Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 0°C
Čtvrtek 4. 3. 2021
Svátek má Stela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách
Žákovský parlament funguje i na ZŠ Květnového vítězství 1554. Foto: kvetnak.cz

Praha 11 finančně podpoří parlamenty na školách

Praha 11 chce devíti miliony korun podpořit zakládání a činnost žákovských parlamentů. O dotaci radnice požádala pražský magistrát. Na Jižním Městě nyní parlamenty fungují ve třech školách. Cílem je, aby byly na všech devíti tamních školách. V budoucnu by měli zástupci parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. 

„Účast v žákovských parlamentech vede děti k zájmu o své okolí a k vědomí, že mohou věci kolem sebe měnit. Smyslem rozvoje tohoto nástroje je tedy vychovávat aktivní občany," uvedla radní Prahy 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti). Děti se naučí, jak realizovat vlastní projekty. Učí se při tom komunikovat, dělit práci a odpovědnosti a dotahovat projekty do konce.

Žákovské parlamenty fungují na základních školách K Milíčovu, Mikulova a Květnového vítězství 1554. Ujhelyiová si od finanční podpory parlamentů slibuje, že vzniknou i na zbylých školách městské části. Radní plánuje z řad zástupců všech žákovských parlamentů vytvořit poradní orgán radního pro školství. Záměr bude součástí plánované koncepce rozvoje školství v městské části.

Podle radní jsou dnes žákovské parlamenty financovány například sběrem papíru. Praha 11 v rámci magistrátní výzvy na rozvoj vzdělání v Praze zažádala o devítimilionovou dotaci a Ujhelyiová zamýšlí v rozpočtu městské části na rok 2021 vyčlenit finance přímo na tento projekt. Požadovanou dotaci nyní projednává magistrát hlavního města.

Žákovský parlament definuje Rámcový vzdělávací program jako nástroj občanského vzdělávání na základních a středních školách. Má za cíl připravit žáky na život v demokratické společnosti díky rozvoji jejich občanských kompetencí.

Složený je z žáků různých tříd, kteří od spolužáků i učitelů shromažďují podněty na zlepšení ve škole. Pak sami různými aktivitami proměňují například prostředí školy a jejího okolí, atmosféru ve škole nebo vzdělávací akce.

Městská část Praha 11 zřizuje 15 mateřských škol a devět základních škol, z nichž jedna má další mateřskou školu jako odloučené pracoviště. V městské části působí i několik soukromých mateřských, základních i středních škol, dvě vyšší odborné školy a jedna vysoká škola. Na území jsou i základní a střední školy, které zřizuje hlavní město.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

Včera v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

Včera v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru