Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 zvažuje zapojení do systému zón placeného parkování
Modré parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha 11 zvažuje zapojení do systému zón placeného parkování

Radnice Prahy 11 zvažuje zapojení do systému parkovacích zón placeného stání, chce o tom vést diskuzi s obyvateli městské části. Na dotaz ČTK to uvedl radní městské části pro dopravu Libor Vrkoč (HPP11). Prvotní záměr případného zavedení zón podle něj plánuje vedení radnice předložit na zastupitelstvo po prázdninách. Možnost zapojení do systému kritizuje předseda klubu zastupitelů opozičního ANO Ondřej Prokop.

„Nejdříve na zářijovém zastupitelstvu bude předložen k diskuzi případný záměr instalace parkovacích zón. Každopádně vedení městské části podmiňuje zavedení zón placeného stání opravdu širokou veřejnou diskuzí – a například i místním referendem," uvedl radní.

Dodal, že městská část také zřejmě na podzim nechá udělat novou dopravní analýzu, protože ta poslední vznikla těsně po pandemii koronaviru, tedy v nestandardní situaci.

Zapojení do systému prosazuje předseda dopravního výboru zastupitelstva městské části Ondřej Svoboda z uskupení Praha 11 Sobě. Situace s parkováním je podle něj v Praze 11 neutěšená a v posledních letech se výrazně zhoršila, což potvrzují statistiky městské policie.

„Parkuje se běžně na chodnících, na přechodech a v křižovatkách. Situace je na mnoha místech nebezpečná i kvůli omezenému průjezdu hasičů. Podle koncepce, která byla pro Prahu 11 vypracována, by zóny placeného stání tuto situaci významně vylepšily," uvedl.

Dodal, že výbor pro dopravu doporučil radě posunout zapojení do systému o krok dál, ale politické rozhodnutí teprve musí padnout. „Budeme o věci nadále jednat s koaličními i s dalšími zastupiteli a zasadíme se o zapojení veřejnosti, což odpovídá programovému prohlášení," uvedl.

Proti zavedení modrých zón se na facebooku vyjádřil opoziční zastupitel Prokop, podle kterého není na Jižním Městě dost parkovacích míst pro místní ani v noci, kdy by případní mimopražští odjížděli domů.

„Hnutí ANO je absolutně proti zavedení modrých zón za stávající situace. Podle studie chybí minimálně 3000 parkovacích míst. V některých velmi zatížených lokalitách Jižního Města by počet parkovacích míst musel narůst o 150 procent, aby všichni rezidenti měli místo k parkování," uvedl Prokop. Dodal, že v takové situaci považuje nehorázné chtít po místních za parkování peníze.

Parkovací zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22.

Na parkovném vybere město ročně okolo půl miliardy korun. Vedení hlavního města podle dřívějších vyjádření primátorova náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) aktuálně připravuje komplexní úpravu systému, zahrnující například zavedení zvýhodněného kreditu pro parkování návštěv rezidentů.

Praha 11 zahrnuje Chodov a Háje a podle Českého statistického úřadu má asi 73 000 obyvatel. Vládne v ní koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Pirátů a Prahy 11 Sobě.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

Dnes ve 13:40

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají...

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

Dnes v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

Včera ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Primátor Svoboda navštívil Libuš a Kunratice

23. září 2023 v 10:37

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Tentokrát vyrazil do Libuše a Kunratic. Prohlédl si zde nové i připravované projekty a v přítomnosti místních starostek se seznámil s některými problémy, které hlavní město může těmto částem pomoci řešit. Informoval...

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

21. září 2023 v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Další články
Nahoru