
Praha 11 chce zavést elektronickou registraci už při zápisech na příští školní rok
5. června 2019 13:54
V programovém prohlášení se Rada MČ Praha 11 zavázala k tomu, že na základě analýzy vytvoří střednědobý strategický dokument rozvoje školství na městské části. Jakým směrem by se podle Vás mělo školství ubírat?
Školství jako celek by mělo naplňovat potřeby 21. století a mělo by vychovávat zodpovědné demokraticky myslící občany, což reflektuje i dokument „Pirátská vize vzdělávání do roku 2030”. Chtěli bychom, aby byly v našich školách uplatněny moderní výukové metody a výuka neprobíhala odděleně, ale byly uplatňovány mezipředmětové přesahy. Nechceme zcela změnit fungování našich škol, ale podporovat dobré inovativní nápady našich ředitelů a učitelů.
Záměrem je podpořit trendy zdravého stravování ve školách. Jak hodnotíte dosavadní situaci a co by se mělo změnit?
Na části našich mateřských škol je situace velmi dobrá. Chtěli bychom v tomto ohledu zavést sdílení dobré praxe. Je možné skrze program podporovaný Ministerstvem zdravotnictví Zdravá školní jídelna pomoci našim školám a školkám ke zkvalitnění stravování, rádi bychom je motivovali k zapojení do tohoto programu.
Kdy bude zavedena elektronická registrace při zápisech do mateřských a základních škol?
Ráda bych, aby elektronickou registraci mohli rodiče využít už při zápisu ve školním roce 2019/2020. Konkrétní technické řešení zatím hledáme, možností je několik. Chceme vybrat tu nejvhodnější.
Městská část můžem pracovníky podpořit městskými byty. Každý rok také od hlavního města dostáváme peníze na podporu platu učitelů, kterou bychom rádi ještě jako městská část dále podporovali, což ale záleží na možnostech našeho rozpočtu. Velká zodpovědnost je ale na ředitelích, kteří přímo ovlivňují atmosféru své školy a mají možnost vytvářet ve své škole zajímavé programy nejen pro žáky, ale také pro učitele. Stále více se ukazuje, že zásadní parametrem pro nové učitele je i to, zda má škola svou vizi.
Ambicí vedení Prahy 11 je podpořit moderní a inovativní přístupy ke vzdělání. Můžete to rozvinout?
Chceme zachovat a dále podporovat co nejširší spektrum nabídky vzdělávání na naší městské části. Ve školním roce 2019/2020 bude otevřena nově třída s programem „Začít spolu”. I nadále chceme podporovat projektovou výuku a mezipředmětové vyučování. Jsme velmi rádi, že se v našich školách začíná využívat i konstruktivistický přístup ve výuce. Tyto přístupy se zavádějí především sdílením dobré praxe, takzvaným kulatým stolem, v rámci MAP II.
Jak chcete rozšířit možnosti pro odbornou výuku na základních školách?
Podporujeme vznik odborných učeben, stejně jako vznik zahrádek na našich školách. V současné době se nám podařilo podepsat smlouvu na dostavbu Starochodovské školy, která je příkladem rozšiřování prostor školy směrem k odborným učebnám. Díky této dostavbě by měly vzniknout ve škole odborné učebny na fyziku, chemii a jazyky.
Jste spokojena s tím, jak jsou monitorovány školy a chystají se v zajištění bezpečnosti nějaká opatření?
Každé ráno u našich škol stojí policisté u přechodů, kteří dohlížejí na bezpečnou cestu žáků do škol. Zároveň v odpoledních hodinách, kdy žáci odcházejí, jsou v okolí škol také zvýšené hlídky. Díky moderním technologiím se bezpečnost našich dětí obecně mírně zvyšuje. Proběhl také projekt „Bezpečnost veřejného prostoru na JM očima dětí“, který se vyhodnocuje, bude se dětem prezentovat a s daty už nyní úřad pracuje.