Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(2x): Jan Puci

Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje

Praha 11 by ráda v průběhu příštího měsíce vypsala soutěž na zhotovitelé oprav pochozí zóny u východního výstupu ze stanice metra Háje. V květnu by v objektu, který je už řadu let ve špatném technickém stavu, mohla začít první fáze nezbytných oprav. Potrvají zhruba dva roky a budou stát podle současných odhadů celkem 40 až 50 milionů korun. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta jedenácté městské části pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

pochozi-zona-haje-2 Objekt, který tvoří členitou pochozí zónu u konečné stanice linky C pražského metra, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům. Hlavní město předloni zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva svěřilo Praze 11, která tak dostala právo hospodařit s celým objektem. Ten není v dobrém stavu. Do garáží v přízemí zatéká, dlažba je místy poškozená, podpůrné konstrukce korodují.

Proto se Praha 11 rozhodla, že nejdříve budou provedeny nutné opravy, které by měly předcházet velké rekonstrukci v budoucnu. Náklady na tyto opravy byly odhadnuty na 40 až 50 milionů korun.

Městská část sice už má čtvrt roku hotovou technickou zpráva a k dispozici podklady, které umožňují zadat výběrové řízení na zhotovitele, nicméně čeká na dokončení analýzy veškerých smluv na nebytové prostory, aby věděla, jakou část nákladů na opravy dokáže příjem z prostor pokrýt a jakou část bude muset Praha 11 poskytnout z vlastních či jiných zdrojů.

„Analýza nám ukáže, jaké příjmy z pronájmů prostor máme a jestli bychom je třeba někde neměli zvednout a smlouvy tudíž aktualizovat. Účelem je maximalizovat výnosy pro městskou část,“ řekl Sedeke. Do loňského roku městská část neměla z prostor, které nebyly v její správě, logicky ani vliv na podobu nájemních smluv.

„V dubnu, kdy už budeme mít výsledky analýzy a bude již snad schválený rozpočet, chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele první fáze, která by se mohla stihnout dokončit do konce letošní stavební sezony. Příští rok by se zjara začalo s druhou etapou, na jaře 2024 se třetí. Na podzim téhož roku by vše mělo být dokončeno,“ vysvětlil místostarosta.

V budoucnu by mohla být v rámci komplexní rekonstrukce pochozí zóna rozšířena o přístavby, Praha 11 už předloni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou pravděpodobně v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se podle Sedekeho jeví jako nutnost. O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.

„Oceňuji, že se v tomto volebním období konečně podařilo ukončit 12 let trvající soudní spory o vlastnictví této obrovské a složité budovy a tím otevřít možnost její opravy. Kdybychom to nezvládli, hrozilo by, že by ji statik brzy uzavřel, což by denně omezilo tisíce obyvatel Jižního Města. Kolegy z rady Prahy 11 v přípravě oprav maximálně podpořím, i když si bohužel myslím, že zahájit rekonstrukci v tomto roce je nereálné. Vždyť dodnes nemáme ani schválený rozpočet,“ řekl bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).


Autor: Jan Puci

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Další články
Nahoru