dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - zatazeno
22°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
22°C
Pražský život

Praha 11 podporuje komunitní kompostování

Většina domácností vyprodukuje velké množství bioodpadu. Slupky od brambor, zbytky nedojedeného jídla či zvadlé květiny zaberou velké množství místa v kontejnerech a to zcela bez užitku.

Proto Praha 11 podpořila pilotní projekt komunitního kompostování. První kompostér tak vznikl na sídlišti v Roztylech blízko ulice Hrdličkova a to díky iniciativě místních lidí, kteří chtěli využít kuchyňský odpad, který by jinak skončil v popelnici.

„Kompostér je velmi bytelný, uzamykatelný zámkem, takže odolá vandalům. Přístup k němu mají jenom lidé, kteří se zapojují do kompostování. Pod ním se nachází kamenná drenáž, takže se tam nemohou dostat potkani," uvedl správce kompostéru Ladislav Kleger.

Tento způsob nakládání s odpadem je zejména šetrný vůči životnímu prostředí. „Když se tady podíváte, tak si tady všechno sedlo. Ten kompost je nenápadný a komunita kolem něho funguje. Tento model se mi líbí i proto, že v porovnání s hnědými popelnicemi, tady nejezdí žádné svozové vozy. Z pohledu udržitelnosti je to úplně ideální," řekl místostarosta MČ Praha 11 Jakub Lepš.

Na vybudování tohoto tříkomorového biokompostéru se podílela z větší části radnice Prahy 11. Dvacet procent uhradila místní komunita.

„My jsme nakonec zafinancovali 80 % z celkové ceny, tedy 33 tisíc korun. Zbytek si zaplatili ti, kteří biokompost užívají, což je dobré řešení, aby si toho lidi více vážili. Považuji to za dobrý model a budu ho podporovat i nadále," dodal místostarosta Lepš.
U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

9. července 2020 v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

V parcích Prahy 3 jsou nová pítka pro zvířata

2. července 2020 ve 13:42

Praha 3 tento týden instalovala ve svých parcích celkem šestnáct pítek, která jsou určena zejména pro ptáky a ježky. Misky s vodou pomohou drobným živočichům, kteří ve městech zejména v letních měsících nemají dostatek vody.  

Praha 1 chystá na podzim Spolkový den

1. července 2020 ve 13:24

Den, v rámci kterého budou spolky prezentovat své činnosti se připravuje na 17. září. Připraveny budou ukázky zpěvu i cvičení. Moderuje Alexander Hemala.

Další články
Nahoru