dnes
Čtvrtek - polojasno
26°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
27°C
Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách
Žákovský parlament funguje i na ZŠ Květnového vítězství 1554. Foto: kvetnak.cz

Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách

Praha 11 chce devíti miliony korun podpořit zakládání a činnost žákovských parlamentů. O dotaci radnice požádala pražský magistrát. Na Jižním Městě nyní parlamenty fungují ve třech školách. Cílem je, aby byly na všech devíti tamních školách. V budoucnu by měli zástupci parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. 

„Účast v žákovských parlamentech vede děti k zájmu o své okolí a k vědomí, že mohou věci kolem sebe měnit. Smyslem rozvoje tohoto nástroje je tedy vychovávat aktivní občany," uvedla radní Prahy 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti). Děti se naučí, jak realizovat vlastní projekty. Učí se při tom komunikovat, dělit práci a odpovědnosti a dotahovat projekty do konce.

Žákovské parlamenty fungují na základních školách K Milíčovu, Mikulova a Květnového vítězství 1554. Ujhelyiová si od finanční podpory parlamentů slibuje, že vzniknou i na zbylých školách městské části. Radní plánuje z řad zástupců všech žákovských parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. Záměr bude součástí plánované koncepce rozvoje školství v městské části.

Podle radní jsou dnes žákovské parlamenty financovány například sběrem papíru. Praha 11 v rámci magistrátní výzvy na rozvoj vzdělání v Praze zažádala o devítimilionovou dotaci a Ujhelyiová zamýšlí v rozpočtu městské části na rok 2021 vyčlenit finance přímo na tento projekt. Požadovanou dotaci nyní projednává magistrát hlavního města.

Žákovský parlament definuje Rámcový vzdělávací program jako nástroj občanského vzdělávání na základních a středních školách. Má za cíl připravit žáky na život v demokratické společnosti díky rozvoji jejich občanských kompetencí.

Složený je z žáků různých tříd, kteří od spolužáků i učitelů shromažďují podněty na zlepšení ve škole. Pak sami různými aktivitami proměňují například prostředí školy a jejího okolí, atmosféru ve škole nebo vzdělávací akce.

Městská část Praha 11 zřizuje 15 mateřských škol a devět základních škol, z nichž jedna má další mateřskou školu jako odloučené pracoviště. V městské části působí i několik soukromých mateřských, základních i středních škol, dvě vyšší odborné školy a jedna vysoká škola. Na území jsou i základní a střední školy, které zřizuje hlavní město.


Pražský inovační institut má nového ředitele

Dnes v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

Včera v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

Včera v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Praha poskytne peníze domovu pro seniory v Heřmanově Městci

30. června 2020 v 06:55

Praha včera schválila 12 milionů korun pro domov seniorů v Heřmanově Městci, jehož je zřizovatelem. Částka je určena na usnadnění likvidace škod po bleskové povodni, která se areálem v Pardubickém kraji před dvěma týdny prohnala. Celkové škody jsou odhadovány v řádu desítek...

Další články
Nahoru