dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun
Při mozaikové seči se část trávníku či louky nechá neposekaná. Foto: archiv P11

Praha 11 změnila sekání trávníků, letos ušetřila už milion korun

Praha 11 se jako jedna z prvních městských částí v metropoli rozhodla s ohledem na dlouhotrvající sucha omezit seč zelených ploch a též upravit její výšku. Jaké jsou reakce veřejnosti? Co dalšího se v této oblasti chystá? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro server Pražský patriot místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

zelen-vyssi-sec Nad údržbou trávníků na veřejných prostranstvích se v Praze začaly vést diskuse, oba přístupy mají své příznivce i odpůrce. Jak se k tomu staví Praha 11?
Letos jsme s ohledem na horka a sucha seč zelených ploch omezili a též jsme upravili její výšku. V případě mulčovacího stroje byla výška sečí navýšena na 6,9 centimetru od ostří nože, u strojů se sběrem v závislosti na výšce vegetace je výška nově nastavená na 10 až 12 cm. Výsledkem je delší tráva po seči, díky čemuž lépe zadržuje vláhu v půdě našich vnitrobloků a parkových ploch.

Zavedli jste takzvanou mozaikovou seč. V čem spočívá?
Při tomto způsobu sekání se v dané oblasti vždy ponechá část trávníku či louky neposekaná, mimo jiné aby poskytovala útočiště motýlům a dalším živočichům. V tyto horké červencové dny jsme pak plošné seče trávníků zastavili zcela. Celkově jsme letos již ušetřili přes milión korun na sečích oproti minulým letům a tyto uvolněné prostředky investujeme například do rozsáhlejší údržby laviček, plotů dětských hřišť, úpravě závlahových mís u stromů.

Jaká je zpětná vazba od občanů k takovému přístupu?
Velmi pozitivní, například drtivá většina komentářů na našem radničním Facebooku s omezením sečí souhlasí. Je vidět, že téma horka a sucha lidé sledují a fandí opatřením, která jejich dopady alespoň trochu zmírní.

Počítá se s dalšími plochami, kde se bude sekat méně často?
Ano, letos šlo spíše o určitou rychlou „improvizaci“ a pilotní projekt, kdy jsme si to vyzkoušeli. V příštích letech chci navýšit počet ploch, které budeme sekat méně. Měly by mít zároveň jiný charakter, například v podobě květnatých luk. Ideální doba pro jejich zakládání je podzim, už se na to chystáme.

Zavádí Praha 11 nějaká opatření k zadržování a dalšímu využití dešťové vody?
Již několik let využíváme pro zalévání stromů pouze dešťovou vodu, kterou čerpáme z obrovské retenční nádrže u našeho sportovně-plaveckého areálu Jedenáctka VS. Její kapacita je 120 tisíc litrů a zatím vždy stačila. Do budoucna uvažujeme o dalších retenčních nádržích či zelených střechách, ke stejným řešením zároveň tlačíme i soukromé investory.

Kde letos už byly a kde výhledově budou vysázeny v Praze 11 nové stromy?
Stromy sázíme pravidelně, na jaře například podél dálnice D1 na Chodově. Na podzim, kdy je pro výsadbu stromů nejvhodnější doba, dále vysadíme přes 150 nových stromů na různých místech Jižního Města. Na tuto výsadbu se nám podařilo získat dotaci od hl. m. Prahy ve výši 2,17 milionu korun, vysazovat budeme zejména listnáče – javory, ale též lípy, habry, lísky turecké, jasany, duby a další druhy.

zavlaha-vak-gdpr V posledních letech na mnoha místech metropole uschly zasazené stromy. Co dělá Praha 11, kromě zalévání dešťovkou, aby k usychání docházelo v co nejmenší míře?
Pravidelná zálivka zejména mladších a čerstvě přesazených stromů je opravdu základem. A samozřejmě též musíte pro výsadbu volit takové druhy stromů, které horkému a suchému počasí dobře odolávají, výběru vhodných dřevin proto byla věnována velká pozornost.

Na jaká další chystaná opatření Prahy 11 v oblasti životního prostředí byste rád upozornil?
Pokoušíme se například zkvalitnit vývoz tříděného odpadu, kdy však vyšší četnost vývozu a větší počet kontejnerů často naráží na prostorové limity či omezené kapacity magistrátních firem. Ale nevzdáváme se. Též připravujeme dvě psí hřiště, nebo oprašujeme projekt arboreta, na který roky sedal prach. A velkým tématem je revitalizace vnitrobloků, při jejímž pokračování chci klást co největší důraz na maximální možný rozsah zeleně a šetrné nakládání s dešťovou vodou.


Zítra: Svatomichaelská pouť

Dnes v 11:39

Na svátek sv. Michaela u kaple sv. Michaela, která byla postavena na konci 17. století, bude poutní slavnost zahájena divadlem nejen pro děti, představením Perníková chaloupka. U pěti stánků nakoupíte květiny, nejrůznější ozdoby, občerstvíte se doma napečenými dobrotami a na místě uvařenými...

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Dnes v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 15 zve na výstavu Waldorfských panenek

26. září 2020 v 09:30

Slet panenkářek se koná 17. října v Toulcově dvoře. Od 15 do 18 hodin připravily panenkářky výstavu pro veřejnost, kde představí své panenky a názorně ukážou, jak se vytvářejí, děti navíc naučí zhotovit jednoduché panenky z ponožek. 

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

26. září 2020 v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Podívejte se do mikrosvěta hub

25. září 2020 v 18:18

Ode dneška můžete přijít do tropického a subtropického skleníku Botanické zahrady Na Slupi na výstavu fotografií mikrosvěta hub Fungi on metal.

Do konce září nepoteče voda v těchto ulicích

24. září 2020 ve 13:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody do konce měsíce. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru