy NRZP neumožňuje realizovaná stavba bezbariérovou prostupnost prostoru náměstí, což bylo jednou z podmínek zadání veřejné soutěže. „Stavba po realizaci neumožňuje samostatný ani bezpečný pohyb pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory, pro osoby s malými dětmi nebo s kočárky," uvedla NRZP.

Ve zprávě NRZP kritizovala mimo jiné to, že nejsou označené stupně schodišť a na potřebných místech není zábradlí. Mnoho zjištěných pochybeních už radnice podle mluvčí Prahy 12 Evy Burianové napravila, případně na nápravách pracuje.

Pochybení proti vyhlášce k bezbariérovému užívání staveb zapříčinily změny na stavbě oproti plánované podobě úprav náměstí. Problémem jsou tak vyšší sklony ramp a schodů, než je povoleno. Podle opozičního zastupitele Michala Pince (ANO) realizovaná stavba v mnohém neodpovídá projektu, který byl vypracovaný v roce 2017.

Podle něj byla například nahrazená kamenná dlažba levnější betonovou a byly vytvořené vlny a šikminy, s nimiž se v původní podobě projektu nepočítalo. V roce 2017 městskou část vedli starosta Milan Maruštík (tehdy za ANO) a místostarosta Jan Marhoul (tehdy za ČSSD). Ti v zaslané tiskové zprávě odmítli vinu za „neúspěšnou rekonstrukci", jak uvedli.

Podle autora projektové dokumentace, architekta Davida Krause byly změny oproti původnímu dokumentu způsobené například jiným položením inženýrských sítí, než bylo očekáváno. Mnohé úpravy tak byly podle něj vynucené reálnou situací a na daná zjištění bylo potřeba reagovat.

Místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS) již dříve odmítl, že by v případě revitalizace náměstí pochybilo vedení městské části. Ve svém dřívějším vyjádření na webu Prahy 12 uvedl, že se zřejmě jedná o chybu autorského dozoru, technického dozoru nebo dodavatele stavebního díla.

Ti totiž podle místostarosty odpovídají investorovi mimo jiné za soulad navrženého řešení, respektive změn s aktuálními předpisy, normami a vyhláškami. „V našem případě však některé vynucené provedené úpravy, na které audit upozorňuje, toto neplní", uvedl.

Za úpravy Sofijského náměstí zaplatila Praha 12 asi 52 milionů korun. Autorem projektové dokumentace je ateliér Architektura, zhotovitelem stavby firma Gardenline. Stavební práce začaly v říjnu 2019, rekonstrukce byla dokončená loni.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru