Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly
Komunitní centrum Roztyly. Foto: archiv

Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly

Provoz Komunitního centra Roztyly pro ukrajinské maminky a jejich děti převzala v lednu do péče Jihoměstská sociální (JMS), Prahou 11 stoprocentně vlastněná akciová společnost. Podle místostarosty pro sociální věci a zdravotnictví Jana Jaroše (Praha 11 Sobě) je cílem do začátku dubna dosáhnout toho, aby provoz centra, které pečuje o děti, byl plně financován ze státních zdrojů.

Vznik projektu Komunitního centra Roztyly v areálu bývalých jatek Interlov v jedenácté městské části iniciovala po začátku války na Ukrajině společnost Passerinvest Group, která zakoupila speciální modulární systém buněk a ve spolupráci s dalšími partnery centrum postavila. Část vybavení dodali sponzoři a úhradu tepla, elektřiny i vody včetně některých dalších služeb zajistila Praha 11, jež loni na jaře obdržela dotaci od hlavního města na mimořádné výdaje v souvislosti s poskytováním pomoci občanům Ukrajiny.

Komunitní centrum, které začalo fungovat loni v dubnu, je postaveno z 26 modulárních buněk. Vnitřní uspořádání nabízí čtyři třídy s příslušenstvím, dále sociální zařízení, kuchyňku a zázemí pro personál. Kapacita centra je necelých 70 dětí předškolního věku. Aktuálně je naplněna a hlásí se další desítky zájemců.

Česká televize v pořadu Reportéři ČT uvedla, že pracovnice centra údajně nedostávaly zaplacenou plnou mzdu a provozovatele centra, nadační fond Help Ukraine, prošetřuje policie. Naznačila i možné zneužití dotací. Fond se proti tomu ohradil, označil zveřejněné informace za nepřesné a nepravdivé.

Letos na začátku ledna fond přestal centrum provozovat i formálně, a zařízení proto pod svá křídla převzala zmíněná městská společnost JMS.

„Museli jsme to akutně řešit, naší prioritou bylo ochránit děti a jejich maminky, které nutně potřebují zázemí služby péče o děti, aby mohly chodit do práce. Zabránili jsme konci centra a stabilizovali ho. Není však možné, aby byl provoz kompletně hrazen z rozpočtu Prahy 11. Proto společně s vedením Jihoměstské sociální usilovně hledáme zdroje poskytované státními institucemi, případně z různých dotačních programů,“ řekl místostarosta Jaroš, podle kterého by se mělo podařit zajistit touto cestou financování do dvou měsíců. 

 


Autor: Jan Puci

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru