dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
22°C
pozítří
Středa - dest
19°C
Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun
Při mozaikové seči se část trávníku či louky nechá neposekaná. Foto: archiv P11

Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun

Praha 11 se jako jedna z prvních městských částí v metropoli rozhodla s ohledem na dlouhotrvající sucha omezit seč zelených ploch a též upravit její výšku. Jaké jsou reakce veřejnosti? Co dalšího se v této oblasti chystá? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro server Pražský patriot místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

zelen-vyssi-sec Nad údržbou trávníků na veřejných prostranstvích se v Praze začaly vést diskuse, oba přístupy mají své příznivce i odpůrce. Jak se k tomu staví Praha 11?
Letos jsme s ohledem na horka a sucha seč zelených ploch omezili a též jsme upravili její výšku. V případě mulčovacího stroje byla výška sečí navýšena na 6,9 centimetru od ostří nože, u strojů se sběrem v závislosti na výšce vegetace je výška nově nastavená na 10 až 12 cm. Výsledkem je delší tráva po seči, díky čemuž lépe zadržuje vláhu v půdě našich vnitrobloků a parkových ploch.

Zavedli jste takzvanou mozaikovou seč. V čem spočívá?
Při tomto způsobu sekání se v dané oblasti vždy ponechá část trávníku či louky neposekaná, mimo jiné aby poskytovala útočiště motýlům a dalším živočichům. V tyto horké červencové dny jsme pak plošné seče trávníků zastavili zcela. Celkově jsme letos již ušetřili přes milión korun na sečích oproti minulým letům a tyto uvolněné prostředky investujeme například do rozsáhlejší údržby laviček, plotů dětských hřišť, úpravě závlahových mís u stromů.

Jaká je zpětná vazba od občanů k takovému přístupu?
Velmi pozitivní, například drtivá většina komentářů na našem radničním Facebooku s omezením sečí souhlasí. Je vidět, že téma horka a sucha lidé sledují a fandí opatřením, která jejich dopady alespoň trochu zmírní.

Počítá se s dalšími plochami, kde se bude sekat méně často?
Ano, letos šlo spíše o určitou rychlou „improvizaci“ a pilotní projekt, kdy jsme si to vyzkoušeli. V příštích letech chci navýšit počet ploch, které budeme sekat méně. Měly by mít zároveň jiný charakter, například v podobě květnatých luk. Ideální doba pro jejich zakládání je podzim, už se na to chystáme.

Zavádí Praha 11 nějaká opatření k zadržování a dalšímu využití dešťové vody?
Již několik let využíváme pro zalévání stromů pouze dešťovou vodu, kterou čerpáme z obrovské retenční nádrže u našeho sportovně-plaveckého areálu Jedenáctka VS. Její kapacita je 120 tisíc litrů a zatím vždy stačila. Do budoucna uvažujeme o dalších retenčních nádržích či zelených střechách, ke stejným řešením zároveň tlačíme i soukromé investory.

Kde letos už byly a kde výhledově budou vysázeny v Praze 11 nové stromy?
Stromy sázíme pravidelně, na jaře například podél dálnice D1 na Chodově. Na podzim, kdy je pro výsadbu stromů nejvhodnější doba, dále vysadíme přes 150 nových stromů na různých místech Jižního Města. Na tuto výsadbu se nám podařilo získat dotaci od hl. m. Prahy ve výši 2,17 milionu korun, vysazovat budeme zejména listnáče – javory, ale též lípy, habry, lísky turecké, jasany, duby a další druhy.

zavlaha-vak-gdpr V posledních letech na mnoha místech metropole uschly zasazené stromy. Co dělá Praha 11, kromě zalévání dešťovkou, aby k usychání docházelo v co nejmenší míře?
Pravidelná zálivka zejména mladších a čerstvě přesazených stromů je opravdu základem. A samozřejmě též musíte pro výsadbu volit takové druhy stromů, které horkému a suchému počasí dobře odolávají, výběru vhodných dřevin proto byla věnována velká pozornost.

Na jaká další chystaná opatření Prahy 11 v oblasti životního prostředí byste rád upozornil?
Pokoušíme se například zkvalitnit vývoz tříděného odpadu, kdy však vyšší četnost vývozu a větší počet kontejnerů často naráží na prostorové limity či omezené kapacity magistrátních firem. Ale nevzdáváme se. Též připravujeme dvě psí hřiště, nebo oprašujeme projekt arboreta, na který roky sedal prach. A velkým tématem je revitalizace vnitrobloků, při jejímž pokračování chci klást co největší důraz na maximální možný rozsah zeleně a šetrné nakládání s dešťovou vodou.


Praha 5 zve na mañanu. Ve středu na Andělu

Včera v 18:25

Na pěší zóně Anděl na vás ve středu 21. srpna čeká pravá latino fiesta se spoustou dobrého jídla a pití. Můžete se těšit na mexické burrito, španělskou paellu, kubánské mojito, brazilské feijoada či koktejl caipirinha, venezuelské arepas či empanada nebo argentinské churasco, corizo či báječné...

Září začne Koncertem pro park

17. srpna 2019 v 08:06

Poosmnácté se bude 1. září konat v Praze 13 Koncert pro park.

Dny Praha 11 přivítají Žlutého psa

15. srpna 2019 ve 20:43

Česká rocková kapela s Ondřejem Hejmou v čele je zárukou dobré muziky. Žlutý pes a jeho vystoupení na Dnech Prahy 11 v pátek 13. září ve 20 hodin. Vstup zdarma.

Folie na střešních sklech na zastávce Dejvická

15. srpna 2019 v 17:13

Boj s klimatickou změnou v Praze 6 není jen na papíře. Radnice nechala instalovat folie na střešních sklech přístřešku zastávky MHD.

Další články
Nahoru