Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 přijala půjčku a dotaci na rekonstrukci ubytovny Sandra
Bývalá ubytovna Sandra (vpravo). Toto je podoba ještě před zahájením rekonstrukce. Vlevo stojí bývalý hotel Opatov. Foto: JP

Praha 11 přijala půjčku a dotaci na rekonstrukci ubytovny Sandra

Na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra u metra Opatov v Praze 11 plánuje nyní radnice dát asi půl miliardy. Zastupitelé městské části včera na svém zasedání přijali od hlavního města druhou půjčku 100 milionů korun a dotaci 73 milionů korun. Budova na adrese Nad Opatovem 2140 se opravuje od léta loňského roku.

„Je to maximální limitní částka pro rekonstrukci této budovy s cílovým stavem převést ubytovací jednotky na byty," řekl na zasedání zastupitelstva starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

V budově, kterou rekonstruuje stavební firma Hochtief, by podle místostarosty městské části pro majetek a investice Ondřeje Prokopa (ANO) měly vzniknout kancelářské prostory, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva, restaurace a 174 nových bytů.

Ty mají podle místostarosty primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám. Pravidla pro přidělování ubytovacích jednotek by podle starosty měla být stanovená předběžně na jaře roku 2021.

V pořadí druhá půjčka od hlavního města ve výši 100 milionů na revitalizaci multifunkčního objektu je podle smlouvy mezi Prahou a městskou částí určená mimo jiné na zateplení fasády, výměnu oken a opravu lodžií. Tuto návratnou finanční výpomoc bude Jižní město splácet v 16 splátkách.

Od roku 2022 do roku 2034 zaplatí radnice 13,4 milionu za rok, v letech 2021 a 2035 bude splátka nižší. Peníze na splacení půjčky podle Dohnala Jižní město získá z nájmů pronajímaných prostor v budově. Podmínkou dotace ve výši 73 milionů je to, že Praha získá na deset let 30 bytů nebo bytových jednotek v budově. Poskytnutí dotace schválilo pražské zastupitelstvo v polovině října.

Jihoměstská radnice přijala první půjčku 100 milionů korun od hlavního města v prosinci roku 2019. V roce 2018 obdržela radnice na opravu víceúčelového domu dotaci 200 milionů korun a o rok později dalších 30 milionů korun.

Na Jižním Městě žije 77 600 obyvatel. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů. Nyní zde vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.


Autor: ČTK

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru