dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
19°C
Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program
Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová. Foto: archiv a marekzalesky.cz

Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program

Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová si v rozhovoru se serverem Pražský patriot povídala o podzimních akcích v Kulturním centru Zahrada i v Chodovské tvrzi. Řeč se stočila i na Místní lidovou knihovnu a také na kandidaturu Ivy Molenové v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 11.

Můžete představit hlavní náplň činnosti obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město?
Společnost Kulturní Jižní Město o.p.s. vytváří centrum kulturního a společenského života na Jižním Městě a připravuje pro obyvatele řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit. Akce realizuje ve svých dvou kulturních střediscích, Kulturním centru Zahrada a Chodovské tvrzi, které jsou hlavním pilířem kulturního a uměleckého dění  v lokalitě. Některé akce jsou realizovány i ve veřejném prostoru a jejich obliba stále narůstá, jak lze soudit z účasti na těchto akcích. Jedná se o Jihoměstský masopust, Pálení Čarodějnic, Dětský den, Dušičkový průvod, Mikulášský průvod a v neposlední řadě i akce pořádané pro Městskou část Praha 11, například Dny Prahy 11.

chodovska-tvrz Na co byste po letních prázdninách pozvala veřejnost do Chodovské tvrzi?
Chodovská tvrz je nejvýznamnější historickou a kulturní památkou na Jižním Městě. Dnešní kulturní centrum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí značně zchátralé stavby ze 13. století, je zde koncertní sál i galerie, na nádvoří je prostor pro venkovní koncerty nebo dětské pořady. Po prázdninách bych pozvala návštěvníky na tradiční koncert Jedenáctého na „Jedenáctce“, kdy zazní díla J. S. Bacha v podání vynikajících mladých umělkyň souboru Anima. Šansony na tvrzi se pořádají každou třetí středu v měsíci a v září vystoupí Filip Sychra s Martou Balejovou. Já osobně nevynechám Jazz Klub tvrz pravidelně pořádaný v prostorách restaurace Chodovská tvrz. Je při něm neopakovatelná atmosféra, daná komorními prostorami a omezeným počtem návštěvníků společně se skvělými interprety. Ve středu 26. září vystoupí  fenomenální saxofonista Štěpán Markovič a klavírista Jakub Tököly. Samozřejmostí jsou na Chodovské tvrzi pravidelné nedělní pohádky pro děti, stejně jako výtvarné  kurzy a besedy. V neposlední řadě bych zmínila i výstavu Současná česká mozaika.

kc-zahrada A jaké zajímavé programové novinky má připraveny pro zbytek roku KC Zahrada?
KC Zahrada je svým založením zcela odlišné kulturní středisko od Chodovské tvrze. Uprostřed největší sídlištní zástavby zohledňuje veškerá specifika jejích obyvatel a připravuje bohatý kulturní program a vzdělávací i volnočasové aktivity. Od nového školního roku je připravena řada zájmových kurzů pro všechny věkové kategorie obyvatel Prahy 11 a i kulturní program je zaměřen na účastníky od batolat po seniory. Pravidelné jsou koncerty napříč všemi žánry, v nadcházejících měsících se můžeme těšit na Jiřího Schmitzera, Lake Malawi nebo country kapelu Knokaut. Kino klub Zahrada zve návštěvníky na Tátovu Volhu, dokument King Skate nebo thriller Tísňové volání. Celé září bude v KC Zahrada probíhat výstava Olga Havlová a Výbor dobré vůle, která připomíná veřejnosti Olgu Havlovou jako zakladatelku Výboru dobré vůle a letos by oslavila 85. narozeniny. Na její počest bude v zahradě před kulturní střediskem v pátek 14. září zasazen strom Olgy Havlové. Z divadelních představení bych zmínila především chystané představení Jonáš a tingl – tangl v podání souboru Divadla v Celetné.

Jsou v obou kulturních centrech naplánovány v dohledné době nějaké stavební či jiné úpravy?
V obou kulturních centrech probíhaly stavební úpravy převážně v letních měsících, kdy je zde omezen provoz právě z důvodů oprav a údržby. Chodovská tvrz bude sice ještě nějakou chvíli pod lešením, ale v brzké době se můžeme těšit na zcela novou fasádu. KC Zahrada má zbrusu nově opravený sál, nové pódium včetně osvětlovací a zvukové  techniky. Hlavní změnou, kterou návštěvníci ocení, je zcela nové teleskopické hlediště, takzvaná elevace, které sem bylo v průběhu prázdnin nainstalováno a výrazně zvýší divácký komfort.

Některé knihovny si dlouhodobě stěžují, že jim ubývají čtenáři, protože lidé knihy nečtou tolik, jako v minulosti. Jaká se situace v Místní lidové knihovně, která sídlí v Donovalské ulici?
Naše knihovna má stálou klientelu a v posledním roce jsme nezaznamenali výrazný úbytek čtenářů, což je patrně dáno umístěním – v prostorách základní školy a v sousedství domu pro seniory.  V letních měsících je mimo provoz v období školního roku tvoří základ čtenářů děti, které si převážně půjčují povinnou četbu, ty starší ale hodně sci-fi. Ostatní čtenáři, převážně starší občané, hodně půjčují literaturu faktu, historické romány a velmi oblíbeným žánrem jsou detektivky. Doprovodné programy zde vzhledem k menším prostorám nerealizujeme.

Na podzim kandidujte za TOP 09 do zastupitelstva Prahy 11. Pokud uspějete, jaké budou Vaše priority?
Pokud budu úspěšná v podzimních komunálních volbách, rozhodně se pokusím zasadit o rozšíření kulturní nabídky a osvětové činnosti  pro věkovou skupinu mládeže ve věku 14 až 18 let. V současné době je plně pokryta nabídka jak pro školní a předškolní děti z hlediska zájmových aktivit nebo kulturních pořadů, stejně tak máme široké možnosti vyžití i pro naše starší či nejstarší obyvatele. Pro mládež v dospívajícím věku je zde určitě prostor pro  rozšíření nabídky a práci s touto věkovou skupinou považuji za nesmírně důležitou.


Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Panochovo kvarteto ve lhoteckém kostele

16. dubna 2019 v 08:41

Benefiční koncert klasické hudby pořádá v pondělí 27. května od 19 hodin farnost při kostele Panny Marie Královny míru v Praze – Lhotce.

Výstava: Malešická průmyslová oblast

14. dubna 2019 v 06:45

Malešická průmyslová oblast je převážně součástí katastrálního území Malešice. Malou částí zasahuje do katastru Strašnice, Hostivař, Štěrboholy a Kyje. Administrativně spadá pod městskou část Praha 10, Praha 14 a Praha 15.

Pavlína Jíšová zve na křest a koncert

12. dubna 2019 v 08:04

Folková zpěvačka Pavlína Jíšová vydává své již desáté album.

Iluze a Skutečnost Gabriely Kryl v Galerii 9

11. dubna 2019 v 09:30

Výstava Gabriely Kryl – Iluze a Skutečnost bude k vidění zdarma v Galerii 9 od 16. dubna.

Barvou, tlakem, žárem, tahem. Výstava v Bílém domě

11. dubna 2019 v 06:38

Od středy 17. dubna můžete v Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň, navštívit výstavu, kterou pořádá Praha 8 a Střední odborná škola uměleckořemeslná. Výstava potrvá do 21. června.

Letní kino v Praze 13 za týden

9. dubna 2019 ve 20:31

Technologicko-informační centrum Cyberdog, které bylo na základě návrhu Davida Černého a Tomáše Císaře otevřeno vloni v listopadu, spouští projekt Letního kina. V úterý 16. dubna uvidíte kultovní sci-fi film Tima Burtona Mars útočí! s Jackem Nicholsnem, Annette Beningovou a Piercem Brosnanem...

Další články
Nahoru