Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly
Komunitní centrum Roztyly. Foto: archiv

Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly

Provoz Komunitního centra Roztyly pro ukrajinské maminky a jejich děti převzala v lednu do péče Jihoměstská sociální (JMS), Prahou 11 stoprocentně vlastněná akciová společnost. Podle místostarosty pro sociální věci a zdravotnictví Jana Jaroše (Praha 11 Sobě) je cílem do začátku dubna dosáhnout toho, aby provoz centra, které pečuje o děti, byl plně financován ze státních zdrojů.

Vznik projektu Komunitního centra Roztyly v areálu bývalých jatek Interlov v jedenácté městské části iniciovala po začátku války na Ukrajině společnost Passerinvest Group, která zakoupila speciální modulární systém buněk a ve spolupráci s dalšími partnery centrum postavila. Část vybavení dodali sponzoři a úhradu tepla, elektřiny i vody včetně některých dalších služeb zajistila Praha 11, jež loni na jaře obdržela dotaci od hlavního města na mimořádné výdaje v souvislosti s poskytováním pomoci občanům Ukrajiny.

Komunitní centrum, které začalo fungovat loni v dubnu, je postaveno z 26 modulárních buněk. Vnitřní uspořádání nabízí čtyři třídy s příslušenstvím, dále sociální zařízení, kuchyňku a zázemí pro personál. Kapacita centra je necelých 70 dětí předškolního věku. Aktuálně je naplněna a hlásí se další desítky zájemců.

Česká televize v pořadu Reportéři ČT uvedla, že pracovnice centra údajně nedostávaly zaplacenou plnou mzdu a provozovatele centra, nadační fond Help Ukraine, prošetřuje policie. Naznačila i možné zneužití dotací. Fond se proti tomu ohradil, označil zveřejněné informace za nepřesné a nepravdivé.

Letos na začátku ledna fond přestal centrum provozovat i formálně, a zařízení proto pod svá křídla převzala zmíněná městská společnost JMS.

„Museli jsme to akutně řešit, naší prioritou bylo ochránit děti a jejich maminky, které nutně potřebují zázemí služby péče o děti, aby mohly chodit do práce. Zabránili jsme konci centra a stabilizovali ho. Není však možné, aby byl provoz kompletně hrazen z rozpočtu Prahy 11. Proto společně s vedením Jihoměstské sociální usilovně hledáme zdroje poskytované státními institucemi, případně z různých dotačních programů,“ řekl místostarosta Jaroš, podle kterého by se mělo podařit zajistit touto cestou financování do dvou měsíců. 

 


Autor: Jan Puci

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru