Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 11 zvažuje zapojení do systému zón placeného parkování
Modré parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha 11 zvažuje zapojení do systému zón placeného parkování

Radnice Prahy 11 zvažuje zapojení do systému parkovacích zón placeného stání, chce o tom vést diskuzi s obyvateli městské části. Na dotaz ČTK to uvedl radní městské části pro dopravu Libor Vrkoč (HPP11). Prvotní záměr případného zavedení zón podle něj plánuje vedení radnice předložit na zastupitelstvo po prázdninách. Možnost zapojení do systému kritizuje předseda klubu zastupitelů opozičního ANO Ondřej Prokop.

„Nejdříve na zářijovém zastupitelstvu bude předložen k diskuzi případný záměr instalace parkovacích zón. Každopádně vedení městské části podmiňuje zavedení zón placeného stání opravdu širokou veřejnou diskuzí – a například i místním referendem," uvedl radní.

Dodal, že městská část také zřejmě na podzim nechá udělat novou dopravní analýzu, protože ta poslední vznikla těsně po pandemii koronaviru, tedy v nestandardní situaci.

Zapojení do systému prosazuje předseda dopravního výboru zastupitelstva městské části Ondřej Svoboda z uskupení Praha 11 Sobě. Situace s parkováním je podle něj v Praze 11 neutěšená a v posledních letech se výrazně zhoršila, což potvrzují statistiky městské policie.

„Parkuje se běžně na chodnících, na přechodech a v křižovatkách. Situace je na mnoha místech nebezpečná i kvůli omezenému průjezdu hasičů. Podle koncepce, která byla pro Prahu 11 vypracována, by zóny placeného stání tuto situaci významně vylepšily," uvedl.

Dodal, že výbor pro dopravu doporučil radě posunout zapojení do systému o krok dál, ale politické rozhodnutí teprve musí padnout. „Budeme o věci nadále jednat s koaličními i s dalšími zastupiteli a zasadíme se o zapojení veřejnosti, což odpovídá programovému prohlášení," uvedl.

Proti zavedení modrých zón se na facebooku vyjádřil opoziční zastupitel Prokop, podle kterého není na Jižním Městě dost parkovacích míst pro místní ani v noci, kdy by případní mimopražští odjížděli domů.

„Hnutí ANO je absolutně proti zavedení modrých zón za stávající situace. Podle studie chybí minimálně 3000 parkovacích míst. V některých velmi zatížených lokalitách Jižního Města by počet parkovacích míst musel narůst o 150 procent, aby všichni rezidenti měli místo k parkování," uvedl Prokop. Dodal, že v takové situaci považuje nehorázné chtít po místních za parkování peníze.

Parkovací zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22.

Na parkovném vybere město ročně okolo půl miliardy korun. Vedení hlavního města podle dřívějších vyjádření primátorova náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) aktuálně připravuje komplexní úpravu systému, zahrnující například zavedení zvýhodněného kreditu pro parkování návštěv rezidentů.

Praha 11 zahrnuje Chodov a Háje a podle Českého statistického úřadu má asi 73 000 obyvatel. Vládne v ní koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Pirátů a Prahy 11 Sobě.


Autor: ČTK

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru