Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 11 prodá své akcie ve firmě, která staví Areál ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 prodá své akcie ve firmě, která staví Areál ledových sportů

Praha 11 prodá své akcie ve firmě AR Delta, která na Jižním Městě staví Areál ledových sportů (ALS). Včera o tom rozhodlo zastupitelstvo jedenácté městské části, na minulých jednáních návrhy prodeje akcií schváleny nebyly. Dosud byla Praha 11 držitelem 50 procent akcií v podniku. Druhým akcionářem v AR Delta je společnost ALS Investors. Součástí sportoviště, které nyní roste na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám, bude kryté kluziště a dráhy pro curling.

Akcie městské části by se měly prodávat za cenu zjištěnou na základě znaleckého posudku, nejméně však za 40 milionů korun. Praha 11 v roce 2020 nakoupila akcie AR Delta za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu a za dalších 35 milionů korun, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

Na nákup akcií městské části má předkupní právo druhý akcionář, firma ALS Investors. Za tou stojí Tomáš Kučera a od loňského roku také investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem.

Návrh prodeje akcií včera podpořila většina zastupitelů ze stran ve vedení radnice, tedy Piráti, ANO, TOP 09 a STAN a ODS. Pro hlasovalo 23 z 36 přítomných zastupitelů. Návrh nepodpořili zastupitelé z opozičního uskupení My, co tu žijeme a z opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11).

Ti jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu označují za netransparentní. Podali proto podnět na městské státní zastupitelství, aby věc prošetřily orgány činné v trestním řízení, jak včera za HPP11 oznámila zastupitelka Šárka Zdeňková (HPP11).

Možnost prodeje akcií za nejméně 40 milionů už zastupitelé projednávali. Prodej podílu městské části byl předmětem jednání na zasedání v říjnu 2021 a poté letos 1. února. Návrh tehdy nezískal dostatečnou podporu.

Na zasedání na začátku února pro schválení materiálů chyběly dva hlasy z potřebných 23. Jednalo se i o nabídce od firmy ALS Investors, která chtěla za 24 milionů odkoupit 30 procent podílu městské části. Nabídku loni v listopadu odmítla rada a v následujícím měsíci i zastupitelé.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů a hotovo bude v polovině roku 2020. Loni zástupci AR Delta ČTK sdělili, že sportoviště by mělo být hotovo letos a stát by mělo 194 milionů korun.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru