dnes
Středa - oblacno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
-1°C
pozítří
Pátek - oblacno
-2°C
Praha 11 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 394 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 11 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 394 milionů korun

Praha 11 bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Městská část počítá s příjmy 393,9 milionu korun a výdaji 496,4 milionu. Schodek bude financovat z vlastních zdrojů. Rozpočet schválilo zastupitelstvo na čtvrtečním jednání. Návrh rozpočtu zastupitelé projednávali řadu hodin. Opozice kritizovala, že výdaje převyšují příjmy a návrh neobsahuje informace o tom, do čeho chce radnice investovat.

V rámci příjmů by měla městská část získat nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů financí z vlastních fondů a peněz od hlavního města. Má to být 346,5 milionu korun. Daňové příjmy jsou odhadované na 45,4 milionu a nedaňové, mezi které patří například příjmy z úroků z běžných účtů, budou zhruba dva miliony korun.

Městská část bude investovat do školství a ochrany životního prostředí. Ve školách bude zlepšovat vybavenost, například v ZŠ K Milíčovu dokončí rekonstrukce pavilonu tělocvičen a zrekonstruuje varnu v ZŠ Pošepného. Za provoz škol zaplatí radnice 103,9 milionu korun, za údržbu veřejné zeleně 22,5 milionu.

„V rámci ´zelených´ investic proběhne regenerace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství, rekonstrukce hřišť a sportovišť," sdělila dnes ČTK tisková mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Zastupitelé měli k rozpočtu řadu výhrad. Některé z nich vyřešili tím, že zastupitelstvo odhlasovalo přesun peněz mezi jednotlivými kapitolami. Opoziční zastupitel Jiří Krautwurm (za HPP 11) označil schodkový rozpočet za snahu dostat městskou část do dluhu.

Zároveň mu mezi investičními akcemi chybí rekonstrukce ubytovny Sandra. Podle Jiřího Štylera (HPP 11) je příjem městské části tristní, když Jižní Město má počet obyvatel stejný jako například Zlín, jehož rozpočet počítá s příjmy kolem 1,5 miliardy korun.

V minulém roce radnice hospodařila také se schodkovým rozpočtem. Ten počítal s příjmy 351,9 milionu korun a výdaji 454,5 milionu korun. Od hlavního města dostala Praha 11 dotace v celkové výši 274,7 milionu korun, a to například na přístavbu sportovního areálu základní školy Campanus nebo na revitalizace vnitrobloků.

Praha 11 vstoupila do nového roku v rozpočtovém provizoriu jako některé další městské části. Rozpočet zatím nemá například Praha 12 a Praha 9. Ta začíná rok pravidelně v rozpočtovém provizoriu, které znamená, že radnice nemůže investovat.

Na radnici Prahy 11 po volbách v roce 2014 vládla koalice HPP 11, ANO a TOP 09 a starostou byl Jiří Štyler (HPP 11). Koalice se ale rozpadla poté, kdy byli odvoláni z rady Ladislav Kos (HPP 11) a Šárka Zdeňková (HPP 11) a následně i Štyler. Nyní vládne TOP 09 s ANO a nezávislými s podporou několika dalších zastupitelských klubů.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru