dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program
Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová. Foto: archiv a marekzalesky.cz

Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program

Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová si v rozhovoru se serverem Pražský patriot povídala o podzimních akcích v Kulturním centru Zahrada i v Chodovské tvrzi. Řeč se stočila i na Místní lidovou knihovnu a také na kandidaturu Ivy Molenové v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 11.

Můžete představit hlavní náplň činnosti obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město?
Společnost Kulturní Jižní Město o.p.s. vytváří centrum kulturního a společenského života na Jižním Městě a připravuje pro obyvatele řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit. Akce realizuje ve svých dvou kulturních střediscích, Kulturním centru Zahrada a Chodovské tvrzi, které jsou hlavním pilířem kulturního a uměleckého dění  v lokalitě. Některé akce jsou realizovány i ve veřejném prostoru a jejich obliba stále narůstá, jak lze soudit z účasti na těchto akcích. Jedná se o Jihoměstský masopust, Pálení Čarodějnic, Dětský den, Dušičkový průvod, Mikulášský průvod a v neposlední řadě i akce pořádané pro Městskou část Praha 11, například Dny Prahy 11.

chodovska-tvrz Na co byste po letních prázdninách pozvala veřejnost do Chodovské tvrzi?
Chodovská tvrz je nejvýznamnější historickou a kulturní památkou na Jižním Městě. Dnešní kulturní centrum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí značně zchátralé stavby ze 13. století, je zde koncertní sál i galerie, na nádvoří je prostor pro venkovní koncerty nebo dětské pořady. Po prázdninách bych pozvala návštěvníky na tradiční koncert Jedenáctého na „Jedenáctce“, kdy zazní díla J. S. Bacha v podání vynikajících mladých umělkyň souboru Anima. Šansony na tvrzi se pořádají každou třetí středu v měsíci a v září vystoupí Filip Sychra s Martou Balejovou. Já osobně nevynechám Jazz Klub tvrz pravidelně pořádaný v prostorách restaurace Chodovská tvrz. Je při něm neopakovatelná atmosféra, daná komorními prostorami a omezeným počtem návštěvníků společně se skvělými interprety. Ve středu 26. září vystoupí  fenomenální saxofonista Štěpán Markovič a klavírista Jakub Tököly. Samozřejmostí jsou na Chodovské tvrzi pravidelné nedělní pohádky pro děti, stejně jako výtvarné  kurzy a besedy. V neposlední řadě bych zmínila i výstavu Současná česká mozaika.

kc-zahrada A jaké zajímavé programové novinky má připraveny pro zbytek roku KC Zahrada?
KC Zahrada je svým založením zcela odlišné kulturní středisko od Chodovské tvrze. Uprostřed největší sídlištní zástavby zohledňuje veškerá specifika jejích obyvatel a připravuje bohatý kulturní program a vzdělávací i volnočasové aktivity. Od nového školního roku je připravena řada zájmových kurzů pro všechny věkové kategorie obyvatel Prahy 11 a i kulturní program je zaměřen na účastníky od batolat po seniory. Pravidelné jsou koncerty napříč všemi žánry, v nadcházejících měsících se můžeme těšit na Jiřího Schmitzera, Lake Malawi nebo country kapelu Knokaut. Kino klub Zahrada zve návštěvníky na Tátovu Volhu, dokument King Skate nebo thriller Tísňové volání. Celé září bude v KC Zahrada probíhat výstava Olga Havlová a Výbor dobré vůle, která připomíná veřejnosti Olgu Havlovou jako zakladatelku Výboru dobré vůle a letos by oslavila 85. narozeniny. Na její počest bude v zahradě před kulturní střediskem v pátek 14. září zasazen strom Olgy Havlové. Z divadelních představení bych zmínila především chystané představení Jonáš a tingl – tangl v podání souboru Divadla v Celetné.

Jsou v obou kulturních centrech naplánovány v dohledné době nějaké stavební či jiné úpravy?
V obou kulturních centrech probíhaly stavební úpravy převážně v letních měsících, kdy je zde omezen provoz právě z důvodů oprav a údržby. Chodovská tvrz bude sice ještě nějakou chvíli pod lešením, ale v brzké době se můžeme těšit na zcela novou fasádu. KC Zahrada má zbrusu nově opravený sál, nové pódium včetně osvětlovací a zvukové  techniky. Hlavní změnou, kterou návštěvníci ocení, je zcela nové teleskopické hlediště, takzvaná elevace, které sem bylo v průběhu prázdnin nainstalováno a výrazně zvýší divácký komfort.

Některé knihovny si dlouhodobě stěžují, že jim ubývají čtenáři, protože lidé knihy nečtou tolik, jako v minulosti. Jaká se situace v Místní lidové knihovně, která sídlí v Donovalské ulici?
Naše knihovna má stálou klientelu a v posledním roce jsme nezaznamenali výrazný úbytek čtenářů, což je patrně dáno umístěním – v prostorách základní školy a v sousedství domu pro seniory.  V letních měsících je mimo provoz v období školního roku tvoří základ čtenářů děti, které si převážně půjčují povinnou četbu, ty starší ale hodně sci-fi. Ostatní čtenáři, převážně starší občané, hodně půjčují literaturu faktu, historické romány a velmi oblíbeným žánrem jsou detektivky. Doprovodné programy zde vzhledem k menším prostorám nerealizujeme.

Na podzim kandidujte za TOP 09 do zastupitelstva Prahy 11. Pokud uspějete, jaké budou Vaše priority?
Pokud budu úspěšná v podzimních komunálních volbách, rozhodně se pokusím zasadit o rozšíření kulturní nabídky a osvětové činnosti  pro věkovou skupinu mládeže ve věku 14 až 18 let. V současné době je plně pokryta nabídka jak pro školní a předškolní děti z hlediska zájmových aktivit nebo kulturních pořadů, stejně tak máme široké možnosti vyžití i pro naše starší či nejstarší obyvatele. Pro mládež v dospívajícím věku je zde určitě prostor pro  rozšíření nabídky a práci s touto věkovou skupinou považuji za nesmírně důležitou.


Praha 5 zve na přednášku: Dotknout se nebe

19. ledna 2019 v 15:20

Přednáška a show horolezce Marka Holečka, jednoho z nejlepších světových lezců ve středu 6. února v 17 hodin v zasedacím sále ZMČ P5, 6. patro, Štefánikova 236/13.

Koncert NiTrio. Baroko a klasicismus

18. ledna 2019 v 09:24

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje na vysočanské radnici 24. ledna od 19 hodin vystoupením skupiny NiTrio.

Praha 8 zve do divadla: Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó

18. ledna 2019 v 07:21

Komorní hudební kabaret můžete vidět v pondělí 21. ledna od 19 hodin v Divadle Karla Hackera, Klapkova 26, Praha 8.  

Praha 15 zve na Zpívání v Karolíně

17. ledna 2019 ve 13:07

Zpívání v Karolíně dnes od 18 hodin. Hostivařský Session s Pavlem Roubalem, Rudou Sakalou, a bude i tajný host.

Vernisáž výstavy fotografií Jan Palach

16. ledna 2019 v 18:56

Praha 6 zve na slavnostní vernisáž a výstavu fotografií Jiřího Chocholáče „Jan Palach“

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

16. ledna 2019 v 11:24

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze první českou monografii věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena.

Výstava fotografií Stanislava Pokorného

16. ledna 2019 v 09:13

Po více než 40 samostatných výstavách v tuzemsku a zahraničí a řadě výstav společných s dalšími autory představí fotograf Stanislav Pokorný svoji tvorbu také návštěvníkům pražské Nikon Photo Gallery.

Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Další články
Nahoru