Dnes Neděle - polojasno 32°C
Zítra Pondělí - skorojasno 34°C
Neděle 9. 8. 2026
Svátek má Roman
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Zpravodajství

Praha 11 na několika místech uctila památku padlých

Od začátku tohoto týdne se na území Prahy 11 a v Kunraticích konají pietní akty u příležitosti 80. výročí ukončení druhé světové války. Městská část Praha 11 si ve spolupráci se školami, místními institucemi a občany připomíná památku padlých a všech obětí tehdejších tragických událostí.

Pondělí 5. května

Pondělních vzpomínkových událostí se zúčastnili zástupci radnice, radní Michal Veselský (Zelení/Praha 11 Sobě) a radní Jiří Dohnal (Piráti). U jednotlivých památníků položili věnce a květinové dary a s pietou uctili památku obětí minutou ticha.

Pietní akty se konaly na těchto místech:

• Pomník obětem 2. světové války v ulici Výstavní.

• Pamětní kámen věnovaný obětem druhé světové války v parku u Litochlebského náměstí.

• Pamětní deska se jmény občanů Chodova, kteří se stali oběťmi během květnového povstání, umístěna ve vestibulu ZŠ Chodov.

• Pamětní deska připomínající Karla Ocelíka a Josefa Herzána, kteří padli během Pražského povstání, umístěna v ulici Šalounova.

• Pamětní deska připomínající 89 zajatých občanů z Chodova, umístěna v Kunraticích.

Vzpomínkové akce budou pokračovat i v následujících dnech. Při této příležitosti vás srdečně zveme k účasti na připravovaných událostech:

Úterý 6. května

pieta-valka

Zleva Nováček, Böhmová, Dohnal a Prokop

V parku před Chodovskou tvrzí byla hodinu před polednem zahájena výstava k výročí 80. letům od konce 2. světové války a na nádvoří tvrze doškol k vyhlášení vítězů výtvarné soutěže za účasti žáků ZŠ. Za Prahu 11 zde byli radní Jiří Dohnal (Piráti), radní Ondřej Nováček (ODS), místostarostka Zuzana Böhmová (Piráti) a zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

„Úroveň tří oceněných videí byla výborná. Je moc fajn, že si žáci našli nějaké informace a vnímali, co druhá světová války znamenala. A velmi zajímavé byly okamžiky, kdy to dávali do kontextu s aktuálním děním na Ukrajině,“ uvedla Böhmová.

„Moc mě těší, že se žáci z Prahy 11 zajímají o historii, protože historické souvislosti jsou nejdůležitější pro naši budoucnost, abychom obhájili svobodnou a slušnou zemi. Na Chodově se odehrály kruté boje v Pražském povstání,“ řekl Prokop.

„Zapojení dětí do soutěže je skvělé. Je to součást výuky, která se jim dostane pod kůži, když to mohou zpracovávat pro ně poutavou formou,“ řekl Nováček.

„Jsem rád, že se mladá generace zapojila, audiovizuální zpracování je pro ně poutavé,“ uvedl Dohnal.

Následoval pietní akt za účasti politiků a žáků ZŠ u památníku Svobody v parku u Chodovské tvrze. Na místě se uskutečnilo položení věnců k památníku a zapálení svíček.

Čtvrtek 8. května v 10 hodin

Připomenutí památky padlých chodovských občanů položením rudých růží na jejich hroby a zapálením svíček. Pietní chvíle u pamětní desky v levé části hřbitova bude zakončena státní hymnou České republiky.


Autor: red

Digitální poradna v knihovně na Petřinách

Dnes v 09:21

Nevíte si rady jak na chytrý telefon nebo tablet? Přijďte si pro radu na pobočku knihovny Petřiny.

Štafeta za klima se cestou na konferenci OSN zastavila v Praze

6. srpna 2026 ve 21:11

Mezinárodní projekt COP31 Bike Ride je největší cyklistickou štafetou na podporu ochrany klimatu. Její účastníci jedou z brazilského Belému do turecké Antalye přes evropské metropole a aktuálně mají třídenní zastávku v hlavním městě. Zde je ve středu večer osobně přivítala náměstkyně primátora...

Praha 22: Odstávky v dodávkách elektrické energie

6. srpna 2026 v 07:43

Z důvodu prací na distribuční soustavě PREdistribuce, prováděných společností KORMAK Praha dojde k plánované odstávce dodávky elektrické energie vždy od 8 do16 hodin.

Další články
Nahoru