dnes
Pátek - skorojasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Praha 11 odmítla 200 milionů od metropole na opravu kritizované ubytovny, přijetí dotace zablokovala opozice
Ubytovna Sandra. Foto: ondrejprokop.cz

Praha 11 odmítla 200 milionů od metropole na opravu kritizované ubytovny, přijetí dotace zablokovala opozice

Praha 11 nemůže začít s rekonstrukcí ubytovny Sandra na Opatově. Vedení městské části se na čtvrtečním zastupitelstvu nepodařilo prosadit, aby radnice přijala 200,5 milionu korun, které jí na přestavbu ubytovny na byty nabízí magistrát. Koalici na jednání nedorazilo dostatek zastupitelů a opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) se jako u velké části ostatních předložených tisků postavilo proti. Stejně se zachovali i zástupci Pirátů a KDU-ČSL.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bylo potřeba ke schválení dotace od Prahy potřeba 23 hlasů. Čtyři zastupitelé se však jednání omluvili, čtyři byli nepřítomni. Hlasovalo tedy jen 37 lidí. Dvacet bylo pro přijetí návrhu, nikdo proti. Osm lidí se zdrželo, devět nehlasovalo.

Proti přijetí návrhu hlasovali:

Jiří Dohnal  (HPP 11 / Piráti)

Václav Kuchař (HPP 11 / bez PP)

Alžběta Šafránková (HPP 11 / KDU-ČSL)

Martin Farmačka (HPP 11 / HPP 11)

Jiří Štyler ( (HPP 11 / HPP 11)

Irena Řivnáčová (HPP 11 / KDU-ČSL)

Kateřina Zelenková (HPP 11 / HPP 11)

Ladislav Kos (HPP 11 / HPP 11)

Objekt na Opatově, který nyní slouží k ubytování zahraničních dělníků, je přitom dlouhodobě zdrojem zvýšené kriminality v této lokalitě. Rekonstrukcí by zde místo ubytovny vznikly byty pro mladé rodiny, seniory, hasiče, lékaře nebo učitele.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na zasedání minulý čtvrtek schválilo dotaci ve výši 200 milionů korun na komplexní rekonstrukci objektu.

Dotace měla jít z fondu rozvoje dostupného bydlení, který magistrát zřídil před třemi lety. Shromažďují se v něm peníze z prodeje bytových domů. Lze je využít na výstavbu dostupného bydlení, údržbu a opravu bytových domů. Nyní je v něm 2,3 miliardy korun. Projekt radnice Prahy 11 úspěšně prošel výběrovou komisí.

Projekt počítá především se zvýšením standardu ubytovacích jednotek, jejichž počet by se měl snížit ze 193 na 174. Vedle stávajících bytů garsoniérového typu by zde vznikly i jednotky o velikosti 4+kk, 3+kk a 2+kk.

Praha 11 chce poté budovu využívat k pokrytí bytových potřeb specifických skupin obyvatelstva – mladých rodin, seniorů a pracovníků v oblastech zásadních pro fungování městské části, ať už jde o učitele, lékaře, hasiče nebo strážníky.

Výsledek čtvrtečního jednání zastupitelstva jedenácté městské části však odsunul realizaci projektu na neurčito. Klub zastupitelů Jižní Město – náš domov (JM-ND) si v reakci na odmítavé stanovisko některých stran k formálnímu přijetí dvousetmilionové dotace nebral servítky. „Podle nás prokázaly, že politikaření a své osobní zájmy a averze staví nad zájmy obyvatel Jižního Města. Je to plivanec do tváře lidem, kteří mnohdy berou směšné peníze za práci, kterou, na rozdíl od nich, skutečně vykonávají mnoho dobrého pro ostatní obyvatele. Zastupitelstvo mělo možnost radnici dát způsob, jak se zbavit problémové ubytovny a ještě vybudovat desítky bytů. Zaslepená arogance zástupců Pirátů, KDU-ČSL a HPP11 však bohužel v tomto případě zvítězila na úkor místních občanů,“ uvedli v prohlášení zastupitelé JM-ND.

Podle radního Prahy 11 Jana Říčaře ubytovna Sandra trápí obyvatele městské části řadu let. V této oblasti je dlouhodobě zvýšená kriminalita, ničím neobvyklým nejsou lahve padající z oken budovy nebo dokonce zapálená auta parkující v její blízkosti.

„Proměnou struktury obyvatel objektu by došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti v místě a přilehlém okolí. Projekt nicméně počítá i s dalšími pozitivy pro stávající rezidenty – jeho nedílnou součástí je zlepšení občanské vybavenosti v dané lokalitě a navýšení počtu parkovacích míst,“ uvedl radní Prahy 11 Jan Říčař (ANO).

Vedení radnice upozornilo, že peníze od Prahy nemusí být k dispozici navždy a nové vedení magistrátu, vzešlé z podzimních voleb, může nabídku zase stáhnout. I když opozice dnes přijetí dotace zablokovala, dá se předpokládat, že se rada znovu pokusí záměr schválit na zastupitelstvu v září.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru