Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 zatím nepřijme dotaci od magistrátu na dokončení bytového domu Sandra
Rekonstruovaná Sandra (vpravo) a bývalý hotel Opatov. Foto: Jan Puci

Praha 11 zatím nepřijme dotaci od magistrátu na dokončení bytového domu Sandra

Radnice Prahy 11 zatím nepřijme stomilionovou dotaci od magistrátu na dokončení rekonstrukce bytového domu Sandra na Opatově. Přijetí půjčky tento týden neschválili zastupitelé městské části. Zastupitelé se přeli zejména o podmínky, za kterých jim magistrát dotaci nabídl, kdy je někteří z nich považují za pro radnici nevýhodné. Multifunkční objekt v ulici Nad Opatovem by měl podle nyní platných smluv být zkolaudovaný do konce roku 2023. Na Praze 11 zatím nevznikla po volbách nová koalice, a radnici tak řídí dosavadní vedení. Volbu nového vedení v úterý zastupitelé neschválili a odložili na další zasedání.

Dosluhující vedení radnice předložilo zastupitelům dokument, podle kterého by radnice přijala zmíněnou dotaci výměnou za to, že by magistrátu připadla na deset let část bytů a zároveň by se radnice vzdala možnosti získat od města další peníze mimo jiné na výstavbu parkovacího domu v Šalounově ulici.

Právě to se části zastupitelů nelíbilo. „Podmínky jsou jak ekonomicky nevýhodné, tak nebezpečné. Ve chvíli, kdy si hlavní město vymiňuje, že nebude přispívat na stavbu parkovacího domu, tak jeho stavba je podmínkou toho, aby byla Sandra dostavěna a zkolaudována," řekl zastupitel a dosluhující místostarosta Martin Sedeke (ODS). Stejně jako zastupiteli Ondřeji Prokopovi (ANO) mu pak vadí, že o pronájmu bytů by rozhodoval magistrát a ne Praha 11.

Starosta Jiří Dohnal (Piráti) řekl, že se mu podmínky také nelíbí, avšak je podle něj nutné, aby radnice s magistrátem jednala. Zastupitelstvo by podle něj v usnesení mohlo vybrat jednoho člena, který by o změně podmínek s městem jednal a pokusil se vyjednat jejich změnu. Týkala by se jak možnosti žádat o další peníze na dotacích, tak počtu bytů, které by město využívalo. Jeho návrh nakonec zastupitelé neodsouhlasili.

Za podporu přijetí dotace se postavil také zastupitel Jan Jaroš (Praha 11 Sobě), podle něhož by odmítnutí mohlo znamenat, že radnice nakonec od města nedostane vůbec nic.

Definitivní rozhodnutí, zda přijmout, či odmítnout magistrátní dotaci, musí zastupitelé Prahy 11 učinit do konce letošního roku. Příští zasedání zastupitelů by se mělo konat v první polovině prosince.

Bývalá ubytovna nedaleko stanice metra C Opatov se opravuje od léta 2019. V budově by měly vzniknout kancelářské prostory, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva, restaurace a 174 nových bytů. Ty by měly primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru