Dnes Úterý - oblacno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly
Komunitní centrum Roztyly. Foto: archiv

Praha 11 řeší budoucnost Komunitního centra Roztyly

Provoz Komunitního centra Roztyly pro ukrajinské maminky a jejich děti převzala v lednu do péče Jihoměstská sociální (JMS), Prahou 11 stoprocentně vlastněná akciová společnost. Podle místostarosty pro sociální věci a zdravotnictví Jana Jaroše (Praha 11 Sobě) je cílem do začátku dubna dosáhnout toho, aby provoz centra, které pečuje o děti, byl plně financován ze státních zdrojů.

Vznik projektu Komunitního centra Roztyly v areálu bývalých jatek Interlov v jedenácté městské části iniciovala po začátku války na Ukrajině společnost Passerinvest Group, která zakoupila speciální modulární systém buněk a ve spolupráci s dalšími partnery centrum postavila. Část vybavení dodali sponzoři a úhradu tepla, elektřiny i vody včetně některých dalších služeb zajistila Praha 11, jež loni na jaře obdržela dotaci od hlavního města na mimořádné výdaje v souvislosti s poskytováním pomoci občanům Ukrajiny.

Komunitní centrum, které začalo fungovat loni v dubnu, je postaveno z 26 modulárních buněk. Vnitřní uspořádání nabízí čtyři třídy s příslušenstvím, dále sociální zařízení, kuchyňku a zázemí pro personál. Kapacita centra je necelých 70 dětí předškolního věku. Aktuálně je naplněna a hlásí se další desítky zájemců.

Česká televize v pořadu Reportéři ČT uvedla, že pracovnice centra údajně nedostávaly zaplacenou plnou mzdu a provozovatele centra, nadační fond Help Ukraine, prošetřuje policie. Naznačila i možné zneužití dotací. Fond se proti tomu ohradil, označil zveřejněné informace za nepřesné a nepravdivé.

Letos na začátku ledna fond přestal centrum provozovat i formálně, a zařízení proto pod svá křídla převzala zmíněná městská společnost JMS.

„Museli jsme to akutně řešit, naší prioritou bylo ochránit děti a jejich maminky, které nutně potřebují zázemí služby péče o děti, aby mohly chodit do práce. Zabránili jsme konci centra a stabilizovali ho. Není však možné, aby byl provoz kompletně hrazen z rozpočtu Prahy 11. Proto společně s vedením Jihoměstské sociální usilovně hledáme zdroje poskytované státními institucemi, případně z různých dotačních programů,“ řekl místostarosta Jaroš, podle kterého by se mělo podařit zajistit touto cestou financování do dvou měsíců. 

 


Autor: Jan Puci

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru