Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(2x): Jan Puci

Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje

Praha 11 by ráda v průběhu příštího měsíce vypsala soutěž na zhotovitelé oprav pochozí zóny u východního výstupu ze stanice metra Háje. V květnu by v objektu, který je už řadu let ve špatném technickém stavu, mohla začít první fáze nezbytných oprav. Potrvají zhruba dva roky a budou stát podle současných odhadů celkem 40 až 50 milionů korun. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta jedenácté městské části pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

pochozi-zona-haje-2 Objekt, který tvoří členitou pochozí zónu u konečné stanice linky C pražského metra, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům. Hlavní město předloni zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva svěřilo Praze 11, která tak dostala právo hospodařit s celým objektem. Ten není v dobrém stavu. Do garáží v přízemí zatéká, dlažba je místy poškozená, podpůrné konstrukce korodují.

Proto se Praha 11 rozhodla, že nejdříve budou provedeny nutné opravy, které by měly předcházet velké rekonstrukci v budoucnu. Náklady na tyto opravy byly odhadnuty na 40 až 50 milionů korun.

Městská část sice už má čtvrt roku hotovou technickou zpráva a k dispozici podklady, které umožňují zadat výběrové řízení na zhotovitele, nicméně čeká na dokončení analýzy veškerých smluv na nebytové prostory, aby věděla, jakou část nákladů na opravy dokáže příjem z prostor pokrýt a jakou část bude muset Praha 11 poskytnout z vlastních či jiných zdrojů.

„Analýza nám ukáže, jaké příjmy z pronájmů prostor máme a jestli bychom je třeba někde neměli zvednout a smlouvy tudíž aktualizovat. Účelem je maximalizovat výnosy pro městskou část,“ řekl Sedeke. Do loňského roku městská část neměla z prostor, které nebyly v její správě, logicky ani vliv na podobu nájemních smluv.

„V dubnu, kdy už budeme mít výsledky analýzy a bude již snad schválený rozpočet, chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele první fáze, která by se mohla stihnout dokončit do konce letošní stavební sezony. Příští rok by se zjara začalo s druhou etapou, na jaře 2024 se třetí. Na podzim téhož roku by vše mělo být dokončeno,“ vysvětlil místostarosta.

V budoucnu by mohla být v rámci komplexní rekonstrukce pochozí zóna rozšířena o přístavby, Praha 11 už předloni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou pravděpodobně v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se podle Sedekeho jeví jako nutnost. O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.

„Oceňuji, že se v tomto volebním období konečně podařilo ukončit 12 let trvající soudní spory o vlastnictví této obrovské a složité budovy a tím otevřít možnost její opravy. Kdybychom to nezvládli, hrozilo by, že by ji statik brzy uzavřel, což by denně omezilo tisíce obyvatel Jižního Města. Kolegy z rady Prahy 11 v přípravě oprav maximálně podpořím, i když si bohužel myslím, že zahájit rekonstrukci v tomto roce je nereálné. Vždyť dodnes nemáme ani schválený rozpočet,“ řekl bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).


Autor: Jan Puci

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru