Dnes Středa - oblacno -2°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest -2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 přijala půjčku a dotaci na rekonstrukci ubytovny Sandra
Bývalá ubytovna Sandra (vpravo). Toto je podoba ještě před zahájením rekonstrukce. Vlevo stojí bývalý hotel Opatov. Foto: JP

Praha 11 přijala půjčku a dotaci na rekonstrukci ubytovny Sandra

Na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra u metra Opatov v Praze 11 plánuje nyní radnice dát asi půl miliardy. Zastupitelé městské části včera na svém zasedání přijali od hlavního města druhou půjčku 100 milionů korun a dotaci 73 milionů korun. Budova na adrese Nad Opatovem 2140 se opravuje od léta loňského roku.

„Je to maximální limitní částka pro rekonstrukci této budovy s cílovým stavem převést ubytovací jednotky na byty," řekl na zasedání zastupitelstva starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

V budově, kterou rekonstruuje stavební firma Hochtief, by podle místostarosty městské části pro majetek a investice Ondřeje Prokopa (ANO) měly vzniknout kancelářské prostory, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva, restaurace a 174 nových bytů.

Ty mají podle místostarosty primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám. Pravidla pro přidělování ubytovacích jednotek by podle starosty měla být stanovená předběžně na jaře roku 2021.

V pořadí druhá půjčka od hlavního města ve výši 100 milionů na revitalizaci multifunkčního objektu je podle smlouvy mezi Prahou a městskou částí určená mimo jiné na zateplení fasády, výměnu oken a opravu lodžií. Tuto návratnou finanční výpomoc bude Jižní město splácet v 16 splátkách.

Od roku 2022 do roku 2034 zaplatí radnice 13,4 milionu za rok, v letech 2021 a 2035 bude splátka nižší. Peníze na splacení půjčky podle Dohnala Jižní město získá z nájmů pronajímaných prostor v budově. Podmínkou dotace ve výši 73 milionů je to, že Praha získá na deset let 30 bytů nebo bytových jednotek v budově. Poskytnutí dotace schválilo pražské zastupitelstvo v polovině října.

Jihoměstská radnice přijala první půjčku 100 milionů korun od hlavního města v prosinci roku 2019. V roce 2018 obdržela radnice na opravu víceúčelového domu dotaci 200 milionů korun a o rok později dalších 30 milionů korun.

Na Jižním Městě žije 77 600 obyvatel. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů. Nyní zde vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.


Informace o zhodnocování volných finančních prostředků Prahy 2 v loňském roce

Včera ve 21:36

Radní Prahy 2 včera vzali na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. prosinci 2020. Druhá městská část za loňský rok zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř...

Radní Prahy 5 Čahoj z TOP 09 rezignoval z osobních důvodů, nahradil ho spolustraník Kavalírek

Včera ve 21:05

Ve vedení Prahy 5 dochází k obměně radního pro oblasti financí, IT a EU fondů. Dosavadního radního Viktora Čahoje z TOP 09 střídá ve funkci jeho stranický kolega Jan Kavalírek. Čahoj na svůj post rezignoval z osobních důvodů. Radním byl nepřetržitě od listopadu...

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Další články
Nahoru