Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě, která na Jižním Městě staví sportoviště
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě, která na Jižním Městě staví sportoviště

Praha 11 prodá svůj podíl ve firmě AR Delta společnosti ALS Investors. Ta je druhým akcionářem ve společnosti AR Delta, a na akcie jedenácté pražské městské části tak má předkupní právo. Firma AR Delta staví na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám Areál ledových sportů (ALS), ve kterém má být kryté kluziště a dráhy na curling. Prodej podílu městské části za 41 milionů korun včera schválilo zastupitelstvo.

Městská část byla majitelem poloviny podílu ve společnosti AR Delta od roku 2020. Druhá polovina podílu patří ALS Investors. Za tou stojí Tomáš Kučera a od letoška z většiny investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem. V minulosti radnice poskytla firmě AR Delta pozemky na stavbu, za pět milionů Kč díky dotaci z pražského magistrátu koupila akcie a za dalších 35 milionů, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

V září 2021 schválilo zastupitelstvo usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu a v polovině února to, že se akcie Prahy 11 budou prodávat nejméně za 40 milionů.

Kvůli nejasnostem nemohla společnost AR Delta čerpat úvěr u banky, a má tak dluhy u firmy, co ALS staví, sdělil včera před hlasováním o prodeji podílu ve firmě starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). Stavební práce, které dělá firma Syner, tak byly podle něj od července zastaveny.

Prodej akcií městské části byl předmětem jednání zastupitelstva už několikrát. Už dříve v tomto roce zastupitelé hlasovali i o nabídce od ALS Investors, že podíl Prahy 11 v AR Delta koupí za 41 milionů, tehdy ji ale neschválili.

Včera prodej městského podílu druhému akcionáři firmy AR Delta podpořilo 24 z přítomných 34 zastupitelů. Pro schválení prodeje bylo potřeba alespoň 23 hlasů. Zastupitelstvo tak starostovi uložilo podepsat smlouvu o prodeji akcií se zástupci ALS Investors do konce srpna.

Pro prodej včera nehlasovali zastupitelé z nejsilnějšího opozičního uskupení Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Zástupci HPP11 jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu opakovaně označili za netransparentní.

Opoziční zastupitel Jiří Štyler (HPP11) včera uvedl, že členové HPP11 podali už dříve trestní oznámení na dění okolo ALS, a věc tak prošetřuje policie. Mimo jiné proto se zastupitelé za HPP11 pravidelně neúčastní hlasování týkající se ALS, řekl.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Aktuální předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 2 požaduje úpravy Tylova náměstí

Včera v 10:39

Praha 2 před několik lety revitalizovala parkovou část Tylova náměstí a ráda by, aby toto místo bylo pro občany ještě komfortnější a bezpečnější. Proto radní Tomáš Halva (ODS), který má v gesci dopravu, podal podnět k rekonstrukci přilehlé komunikace jejímu vlastníkovi – pražskému...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Primátor Svoboda navštívil Suchdol a Lysolaje

28. září 2023 ve 13:40

Slíbené návštěvy primátora Bohuslava Svobody v pražských městských částech pokračovaly tento týden v Suchdole a Lysolajích. Primátor se zde seznámil s aktuální situací ve školství, s tím, jak vypadá rozvoj bydlení i možnosti volnočasových aktivit. Starosta Suchdola Petr Hejl a starostka Lysolají...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

Další články
Nahoru