Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě, která na Jižním Městě staví sportoviště
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě, která na Jižním Městě staví sportoviště

Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě AR Delta společnosti ALS Investors. Ta je druhým akcionářem ve společnosti AR Delta, a na akcie jedenácté pražské městské části tak má předkupní právo. Firma AR Delta staví na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám Areál ledových sportů (ALS), ve kterém má být kryté kluziště a dráhy na curling. Prodej podílu městské části za 41 milionů korun včera schválilo zastupitelstvo.

Městská část byla majitelem poloviny podílu ve společnosti AR Delta od roku 2020. Druhá polovina podílu patří ALS Investors. Za tou stojí Tomáš Kučera a od letoška z většiny investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem. V minulosti radnice poskytla firmě AR Delta pozemky na stavbu, za pět milionů Kč díky dotaci z pražského magistrátu koupila akcie a za dalších 35 milionů, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

V září 2021 schválilo zastupitelstvo usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu a v polovině února to, že se akcie Prahy 11 budou prodávat nejméně za 40 milionů.

Kvůli nejasnostem nemohla společnost AR Delta čerpat úvěr u banky, a má tak dluhy u firmy, co ALS staví, sdělil včera před hlasováním o prodeji podílu ve firmě starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). Stavební práce, které dělá firma Syner, tak byly podle něj od července zastaveny.

Prodej akcií městské části byl předmětem jednání zastupitelstva už několikrát. Už dříve v tomto roce zastupitelé hlasovali i o nabídce od ALS Investors, že podíl Prahy 11 v AR Delta koupí za 41 milionů, tehdy ji ale neschválili.

Včera prodej městského podílu druhému akcionáři firmy AR Delta podpořilo 24 z přítomných 34 zastupitelů. Pro schválení prodeje bylo potřeba alespoň 23 hlasů. Zastupitelstvo tak starostovi uložilo podepsat smlouvu o prodeji akcií se zástupci ALS Investors do konce srpna.

Pro prodej včera nehlasovali zastupitelé z nejsilnějšího opozičního uskupení Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Zástupci HPP11 jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu opakovaně označili za netransparentní.

Opoziční zastupitel Jiří Štyler (HPP11) včera uvedl, že členové HPP11 podali už dříve trestní oznámení na dění okolo ALS, a věc tak prošetřuje policie. Mimo jiné proto se zastupitelé za HPP11 pravidelně neúčastní hlasování týkající se ALS, řekl.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Aktuální předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru