dnes
Středa - obcasny-dest
15°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
15°C
Praha 11 chce zavést elektronickou registraci už při zápisech na příští školní rok
Radní Prahy 11 pro oblast školství je Mgr. Zuzana Ujhelyiová (druhá zprava). Foto (3x): Michal Ezechel

Praha 11 chce zavést elektronickou registraci už při zápisech na příští školní rok

Radní Prahy 11 v programovém prohlášení slíbili realizaci několika důležitých kroků v oblasti školství. Například zavedení elektronické registrace při zápisech do základních a mateřských škol, podporu moderních a inovativních přístupu ke vzdělávání nebo třeba rozšíření možností pro odbornou výuku na základních školách. V jaké fázi plnění jsou tyto a další plány, serveru Pražský patriot popsala radní Prahy 11 pro oblast školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti).

V programovém prohlášení se Rada MČ Praha 11 zavázala k tomu, že na základě analýzy vytvoří střednědobý strategický dokument rozvoje školství na městské části. Jakým směrem by se podle Vás mělo školství ubírat?
Školství jako celek by mělo naplňovat potřeby 21. století a mělo by vychovávat zodpovědné demokraticky myslící občany, což reflektuje i dokument „Pirátská vize vzdělávání do roku 2030”. Chtěli bychom, aby byly v našich školách uplatněny moderní výukové metody a výuka neprobíhala odděleně, ale byly uplatňovány mezipředmětové přesahy. Nechceme zcela změnit fungování našich škol, ale podporovat dobré inovativní nápady našich ředitelů a učitelů.

radni-skolstvi-praha-11-zuzana-ujhelyiova Záměrem je podpořit trendy zdravého stravování ve školách. Jak hodnotíte dosavadní situaci a co by se mělo změnit?
Na části našich mateřských škol je situace velmi dobrá. Chtěli bychom v tomto ohledu zavést sdílení dobré praxe. Je možné skrze program podporovaný Ministerstvem zdravotnictví Zdravá školní jídelna pomoci našim školám a školkám ke zkvalitnění stravování, rádi bychom je motivovali k zapojení do tohoto programu.

Kdy bude zavedena elektronická registrace při zápisech do mateřských a základních škol?
Ráda bych, aby elektronickou registraci mohli rodiče využít už při zápisu ve školním roce 2019/2020. Konkrétní technické řešení zatím hledáme, možností je několik. Chceme vybrat tu nejvhodnější.

Jak chcete podporovat stabilizaci pracovníků ve školství a byly, nebo budou, realizovány už konkrétní kroky?
Městská část můžem pracovníky podpořit městskými byty. Každý rok také od hlavního města dostáváme peníze na podporu platu učitelů, kterou bychom rádi ještě jako městská část dále podporovali, což ale záleží na možnostech našeho rozpočtu. Velká zodpovědnost je ale na ředitelích, kteří přímo ovlivňují atmosféru své školy a mají možnost vytvářet ve své škole zajímavé programy nejen pro žáky, ale také pro učitele. Stále více se ukazuje, že zásadní parametrem pro nové učitele je i to, zda má škola svou vizi.

Ambicí vedení Prahy 11 je podpořit moderní a inovativní přístupy ke vzdělání. Můžete to rozvinout?
Chceme zachovat a dále podporovat co nejširší spektrum nabídky vzdělávání na naší městské části. Ve školním roce 2019/2020 bude otevřena nově třída s programem „Začít spolu”. I nadále chceme podporovat projektovou výuku a mezipředmětové vyučování. Jsme velmi rádi, že se v našich školách začíná využívat i konstruktivistický přístup ve výuce. Tyto přístupy se zavádějí především sdílením dobré praxe, takzvaným kulatým stolem, v rámci MAP II.

radni-skolstvi-praha-11-zuzana-ujhelyiova-a Jak chcete rozšířit možnosti pro odbornou výuku na základních školách?
Podporujeme vznik odborných učeben, stejně jako vznik zahrádek na našich školách. V současné době se nám podařilo podepsat smlouvu na dostavbu Starochodovské školy, která je příkladem rozšiřování prostor školy směrem k odborným učebnám. Díky této dostavbě by měly vzniknout ve škole odborné učebny na fyziku, chemii a jazyky.

Jste spokojena s tím, jak jsou monitorovány školy a chystají se v zajištění bezpečnosti nějaká opatření?
Každé ráno u našich škol stojí policisté u přechodů, kteří dohlížejí na bezpečnou cestu žáků do škol. Zároveň v odpoledních hodinách, kdy žáci odcházejí, jsou v okolí škol také zvýšené hlídky. Díky moderním technologiím se bezpečnost našich dětí obecně mírně zvyšuje. Proběhl také projekt „Bezpečnost veřejného prostoru na JM očima dětí“, který se vyhodnocuje, bude se dětem prezentovat a s daty už nyní úřad pracuje.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru