dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Pražská politika

Praha 11: Mimořádné zastupitelstvo kvůli odtržení od metropole si vynutila opozice i část koalice

Mimořádné zastupitelstvo je nucen svolat starosta Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11) kvůli svému záměru odtrhnout jím řízenou městskou část od zbytku hlavního města. Místní opozici i některým zástupcům koaličních stran se nelíbí, že s nimi ani s občany starosta svůj plán podle jejich tvrzení nekonzultoval a nesouhlasí s ním.

Zastupitelé včera prostřednictvím podatelny předali žádost o svolání mimořádného zastupitelstva se zákonem požadovanými podpisy třetiny všech zastupitelů. Jsou mezi nimi podpisy koaličních zastupitelů za ANO i TOP 09 a také podpisy zastupitelů opozičních stran.

Starosta Jiří Štyler tak nyní nemá na výběr a mimořádné zastupitelstvo musí do 15 dní svolat. „Překvapuje nás, že starosta doposud nevydal ke svému záměru žádné oficiální stanovisko – nic není zveřejněno na webu ani žádným jiným oficiálním způsobem. Alespoň nyní tak bude nucen svůj záměr vysvětlit na veřejném zasedání zastupitelstva. A jsme opravdu zvědaví, čím má tento svůj plán podložený, s kým jej konzultoval a kolik to již městskou pokladnu stálo,“ zeptal se v této souvislosti opoziční zastupitel Rostislav Korbel (Jižní Město – náš domov).

Opozice považuje Štylerův nápad na odtržení za snahu odvést pozornost od nefunkční radnice. „Starosta Štyler uvádí jako důvod k odtržení údajný nedostatek peněz v rozpočtu, přitom ale vyhazuje špatným hospodařením z okna desítky miliónů korun ročně. Ve světle toho, že od magistrátu nebyla jím řízená radnice navíc schopna získat na dotacích jako jediná městská část ani korunu, se navíc spíš zdá, že jde o jeho pomstu magistrátu za vlastní neschopnost. Na Jižáku ale již nyní prakticky nefunguje údržba zeleně, v zimě radnice nechává raději namrzlé a zasněžené chodníky. Investice do majetku a rozvoje pro letošní rok se blíží nule, a aby toho nebylo málo, tak starosta a spol. cenzurují radniční noviny a odmítají do nich v rozporu se zákonem pustit názory opozice. Za této situace by jakékoliv další osamostatnění Jižnímu Městu přineslo pouze ještě více zkázy,“ pokračoval zastupitel Korbel.

Starosta Jiří Štyler se už dříve vyjádřil, že vytvoření obce z městské části je jen krajní řešení. Vedení Prahy podle něj dlouhodobě odmítá jednat o změně Statutu hlavního města Prahy, obecně závazné vyhlášky, kterou metropole na základě zákona o hlavním městě Praze upravuje své vnitřní poměry.

„Městské části Prahy nemají stejná práva jako obce jinde v republice. Nemůžeme vydávat vyhlášky, řešit parkování, volné pobíhání psů, herny, hluk, rušení nočního klidu a další důležité aspekty správy obce,“ postěžoval si Štyler před necelými dvěma týdny v tiskovém prohlášení.

„Máme řešení systémem rezidentského parkování, ale nemůžeme vydat vyhlášku, neumožňuje to zastupitelstvu Prahy 11 Statut hlavního města Prahy. Z diskuze vyplývá, že jednou z možností řešení situace je vytvoření obce z městské části,“ sdělil.


Další články
Nahoru