Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 11 zatím nepřijme dotaci od magistrátu na dokončení bytového domu Sandra
Rekonstruovaná Sandra (vpravo) a bývalý hotel Opatov. Foto: Jan Puci

Praha 11 zatím nepřijme dotaci od magistrátu na dokončení bytového domu Sandra

Radnice Prahy 11 zatím nepřijme stomilionovou dotaci od magistrátu na dokončení rekonstrukce bytového domu Sandra na Opatově. Přijetí půjčky tento týden neschválili zastupitelé městské části. Zastupitelé se přeli zejména o podmínky, za kterých jim magistrát dotaci nabídl, kdy je někteří z nich považují za pro radnici nevýhodné. Multifunkční objekt v ulici Nad Opatovem by měl podle nyní platných smluv být zkolaudovaný do konce roku 2023. Na Praze 11 zatím nevznikla po volbách nová koalice, a radnici tak řídí dosavadní vedení. Volbu nového vedení v úterý zastupitelé neschválili a odložili na další zasedání.

Dosluhující vedení radnice předložilo zastupitelům dokument, podle kterého by radnice přijala zmíněnou dotaci výměnou za to, že by magistrátu připadla na deset let část bytů a zároveň by se radnice vzdala možnosti získat od města další peníze mimo jiné na výstavbu parkovacího domu v Šalounově ulici.

Právě to se části zastupitelů nelíbilo. „Podmínky jsou jak ekonomicky nevýhodné, tak nebezpečné. Ve chvíli, kdy si hlavní město vymiňuje, že nebude přispívat na stavbu parkovacího domu, tak jeho stavba je podmínkou toho, aby byla Sandra dostavěna a zkolaudována," řekl zastupitel a dosluhující místostarosta Martin Sedeke (ODS). Stejně jako zastupiteli Ondřeji Prokopovi (ANO) mu pak vadí, že o pronájmu bytů by rozhodoval magistrát a ne Praha 11.

Starosta Jiří Dohnal (Piráti) řekl, že se mu podmínky také nelíbí, avšak je podle něj nutné, aby radnice s magistrátem jednala. Zastupitelstvo by podle něj v usnesení mohlo vybrat jednoho člena, který by o změně podmínek s městem jednal a pokusil se vyjednat jejich změnu. Týkala by se jak možnosti žádat o další peníze na dotacích, tak počtu bytů, které by město využívalo. Jeho návrh nakonec zastupitelé neodsouhlasili.

Za podporu přijetí dotace se postavil také zastupitel Jan Jaroš (Praha 11 Sobě), podle něhož by odmítnutí mohlo znamenat, že radnice nakonec od města nedostane vůbec nic.

Definitivní rozhodnutí, zda přijmout, či odmítnout magistrátní dotaci, musí zastupitelé Prahy 11 učinit do konce letošního roku. Příští zasedání zastupitelů by se mělo konat v první polovině prosince.

Bývalá ubytovna nedaleko stanice metra C Opatov se opravuje od léta 2019. V budově by měly vzniknout kancelářské prostory, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva, restaurace a 174 nových bytů. Ty by měly primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Další články
Nahoru