Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 11 prodá své akcie ve firmě, která staví Areál ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 prodá své akcie ve firmě, která staví Areál ledových sportů

Praha 11 prodá své akcie ve firmě AR Delta, která na Jižním Městě staví Areál ledových sportů (ALS). Včera o tom rozhodlo zastupitelstvo jedenácté městské části, na minulých jednáních návrhy prodeje akcií schváleny nebyly. Dosud byla Praha 11 držitelem 50 procent akcií v podniku. Druhým akcionářem v AR Delta je společnost ALS Investors. Součástí sportoviště, které nyní roste na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám, bude kryté kluziště a dráhy pro curling.

Akcie městské části by se měly prodávat za cenu zjištěnou na základě znaleckého posudku, nejméně však za 40 milionů korun. Praha 11 v roce 2020 nakoupila akcie AR Delta za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu a za dalších 35 milionů korun, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

Na nákup akcií městské části má předkupní právo druhý akcionář, firma ALS Investors. Za tou stojí Tomáš Kučera a od loňského roku také investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem.

Návrh prodeje akcií včera podpořila většina zastupitelů ze stran ve vedení radnice, tedy Piráti, ANO, TOP 09 a STAN a ODS. Pro hlasovalo 23 z 36 přítomných zastupitelů. Návrh nepodpořili zastupitelé z opozičního uskupení My, co tu žijeme a z opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11).

Ti jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu označují za netransparentní. Podali proto podnět na městské státní zastupitelství, aby věc prošetřily orgány činné v trestním řízení, jak včera za HPP11 oznámila zastupitelka Šárka Zdeňková (HPP11).

Možnost prodeje akcií za nejméně 40 milionů už zastupitelé projednávali. Prodej podílu městské části byl předmětem jednání na zasedání v říjnu 2021 a poté letos 1. února. Návrh tehdy nezískal dostatečnou podporu.

Na zasedání na začátku února pro schválení materiálů chyběly dva hlasy z potřebných 23. Jednalo se i o nabídce od firmy ALS Investors, která chtěla za 24 milionů odkoupit 30 procent podílu městské části. Nabídku loni v listopadu odmítla rada a v následujícím měsíci i zastupitelé.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů a hotovo bude v polovině roku 2020. Loni zástupci AR Delta ČTK sdělili, že sportoviště by mělo být hotovo letos a stát by mělo 194 milionů korun.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru