Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 chce zavést elektronickou registraci už při zápisech na příští školní rok
Radní Prahy 11 pro oblast školství je Mgr. Zuzana Ujhelyiová (druhá zprava). Foto (3x): Michal Ezechel

Praha 11 chce zavést elektronickou registraci už při zápisech na příští školní rok

Radní Prahy 11 v programovém prohlášení slíbili realizaci několika důležitých kroků v oblasti školství. Například zavedení elektronické registrace při zápisech do základních a mateřských škol, podporu moderních a inovativních přístupu ke vzdělávání nebo třeba rozšíření možností pro odbornou výuku na základních školách. V jaké fázi plnění jsou tyto a další plány, serveru Pražský patriot popsala radní Prahy 11 pro oblast školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti).

V programovém prohlášení se Rada MČ Praha 11 zavázala k tomu, že na základě analýzy vytvoří střednědobý strategický dokument rozvoje školství na městské části. Jakým směrem by se podle Vás mělo školství ubírat?
Školství jako celek by mělo naplňovat potřeby 21. století a mělo by vychovávat zodpovědné demokraticky myslící občany, což reflektuje i dokument „Pirátská vize vzdělávání do roku 2030”. Chtěli bychom, aby byly v našich školách uplatněny moderní výukové metody a výuka neprobíhala odděleně, ale byly uplatňovány mezipředmětové přesahy. Nechceme zcela změnit fungování našich škol, ale podporovat dobré inovativní nápady našich ředitelů a učitelů.

radni-skolstvi-praha-11-zuzana-ujhelyiova Záměrem je podpořit trendy zdravého stravování ve školách. Jak hodnotíte dosavadní situaci a co by se mělo změnit?
Na části našich mateřských škol je situace velmi dobrá. Chtěli bychom v tomto ohledu zavést sdílení dobré praxe. Je možné skrze program podporovaný Ministerstvem zdravotnictví Zdravá školní jídelna pomoci našim školám a školkám ke zkvalitnění stravování, rádi bychom je motivovali k zapojení do tohoto programu.

Kdy bude zavedena elektronická registrace při zápisech do mateřských a základních škol?
Ráda bych, aby elektronickou registraci mohli rodiče využít už při zápisu ve školním roce 2019/2020. Konkrétní technické řešení zatím hledáme, možností je několik. Chceme vybrat tu nejvhodnější.

Jak chcete podporovat stabilizaci pracovníků ve školství a byly, nebo budou, realizovány už konkrétní kroky?
Městská část můžem pracovníky podpořit městskými byty. Každý rok také od hlavního města dostáváme peníze na podporu platu učitelů, kterou bychom rádi ještě jako městská část dále podporovali, což ale záleží na možnostech našeho rozpočtu. Velká zodpovědnost je ale na ředitelích, kteří přímo ovlivňují atmosféru své školy a mají možnost vytvářet ve své škole zajímavé programy nejen pro žáky, ale také pro učitele. Stále více se ukazuje, že zásadní parametrem pro nové učitele je i to, zda má škola svou vizi.

Ambicí vedení Prahy 11 je podpořit moderní a inovativní přístupy ke vzdělání. Můžete to rozvinout?
Chceme zachovat a dále podporovat co nejširší spektrum nabídky vzdělávání na naší městské části. Ve školním roce 2019/2020 bude otevřena nově třída s programem „Začít spolu”. I nadále chceme podporovat projektovou výuku a mezipředmětové vyučování. Jsme velmi rádi, že se v našich školách začíná využívat i konstruktivistický přístup ve výuce. Tyto přístupy se zavádějí především sdílením dobré praxe, takzvaným kulatým stolem, v rámci MAP II.

radni-skolstvi-praha-11-zuzana-ujhelyiova-a Jak chcete rozšířit možnosti pro odbornou výuku na základních školách?
Podporujeme vznik odborných učeben, stejně jako vznik zahrádek na našich školách. V současné době se nám podařilo podepsat smlouvu na dostavbu Starochodovské školy, která je příkladem rozšiřování prostor školy směrem k odborným učebnám. Díky této dostavbě by měly vzniknout ve škole odborné učebny na fyziku, chemii a jazyky.

Jste spokojena s tím, jak jsou monitorovány školy a chystají se v zajištění bezpečnosti nějaká opatření?
Každé ráno u našich škol stojí policisté u přechodů, kteří dohlížejí na bezpečnou cestu žáků do škol. Zároveň v odpoledních hodinách, kdy žáci odcházejí, jsou v okolí škol také zvýšené hlídky. Díky moderním technologiím se bezpečnost našich dětí obecně mírně zvyšuje. Proběhl také projekt „Bezpečnost veřejného prostoru na JM očima dětí“, který se vyhodnocuje, bude se dětem prezentovat a s daty už nyní úřad pracuje.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru