dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
18°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program
Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová. Foto: archiv a marekzalesky.cz

Praha 11: Chodovská tvrz i KC Zahrada lákají na zajímavý podzimní program

Ředitelka obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město Iva Molenová si v rozhovoru se serverem Pražský patriot povídala o podzimních akcích v Kulturním centru Zahrada i v Chodovské tvrzi. Řeč se stočila i na Místní lidovou knihovnu a také na kandidaturu Ivy Molenové v říjnových volbách do zastupitelstva Prahy 11.

Můžete představit hlavní náplň činnosti obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město?
Společnost Kulturní Jižní Město o.p.s. vytváří centrum kulturního a společenského života na Jižním Městě a připravuje pro obyvatele řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit. Akce realizuje ve svých dvou kulturních střediscích, Kulturním centru Zahrada a Chodovské tvrzi, které jsou hlavním pilířem kulturního a uměleckého dění  v lokalitě. Některé akce jsou realizovány i ve veřejném prostoru a jejich obliba stále narůstá, jak lze soudit z účasti na těchto akcích. Jedná se o Jihoměstský masopust, Pálení Čarodějnic, Dětský den, Dušičkový průvod, Mikulášský průvod a v neposlední řadě i akce pořádané pro Městskou část Praha 11, například Dny Prahy 11.

chodovska-tvrz Na co byste po letních prázdninách pozvala veřejnost do Chodovské tvrzi?
Chodovská tvrz je nejvýznamnější historickou a kulturní památkou na Jižním Městě. Dnešní kulturní centrum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí značně zchátralé stavby ze 13. století, je zde koncertní sál i galerie, na nádvoří je prostor pro venkovní koncerty nebo dětské pořady. Po prázdninách bych pozvala návštěvníky na tradiční koncert Jedenáctého na „Jedenáctce“, kdy zazní díla J. S. Bacha v podání vynikajících mladých umělkyň souboru Anima. Šansony na tvrzi se pořádají každou třetí středu v měsíci a v září vystoupí Filip Sychra s Martou Balejovou. Já osobně nevynechám Jazz Klub tvrz pravidelně pořádaný v prostorách restaurace Chodovská tvrz. Je při něm neopakovatelná atmosféra, daná komorními prostorami a omezeným počtem návštěvníků společně se skvělými interprety. Ve středu 26. září vystoupí  fenomenální saxofonista Štěpán Markovič a klavírista Jakub Tököly. Samozřejmostí jsou na Chodovské tvrzi pravidelné nedělní pohádky pro děti, stejně jako výtvarné  kurzy a besedy. V neposlední řadě bych zmínila i výstavu Současná česká mozaika.

kc-zahrada A jaké zajímavé programové novinky má připraveny pro zbytek roku KC Zahrada?
KC Zahrada je svým založením zcela odlišné kulturní středisko od Chodovské tvrze. Uprostřed největší sídlištní zástavby zohledňuje veškerá specifika jejích obyvatel a připravuje bohatý kulturní program a vzdělávací i volnočasové aktivity. Od nového školního roku je připravena řada zájmových kurzů pro všechny věkové kategorie obyvatel Prahy 11 a i kulturní program je zaměřen na účastníky od batolat po seniory. Pravidelné jsou koncerty napříč všemi žánry, v nadcházejících měsících se můžeme těšit na Jiřího Schmitzera, Lake Malawi nebo country kapelu Knokaut. Kino klub Zahrada zve návštěvníky na Tátovu Volhu, dokument King Skate nebo thriller Tísňové volání. Celé září bude v KC Zahrada probíhat výstava Olga Havlová a Výbor dobré vůle, která připomíná veřejnosti Olgu Havlovou jako zakladatelku Výboru dobré vůle a letos by oslavila 85. narozeniny. Na její počest bude v zahradě před kulturní střediskem v pátek 14. září zasazen strom Olgy Havlové. Z divadelních představení bych zmínila především chystané představení Jonáš a tingl – tangl v podání souboru Divadla v Celetné.

Jsou v obou kulturních centrech naplánovány v dohledné době nějaké stavební či jiné úpravy?
V obou kulturních centrech probíhaly stavební úpravy převážně v letních měsících, kdy je zde omezen provoz právě z důvodů oprav a údržby. Chodovská tvrz bude sice ještě nějakou chvíli pod lešením, ale v brzké době se můžeme těšit na zcela novou fasádu. KC Zahrada má zbrusu nově opravený sál, nové pódium včetně osvětlovací a zvukové  techniky. Hlavní změnou, kterou návštěvníci ocení, je zcela nové teleskopické hlediště, takzvaná elevace, které sem bylo v průběhu prázdnin nainstalováno a výrazně zvýší divácký komfort.

Některé knihovny si dlouhodobě stěžují, že jim ubývají čtenáři, protože lidé knihy nečtou tolik, jako v minulosti. Jaká se situace v Místní lidové knihovně, která sídlí v Donovalské ulici?
Naše knihovna má stálou klientelu a v posledním roce jsme nezaznamenali výrazný úbytek čtenářů, což je patrně dáno umístěním – v prostorách základní školy a v sousedství domu pro seniory.  V letních měsících je mimo provoz v období školního roku tvoří základ čtenářů děti, které si převážně půjčují povinnou četbu, ty starší ale hodně sci-fi. Ostatní čtenáři, převážně starší občané, hodně půjčují literaturu faktu, historické romány a velmi oblíbeným žánrem jsou detektivky. Doprovodné programy zde vzhledem k menším prostorám nerealizujeme.

Na podzim kandidujte za TOP 09 do zastupitelstva Prahy 11. Pokud uspějete, jaké budou Vaše priority?
Pokud budu úspěšná v podzimních komunálních volbách, rozhodně se pokusím zasadit o rozšíření kulturní nabídky a osvětové činnosti  pro věkovou skupinu mládeže ve věku 14 až 18 let. V současné době je plně pokryta nabídka jak pro školní a předškolní děti z hlediska zájmových aktivit nebo kulturních pořadů, stejně tak máme široké možnosti vyžití i pro naše starší či nejstarší obyvatele. Pro mládež v dospívajícím věku je zde určitě prostor pro  rozšíření nabídky a práci s touto věkovou skupinou považuji za nesmírně důležitou.


O zlatý klíč. Literární soutěž má vítěze

Včera v 08:11

V polovině září se již tradičně uskutečnilo v rámci Dnů Prahy 11 v Chodovské tvrzi slavnostní vyhodnocení IX. ročníku literární soutěže O zlatý klíč.

Praha 3: Saudkův Život v Galerii Toyen

23. září 2018 ve 21:50

Světoznámý český fotograf Jan Saudek představuje do 27. září kolekci svých fotografií s výstižným názvem Život v Galerii Toyen.

Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

21. září 2018 ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

21. září 2018 v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Další články
Nahoru