dnes
Pátek - polojasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Praha 11 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 394 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 11 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 394 milionů korun

Praha 11 bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Městská část počítá s příjmy 393,9 milionu korun a výdaji 496,4 milionu. Schodek bude financovat z vlastních zdrojů. Rozpočet schválilo zastupitelstvo na čtvrtečním jednání. Návrh rozpočtu zastupitelé projednávali řadu hodin. Opozice kritizovala, že výdaje převyšují příjmy a návrh neobsahuje informace o tom, do čeho chce radnice investovat.

V rámci příjmů by měla městská část získat nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů financí z vlastních fondů a peněz od hlavního města. Má to být 346,5 milionu korun. Daňové příjmy jsou odhadované na 45,4 milionu a nedaňové, mezi které patří například příjmy z úroků z běžných účtů, budou zhruba dva miliony korun.

Městská část bude investovat do školství a ochrany životního prostředí. Ve školách bude zlepšovat vybavenost, například v ZŠ K Milíčovu dokončí rekonstrukce pavilonu tělocvičen a zrekonstruuje varnu v ZŠ Pošepného. Za provoz škol zaplatí radnice 103,9 milionu korun, za údržbu veřejné zeleně 22,5 milionu.

„V rámci ´zelených´ investic proběhne regenerace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství, rekonstrukce hřišť a sportovišť," sdělila dnes ČTK tisková mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Zastupitelé měli k rozpočtu řadu výhrad. Některé z nich vyřešili tím, že zastupitelstvo odhlasovalo přesun peněz mezi jednotlivými kapitolami. Opoziční zastupitel Jiří Krautwurm (za HPP 11) označil schodkový rozpočet za snahu dostat městskou část do dluhu.

Zároveň mu mezi investičními akcemi chybí rekonstrukce ubytovny Sandra. Podle Jiřího Štylera (HPP 11) je příjem městské části tristní, když Jižní Město má počet obyvatel stejný jako například Zlín, jehož rozpočet počítá s příjmy kolem 1,5 miliardy korun.

V minulém roce radnice hospodařila také se schodkovým rozpočtem. Ten počítal s příjmy 351,9 milionu korun a výdaji 454,5 milionu korun. Od hlavního města dostala Praha 11 dotace v celkové výši 274,7 milionu korun, a to například na přístavbu sportovního areálu základní školy Campanus nebo na revitalizace vnitrobloků.

Praha 11 vstoupila do nového roku v rozpočtovém provizoriu jako některé další městské části. Rozpočet zatím nemá například Praha 12 a Praha 9. Ta začíná rok pravidelně v rozpočtovém provizoriu, které znamená, že radnice nemůže investovat.

Na radnici Prahy 11 po volbách v roce 2014 vládla koalice HPP 11, ANO a TOP 09 a starostou byl Jiří Štyler (HPP 11). Koalice se ale rozpadla poté, kdy byli odvoláni z rady Ladislav Kos (HPP 11) a Šárka Zdeňková (HPP 11) a následně i Štyler. Nyní vládne TOP 09 s ANO a nezávislými s podporou několika dalších zastupitelských klubů.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru