Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program
Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová. Foto: archiv a marekzalesky.cz

Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program

Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová si v rozhovoru se serverem Pražský patriot povídala o podzimních akcích v Kulturním centru Zahrada i v Chodovské tvrzi. Řeč se stočila i na Místní lidovou knihovnu a také na kandidaturu Ivy Molenové v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 11.

Můžete představit hlavní náplň činnosti obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město?
Společnost Kulturní Jižní Město o.p.s. vytváří centrum kulturního a společenského života na Jižním Městě a připravuje pro obyvatele řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit. Akce realizuje ve svých dvou kulturních střediscích, Kulturním centru Zahrada a Chodovské tvrzi, které jsou hlavním pilířem kulturního a uměleckého dění  v lokalitě. Některé akce jsou realizovány i ve veřejném prostoru a jejich obliba stále narůstá, jak lze soudit z účasti na těchto akcích. Jedná se o Jihoměstský masopust, Pálení Čarodějnic, Dětský den, Dušičkový průvod, Mikulášský průvod a v neposlední řadě i akce pořádané pro Městskou část Praha 11, například Dny Prahy 11.

chodovska-tvrz Na co byste po letních prázdninách pozvala veřejnost do Chodovské tvrzi?
Chodovská tvrz je nejvýznamnější historickou a kulturní památkou na Jižním Městě. Dnešní kulturní centrum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí značně zchátralé stavby ze 13. století, je zde koncertní sál i galerie, na nádvoří je prostor pro venkovní koncerty nebo dětské pořady. Po prázdninách bych pozvala návštěvníky na tradiční koncert Jedenáctého na „Jedenáctce“, kdy zazní díla J. S. Bacha v podání vynikajících mladých umělkyň souboru Anima. Šansony na tvrzi se pořádají každou třetí středu v měsíci a v září vystoupí Filip Sychra s Martou Balejovou. Já osobně nevynechám Jazz Klub tvrz pravidelně pořádaný v prostorách restaurace Chodovská tvrz. Je při něm neopakovatelná atmosféra, daná komorními prostorami a omezeným počtem návštěvníků společně se skvělými interprety. Ve středu 26. září vystoupí  fenomenální saxofonista Štěpán Markovič a klavírista Jakub Tököly. Samozřejmostí jsou na Chodovské tvrzi pravidelné nedělní pohádky pro děti, stejně jako výtvarné  kurzy a besedy. V neposlední řadě bych zmínila i výstavu Současná česká mozaika.

kc-zahrada A jaké zajímavé programové novinky má připraveny pro zbytek roku KC Zahrada?
KC Zahrada je svým založením zcela odlišné kulturní středisko od Chodovské tvrze. Uprostřed největší sídlištní zástavby zohledňuje veškerá specifika jejích obyvatel a připravuje bohatý kulturní program a vzdělávací i volnočasové aktivity. Od nového školního roku je připravena řada zájmových kurzů pro všechny věkové kategorie obyvatel Prahy 11 a i kulturní program je zaměřen na účastníky od batolat po seniory. Pravidelné jsou koncerty napříč všemi žánry, v nadcházejících měsících se můžeme těšit na Jiřího Schmitzera, Lake Malawi nebo country kapelu Knokaut. Kino klub Zahrada zve návštěvníky na Tátovu Volhu, dokument King Skate nebo thriller Tísňové volání. Celé září bude v KC Zahrada probíhat výstava Olga Havlová a Výbor dobré vůle, která připomíná veřejnosti Olgu Havlovou jako zakladatelku Výboru dobré vůle a letos by oslavila 85. narozeniny. Na její počest bude v zahradě před kulturní střediskem v pátek 14. září zasazen strom Olgy Havlové. Z divadelních představení bych zmínila především chystané představení Jonáš a tingl – tangl v podání souboru Divadla v Celetné.

Jsou v obou kulturních centrech naplánovány v dohledné době nějaké stavební či jiné úpravy?
V obou kulturních centrech probíhaly stavební úpravy převážně v letních měsících, kdy je zde omezen provoz právě z důvodů oprav a údržby. Chodovská tvrz bude sice ještě nějakou chvíli pod lešením, ale v brzké době se můžeme těšit na zcela novou fasádu. KC Zahrada má zbrusu nově opravený sál, nové pódium včetně osvětlovací a zvukové  techniky. Hlavní změnou, kterou návštěvníci ocení, je zcela nové teleskopické hlediště, takzvaná elevace, které sem bylo v průběhu prázdnin nainstalováno a výrazně zvýší divácký komfort.

Některé knihovny si dlouhodobě stěžují, že jim ubývají čtenáři, protože lidé knihy nečtou tolik, jako v minulosti. Jaká se situace v Místní lidové knihovně, která sídlí v Donovalské ulici?
Naše knihovna má stálou klientelu a v posledním roce jsme nezaznamenali výrazný úbytek čtenářů, což je patrně dáno umístěním – v prostorách základní školy a v sousedství domu pro seniory.  V letních měsících je mimo provoz v období školního roku tvoří základ čtenářů děti, které si převážně půjčují povinnou četbu, ty starší ale hodně sci-fi. Ostatní čtenáři, převážně starší občané, hodně půjčují literaturu faktu, historické romány a velmi oblíbeným žánrem jsou detektivky. Doprovodné programy zde vzhledem k menším prostorám nerealizujeme.

Na podzim kandidujte za TOP 09 do zastupitelstva Prahy 11. Pokud uspějete, jaké budou Vaše priority?
Pokud budu úspěšná v podzimních komunálních volbách, rozhodně se pokusím zasadit o rozšíření kulturní nabídky a osvětové činnosti  pro věkovou skupinu mládeže ve věku 14 až 18 let. V současné době je plně pokryta nabídka jak pro školní a předškolní děti z hlediska zájmových aktivit nebo kulturních pořadů, stejně tak máme široké možnosti vyžití i pro naše starší či nejstarší obyvatele. Pro mládež v dospívajícím věku je zde určitě prostor pro  rozšíření nabídky a práci s touto věkovou skupinou považuji za nesmírně důležitou.


Autor: red

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

12. června 2024 v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

11. června 2024 v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

11. června 2024 v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Operní arie v průběhu staletí

11. června 2024 v 07:49

Další koncert z cyklu Tóny Vinohrad, který připravila radnice Prahy 2, uslyšíte ve středu 12. června.

Letní scéna Prahy 10 na Zahradním městě

11. června 2024 v 07:28

V Parku Malinová – Chrpová se do konce června konají koncerty a divadla v rámci Letní scény Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10 na Skalce

10. června 2024 ve 20:49

V parčíku u Aldašínské se koná program pro děti i dospělé. Tento týden jsou připraveny Automat na filmy a Diskotéka na kolečkách.

Hudba bez hranic zve na koncert s Romanem Janálem

10. června 2024 v 10:54

Koncert z cyklu Hudba bez hranic se koná v barokním refektáři dominikánů v Jilské 5 v úterý 11. června. Vstupné je dobrovolné.

Praha 14: Koncert Viaggio Musicale

10. června 2024 v 10:13

Tři renomovaní umělci nejen z oblasti staré hudby vás provedou hudbou velkých mistrů od doby renesance po vrcholný klasicismus. Zavedou vás nejen na královské dvory, ale také do těch nejkrásnějších katedrál či koncertních síní ve Francii, Itálii, Anglii, Německu.

Výstava Kniha je Art na Hradě představuje knihy jako umělecké předměty

10. června 2024 v 07:13

V Královském letohrádku na Pražském hradě si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu Kniha je Art, která na knihy nahlíží netypicky ne skrze obsah, ale skrze jejich formu. Představuje je jako estetické či umělecké předměty a nabízí výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či...

Další články
Nahoru