Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 11 dostala do správy i zbytek zóny u stanice metra Háje, s první fází oprav chce začít ještě letos
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(3x): Jan Puci

Praha 11 dostala do správy i zbytek zóny u stanice metra Háje, s první fází oprav chce začít ještě letos

Pochozí zóna u východního výstupu ze stanice metra Háje na Jižním Městě je už mnoho let ve špatném stavu a generace politiků řeší potřebu opravy. Pozemky nyní dostala kompletně do správy Praha 11, což by mělo zjednodušit přípravu žádané přeměny lokality.

Objekt, který členitou pochozí zónu tvoří, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům, než je hlavní město. To v letošním roce zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva minulý týden svěřilo Praze 11, která má nyní právo hospodařit s celým objektem.

pochozi-zona-haje-2 Tato „hra s čísly“ má zásadní význam pro další osud lokality, jak uvedl místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS). Příjem z nájmů, který generuje zmíněná třetina území, je ročně zhruba dvacet milionů korun. A tímto výnosem by městská část chtěla financovat nutnou opravu budovy, jejíž součástí je kromě řady obchodních prostor i kryté parkoviště pro zhruba 1200 aut.

„Zamezíme zatékání, opravíme izolaci, sundají se dlažby, některé části se podepřou. Zabráníme tak degradaci objektu ve špatném stavu a získáme čas na přípravu komplexní rekonstrukce. Pokud by se tyto nutné zásahy neudělaly, za pár let by možná nebylo co rekonstruovat,“ uvedl Sedeke.

Jelikož zónou projde každý den velké množství lidí, nelze ji naráz celou zavřít, ale je potřeba opravy rozfázovat. „Nyní je vybraný zpracovatel podkladů pro vypsání výběrového řízení na zhotovitele opravy. Zpracovává návrh, jak vše etapizovat. Určitě se letos práce zahájí, ale některé etapy se budou realizovat až příští rok,“ řekl místostarosta. Potřebné podklady by měla mít městská část k dispozici zhruba v polovině května.

pochozi-zona-haje-3 Kromě provedení nutných oprav chce vedení Prahy 11 v tomto volebním období, tedy do podzimu 2022, pohnout s přípravou celkové revitalizace zóny. To však bude o poznání složitější a nákladnější projekt.

Ačkoli zastavěná část zóny je stavebně jeden členitý objekt (kromě části, která byla v minulosti ve spoluvlastnictví více vlastníků, z nichž jedním bylo hl. město, pozn. aut.), působí zde několik dalších vlastníků, což je relikt z dob porevoluční privatizace. „Musíme se tak bavit i s ostatními vlastníky této nemovitosti. Ale oproti minulosti se to daří,“ podotkl Sedeke.

Městská část už loni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby. Podle Sedekeho by si Praha 11 měla také nechat od odborníků nechat připravit právní modely udržitelnosti projektu celkové rekonstrukce.

Jinými slovy: popsat, zda se spíše vyplatí prodat právo stavby, nebo třeba někoho zmocnit, aby se postaral o přístavbu, a pak by její část získal. Nabízí se i společný podnik a další varianty.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se jeví jako nutnost.

„Byl bych rád, kdyby se nám v tomto volebním období podařilo navrhnout postup, jehož součástí bude i právní model, jak shánět partnery. A to vše si nechat schválit zastupitelstvem prahy 11,“ dodal místostarosta jedenácté městské části Martin Sedeke.

O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru