dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C

Praha 11: pravidla pro chov psů

Úřad městské části Praha 11 se, spolu s dalšími městskými částmi, už poněkolikáté vrací ke složité úvaze, jak dostat do rovnováhy zájmy chovatelů psů a obyvatel, kteří mají oprávněné výhrady ke psím exkrementům nebo volně pobíhajícím zvířatům. Impulzem k otevření tématu byla žádost o stanovisko k problematice právní regulace volného pobíhání psů na území Hlavního města Prahy.

Jižní Město má však k návrhu vyhlášky výhrady. Podle místostarostky Evy Štampachové by si mnohem raději regulovalo chov po svém. „Jsme přesvědčeni, že bychom měli upravovat pravidla podle vlastního uvážení a místních podmínek. Vyhláška předpokládá vytváření ploch, vymezených pro volné pobíhání psů. Jenže my nemáme tolik prostoru a poslat pejskaře na val k dálnici, což je jediná volná plocha, která připadá v úvahu, nepovažujeme za vhodné," uvedla.

Za lepší variantu považuje úřad vytváření zón. Do některých míst by psi směli jen na vodítku, jinam volně a na některé plochy vůbec.

Už nyní existuje zákaz vstupu psů na dětská hřiště, pískoviště a sportoviště. Volně pobíhat nesmějí ani v Milíčovském lese, v parku u Chodovské tvrze, v lese u Hostivařské přehrady či části Kunratického lesa.

Lidé z Jižního Města označili psí exkrementy, spolu s vandalismem, v nedávné anketě o spokojenosti se životem v lokalitě, za nejpalčivější problém.

Úřad se snaží zajistit čistotu města například pomocí speciálních košů na psí exkrementy, které nechal rozmístit po celém území. Na odboru životního prostředí dostávají chovatelé papírové soupravy s lopatkou pro sběr exkrementů. Přesto úklid po zvířatech neukázněných pejskařů přijde ročně na víc než dva miliony korun. Jihoměstská majetková uklízí denně celé Jižní Město.

Napětí mezi chovateli psů a odpůrci chovu je typické pro většinu lokalit s vyšší koncentrací obyvatel. Mezi majiteli psů je však řada ukázněných lidí, kteří pravidla neporušují. Zejména kvůli nim se Jižní Město zabývá myšlenkou vybudovat speciální rekreační prostor pro psy a jejich doprovod. Studie předpokládá, že by mohl být  v západní části Centrálního parku.

Na čtverci o straně v délce 45 metrů počítá studie s prvky pro aktivní pohyb zvířat. Většina vychází ze zkušeností z výcviku služebních psů a aktivit typu agility. Důležité je i estetické pojetí zóny s převažujícími dřevěnými prvky.


Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

Včera v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

Včera v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Zdobení vánočních stromečků v Loretánské zahradě

Včera ve 12:47

Letošní předvánoční akci a soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček nazvanou „Zdobit může každý – Zdobit bude každý“ byla dnes slavnostně zahájena v 10 hodin v Loretánské zahradě za účasti radního hl. m. Prahy Daniela Hodka. 

Strážníci nakoupí střelivo, ponožky a radary

Včera ve 12:46

Pražští strážníci podepíší rámcové smlouvy na dodávku střeliva, ponožek a laserových měřičů rychlosti v souhrnné částce 13,62 milionu korun bez DPH. Všechny smlouvy jsou čtyřleté. Vyplývá to z materiálů, které včera schválili pražští radní.

Hasiči vyprostili zraněného řidiče z osobního auta po střetu s tramvají

Včera ve 12:42

Dnes od 10:14 hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů ze Satalic, Strašnic a HZS DPP u střetu tramvaje a osobního auta na křižovatce ulic Poděbradská a Slévačská v Praze 9.

Vznícení sazí v komíně bylo příčinou požáru střechy

Včera ve 12:22

Dnes v 6:05 hodin zasahovala profesionální jednotka hasičů ze Smíchova a jednotka SDH Řeporyje u požáru střechy chaty v zahrádkářské kolonii v ulici Pod zahrádkami v Řeporyjích.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo prodej cenných pozemků developerovi

Včera ve 12:15

Zastupitelé Prahy 6 včera schválili záměr prodeje pozemků v hodnotě stovek milionů korun pro developerskou výstavbu bytů, uvedla ČTK. Parcely v ulici Na Dračkách, kde má vzniknout obytný areál se 150 byty, vlastní firma SNEO, která je v majetku Prahy 6 a kvůli prodeji vytvoří dceřinou společnost,...

Český filmový plakát 1931–1948. Výběr plakátů představí muzeum

Včera v 07:39

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. prosince do 11. března v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha 3 během svátků umožní parkování všem

Včera v 07:35

Městská část Praha 3 chce i letos během Vánoc vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování.

Zažijte atmosféru tradičních vánočních zvyků a koled v Národopisném muzeu

Včera v 07:23

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 16. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, proč se zdobí vánoční stromeček a odkud pocházejí další zvyky typické pro vánoční čas. Rovněž si mohou vyzkoušet řadu...

Praha 6 odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Včera v 07:11

Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 a Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla zvou na slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka.

Křest: Knihu První stopa pokřtí Václav Sůra

12. prosince 2017 ve 20:02

Jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a proč se nejlíp chodí po Laponsku na snowboardu, se dozvíte na křtu knihy První stopa. Těšit se můžete na tematické polární občerstvení.

Provoz bezplatné právní poradny

12. prosince 2017 v 19:13

Bezplatná právní poradna studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádaná ve spolupráci s hl. m. Prahou bude v tomto kalendářním roce naposledy otevřena dne 20. prosince. V novém roce bude provoz poradny zahájen 8. ledna a potrvá do 30. května 2018.

Další krátké zprávy
Nahoru