Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun
Při mozaikové seči se část trávníku či louky nechá neposekaná. Foto: archiv P11

Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun

Praha 11 se jako jedna z prvních městských částí v metropoli rozhodla s ohledem na dlouhotrvající sucha omezit seč zelených ploch a též upravit její výšku. Jaké jsou reakce veřejnosti? Co dalšího se v této oblasti chystá? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro server Pražský patriot místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

zelen-vyssi-sec Nad údržbou trávníků na veřejných prostranstvích se v Praze začaly vést diskuse, oba přístupy mají své příznivce i odpůrce. Jak se k tomu staví Praha 11?
Letos jsme s ohledem na horka a sucha seč zelených ploch omezili a též jsme upravili její výšku. V případě mulčovacího stroje byla výška sečí navýšena na 6,9 centimetru od ostří nože, u strojů se sběrem v závislosti na výšce vegetace je výška nově nastavená na 10 až 12 cm. Výsledkem je delší tráva po seči, díky čemuž lépe zadržuje vláhu v půdě našich vnitrobloků a parkových ploch.

Zavedli jste takzvanou mozaikovou seč. V čem spočívá?
Při tomto způsobu sekání se v dané oblasti vždy ponechá část trávníku či louky neposekaná, mimo jiné aby poskytovala útočiště motýlům a dalším živočichům. V tyto horké červencové dny jsme pak plošné seče trávníků zastavili zcela. Celkově jsme letos již ušetřili přes milión korun na sečích oproti minulým letům a tyto uvolněné prostředky investujeme například do rozsáhlejší údržby laviček, plotů dětských hřišť, úpravě závlahových mís u stromů.

Jaká je zpětná vazba od občanů k takovému přístupu?
Velmi pozitivní, například drtivá většina komentářů na našem radničním Facebooku s omezením sečí souhlasí. Je vidět, že téma horka a sucha lidé sledují a fandí opatřením, která jejich dopady alespoň trochu zmírní.

Počítá se s dalšími plochami, kde se bude sekat méně často?
Ano, letos šlo spíše o určitou rychlou „improvizaci“ a pilotní projekt, kdy jsme si to vyzkoušeli. V příštích letech chci navýšit počet ploch, které budeme sekat méně. Měly by mít zároveň jiný charakter, například v podobě květnatých luk. Ideální doba pro jejich zakládání je podzim, už se na to chystáme.

Zavádí Praha 11 nějaká opatření k zadržování a dalšímu využití dešťové vody?
Již několik let využíváme pro zalévání stromů pouze dešťovou vodu, kterou čerpáme z obrovské retenční nádrže u našeho sportovně-plaveckého areálu Jedenáctka VS. Její kapacita je 120 tisíc litrů a zatím vždy stačila. Do budoucna uvažujeme o dalších retenčních nádržích či zelených střechách, ke stejným řešením zároveň tlačíme i soukromé investory.

Kde letos už byly a kde výhledově budou vysázeny v Praze 11 nové stromy?
Stromy sázíme pravidelně, na jaře například podél dálnice D1 na Chodově. Na podzim, kdy je pro výsadbu stromů nejvhodnější doba, dále vysadíme přes 150 nových stromů na různých místech Jižního Města. Na tuto výsadbu se nám podařilo získat dotaci od hl. m. Prahy ve výši 2,17 milionu korun, vysazovat budeme zejména listnáče – javory, ale též lípy, habry, lísky turecké, jasany, duby a další druhy.

zavlaha-vak-gdpr V posledních letech na mnoha místech metropole uschly zasazené stromy. Co dělá Praha 11, kromě zalévání dešťovkou, aby k usychání docházelo v co nejmenší míře?
Pravidelná zálivka zejména mladších a čerstvě přesazených stromů je opravdu základem. A samozřejmě též musíte pro výsadbu volit takové druhy stromů, které horkému a suchému počasí dobře odolávají, výběru vhodných dřevin proto byla věnována velká pozornost.

Na jaká další chystaná opatření Prahy 11 v oblasti životního prostředí byste rád upozornil?
Pokoušíme se například zkvalitnit vývoz tříděného odpadu, kdy však vyšší četnost vývozu a větší počet kontejnerů často naráží na prostorové limity či omezené kapacity magistrátních firem. Ale nevzdáváme se. Též připravujeme dvě psí hřiště, nebo oprašujeme projekt arboreta, na který roky sedal prach. A velkým tématem je revitalizace vnitrobloků, při jejímž pokračování chci klást co největší důraz na maximální možný rozsah zeleně a šetrné nakládání s dešťovou vodou.


V Praze 11 se soutěží O zlatý klíč

Dnes v 07:40

Letošní již dvanáctý ročník literární soutěže je určen obyvatelům a příznivcům Jižního Města s tématikou právě Jižního Města. Žánr není omezen, může to být fejeton, pohádka, báseň, povídka, i sci-fi, fantasy.

Propojení pro pěší a cyklisty mezi několika městskými částmi

Včera ve 21:01

Začala příprava propojení dočasnou komunikací od ulice Doupovské na Praze 15 do ulice U Záběhlického zámku v Praze 11. Dočasně ji bude využívat investor, který v Praze 11 dokončuje výstavbu v okolí místa zvaného Kulatý Chodovec. Na webu patnácté městské části o tom informoval místostarosta pro...

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

Včera v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

6. března 2021 v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

6. března 2021 v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Další články
Nahoru