Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 10°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 dostala do správy i zbytek zóny u stanice metra Háje, s první fází oprav chce začít ještě letos
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(3x): Jan Puci

Praha 11 dostala do správy i zbytek zóny u stanice metra Háje, s první fází oprav chce začít ještě letos

Pochozí zóna u východního výstupu ze stanice metra Háje na Jižním Městě je už mnoho let ve špatném stavu a generace politiků řeší potřebu opravy. Pozemky nyní dostala kompletně do správy Praha 11, což by mělo zjednodušit přípravu žádané přeměny lokality.

Objekt, který členitou pochozí zónu tvoří, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům, než je hlavní město. To v letošním roce zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva minulý týden svěřilo Praze 11, která má nyní právo hospodařit s celým objektem.

pochozi-zona-haje-2 Tato „hra s čísly“ má zásadní význam pro další osud lokality, jak uvedl místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS). Příjem z nájmů, který generuje zmíněná třetina území, je ročně zhruba dvacet milionů korun. A tímto výnosem by městská část chtěla financovat nutnou opravu budovy, jejíž součástí je kromě řady obchodních prostor i kryté parkoviště pro zhruba 1200 aut.

„Zamezíme zatékání, opravíme izolaci, sundají se dlažby, některé části se podepřou. Zabráníme tak degradaci objektu ve špatném stavu a získáme čas na přípravu komplexní rekonstrukce. Pokud by se tyto nutné zásahy neudělaly, za pár let by možná nebylo co rekonstruovat,“ uvedl Sedeke.

Jelikož zónou projde každý den velké množství lidí, nelze ji naráz celou zavřít, ale je potřeba opravy rozfázovat. „Nyní je vybraný zpracovatel podkladů pro vypsání výběrového řízení na zhotovitele opravy. Zpracovává návrh, jak vše etapizovat. Určitě se letos práce zahájí, ale některé etapy se budou realizovat až příští rok,“ řekl místostarosta. Potřebné podklady by měla mít městská část k dispozici zhruba v polovině května.

pochozi-zona-haje-3 Kromě provedení nutných oprav chce vedení Prahy 11 v tomto volebním období, tedy do podzimu 2022, pohnout s přípravou celkové revitalizace zóny. To však bude o poznání složitější a nákladnější projekt.

Ačkoli zastavěná část zóny je stavebně jeden členitý objekt (kromě části, která byla v minulosti ve spoluvlastnictví více vlastníků, z nichž jedním bylo hl. město, pozn. aut.), působí zde několik dalších vlastníků, což je relikt z dob porevoluční privatizace. „Musíme se tak bavit i s ostatními vlastníky této nemovitosti. Ale oproti minulosti se to daří,“ podotkl Sedeke.

Městská část už loni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby. Podle Sedekeho by si Praha 11 měla také nechat od odborníků nechat připravit právní modely udržitelnosti projektu celkové rekonstrukce.

Jinými slovy: popsat, zda se spíše vyplatí prodat právo stavby, nebo třeba někoho zmocnit, aby se postaral o přístavbu, a pak by její část získal. Nabízí se i společný podnik a další varianty.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se jeví jako nutnost.

„Byl bych rád, kdyby se nám v tomto volebním období podařilo navrhnout postup, jehož součástí bude i právní model, jak shánět partnery. A to vše si nechat schválit zastupitelstvem prahy 11,“ dodal místostarosta jedenácté městské části Martin Sedeke.

O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Dnes v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru