dnes
Středa - oblacno
24°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Praha 11 vyčlenila na participativní rozpočet 4,5 milionu korun, vítězné projekty vybere veřejnost v červnu
Jedním z navržených projektů je výstavba fitness hřiště pro aktivní využití v blízkosti Kunratického lesa na kraji sídliště. Zdroj: www.spoluzalepsi11.cz

Praha 11 vyčlenila na participativní rozpočet 4,5 milionu korun, vítězné projekty vybere veřejnost v červnu

Městská část Praha 11 letos spustila první ročník participativního rozpočtu s názvem Spolu za lepší 11. Na realizaci nápadů, jak vylepšit Jižní Město, bylo vyčleněno 4,5 milionu korun. Návrhů se sešly desítky, veřejnost o nich bude hlasovat už v červnu. 

Jak vlastně myšlenka „otevřít“ samosprávu občanům vznikla? „S občany se snažíme intenzivně bavit o tom, co jim na Jižním Městě chybí, nebo co by chtěli změnit. Díky těmto rozhovorům i pravidelným veřejným setkáním tak získáváme mnoho užitečných podnětů, které nám pomáhají spravovat městskou část s respektem k reálným potřebám místních obyvatel. Zavedení participativního rozpočtu bylo proto logickým krokem: jde o skvělý způsob, jak zjistit, co si lidé přejí udělat, a zároveň jim rychle pomoci jejich přání realizovat,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Petr Jirava (ANO). 

Návrhů, jak zmíněné finanční prostředky využít a zlepšit tak život na Jižním Městě, se nakonec sešlo celkem 53. Vedle přání zřídit v konkrétních lokalitách květinové záhony, nové přechody pro chodce či podzemní kontejnerová stání se mezi nimi objevily i návrhy zaměřené na rozšíření možností trávení volného času. Jde například o záměr výstavby skateparku, pořízení trampolín, pingpongových stolů, chytré lavičky nebo prostorné pergoly pro pikniková setkání, ale i založení muzea rybářského sportu a přírody. 

K nejoriginálnějším nápadům jistě patří návrh na výsadbu stromů podél dálnice D1 nazvaný Plíce kolem dálnice, který by dle slov jeho autora umožnil „…jednoduchým a přirozeným způsobem eliminovat nežádoucí vlivy znečištění na zdraví obyvatel Jižního Města.“ 

Velký zájem o participativní rozpočet ze strany veřejnosti vítá i zastupitel jedenácté městské části a hl. m. Prahy Ondřej Prokop (ANO). Za jeden z hlavních přínosů přitom považuje především zlepšení komunikace mezi radnicí a občany.

„Zavedením participativního rozpočtu se nám podařilo vytvořit pro občany zcela novou komunikační platformu. Ti tak mají příležitost podílet se přímo na místní správě a zároveň lépe porozumět složitým rozhodovacím procesům, které jsou s ní spojeny. Výsledkem je postupné odstraňování pomyslné propasti mezi obyvateli městské části a radnicí a s tím i možnost realizovat nejrůznější nápady společně, místo aby byly lidem ,vnucovány' shora,“ uvedl. 

Jednotlivé návrhy nyní prochází analýzou realizovatelnosti, období 21. května až 10. červa je pak vyhrazeno propagačním kampaním jejich autorů. Navrhovatelé budou mít mimo jiné prostor prezentovat své nápady na veřejném setkání, které se uskuteční 23. května od 18 hodin v Základní škole Mikulova 1594/4.  

Hlasování o návrzích proběhne od 11. do 30. června, už teď se však s nimi mohou zájemci seznámit na webových stránkách www.spoluzalepsi11.cz.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Další články
Nahoru