dnes
Středa - zatazeno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách
Žákovský parlament funguje i na ZŠ Květnového vítězství 1554. Foto: kvetnak.cz

Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách

Praha 11 chce devíti miliony korun podpořit zakládání a činnost žákovských parlamentů. O dotaci radnice požádala pražský magistrát. Na Jižním Městě nyní parlamenty fungují ve třech školách. Cílem je, aby byly na všech devíti tamních školách. V budoucnu by měli zástupci parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. 

„Účast v žákovských parlamentech vede děti k zájmu o své okolí a k vědomí, že mohou věci kolem sebe měnit. Smyslem rozvoje tohoto nástroje je tedy vychovávat aktivní občany," uvedla radní Prahy 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti). Děti se naučí, jak realizovat vlastní projekty. Učí se při tom komunikovat, dělit práci a odpovědnosti a dotahovat projekty do konce.

Žákovské parlamenty fungují na základních školách K Milíčovu, Mikulova a Květnového vítězství 1554. Ujhelyiová si od finanční podpory parlamentů slibuje, že vzniknou i na zbylých školách městské části. Radní plánuje z řad zástupců všech žákovských parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. Záměr bude součástí plánované koncepce rozvoje školství v městské části.

Podle radní jsou dnes žákovské parlamenty financovány například sběrem papíru. Praha 11 v rámci magistrátní výzvy na rozvoj vzdělání v Praze zažádala o devítimilionovou dotaci a Ujhelyiová zamýšlí v rozpočtu městské části na rok 2021 vyčlenit finance přímo na tento projekt. Požadovanou dotaci nyní projednává magistrát hlavního města.

Žákovský parlament definuje Rámcový vzdělávací program jako nástroj občanského vzdělávání na základních a středních školách. Má za cíl připravit žáky na život v demokratické společnosti díky rozvoji jejich občanských kompetencí.

Složený je z žáků různých tříd, kteří od spolužáků i učitelů shromažďují podněty na zlepšení ve škole. Pak sami různými aktivitami proměňují například prostředí školy a jejího okolí, atmosféru ve škole nebo vzdělávací akce.

Městská část Praha 11 zřizuje 15 mateřských škol a devět základních škol, z nichž jedna má další mateřskou školu jako odloučené pracoviště. V městské části působí i několik soukromých mateřských, základních i středních škol, dvě vyšší odborné školy a jedna vysoká škola. Na území jsou i základní a střední školy, které zřizuje hlavní město.


Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru