Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(2x): Jan Puci

Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje

Praha 11 by ráda v průběhu příštího měsíce vypsala soutěž na zhotovitelé oprav pochozí zóny u východního výstupu ze stanice metra Háje. V květnu by v objektu, který je už řadu let ve špatném technickém stavu, mohla začít první fáze nezbytných oprav. Potrvají zhruba dva roky a budou stát podle současných odhadů celkem 40 až 50 milionů korun. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta jedenácté městské části pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

pochozi-zona-haje-2 Objekt, který tvoří členitou pochozí zónu u konečné stanice linky C pražského metra, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům. Hlavní město předloni zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva svěřilo Praze 11, která tak dostala právo hospodařit s celým objektem. Ten není v dobrém stavu. Do garáží v přízemí zatéká, dlažba je místy poškozená, podpůrné konstrukce korodují.

Proto se Praha 11 rozhodla, že nejdříve budou provedeny nutné opravy, které by měly předcházet velké rekonstrukci v budoucnu. Náklady na tyto opravy byly odhadnuty na 40 až 50 milionů korun.

Městská část sice už má čtvrt roku hotovou technickou zpráva a k dispozici podklady, které umožňují zadat výběrové řízení na zhotovitele, nicméně čeká na dokončení analýzy veškerých smluv na nebytové prostory, aby věděla, jakou část nákladů na opravy dokáže příjem z prostor pokrýt a jakou část bude muset Praha 11 poskytnout z vlastních či jiných zdrojů.

„Analýza nám ukáže, jaké příjmy z pronájmů prostor máme a jestli bychom je třeba někde neměli zvednout a smlouvy tudíž aktualizovat. Účelem je maximalizovat výnosy pro městskou část,“ řekl Sedeke. Do loňského roku městská část neměla z prostor, které nebyly v její správě, logicky ani vliv na podobu nájemních smluv.

„V dubnu, kdy už budeme mít výsledky analýzy a bude již snad schválený rozpočet, chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele první fáze, která by se mohla stihnout dokončit do konce letošní stavební sezony. Příští rok by se zjara začalo s druhou etapou, na jaře 2024 se třetí. Na podzim téhož roku by vše mělo být dokončeno,“ vysvětlil místostarosta.

V budoucnu by mohla být v rámci komplexní rekonstrukce pochozí zóna rozšířena o přístavby, Praha 11 už předloni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou pravděpodobně v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se podle Sedekeho jeví jako nutnost. O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.

„Oceňuji, že se v tomto volebním období konečně podařilo ukončit 12 let trvající soudní spory o vlastnictví této obrovské a složité budovy a tím otevřít možnost její opravy. Kdybychom to nezvládli, hrozilo by, že by ji statik brzy uzavřel, což by denně omezilo tisíce obyvatel Jižního Města. Kolegy z rady Prahy 11 v přípravě oprav maximálně podpořím, i když si bohužel myslím, že zahájit rekonstrukci v tomto roce je nereálné. Vždyť dodnes nemáme ani schválený rozpočet,“ řekl bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).


Autor: Jan Puci

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru