Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje
Pochozí zóna u stanice metra Háje. Foto(2x): Jan Puci

Praha 11 chce v dubnu vypsat soutěž na zhotovitele oprav pochozí zóny u metra Háje

Praha 11 by ráda v průběhu příštího měsíce vypsala soutěž na zhotovitelé oprav pochozí zóny u východního výstupu ze stanice metra Háje. V květnu by v objektu, který je už řadu let ve špatném technickém stavu, mohla začít první fáze nezbytných oprav. Potrvají zhruba dva roky a budou stát podle současných odhadů celkem 40 až 50 milionů korun. Server Pražský patriot o tom informoval místostarosta jedenácté městské části pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

pochozi-zona-haje-2 Objekt, který tvoří členitou pochozí zónu u konečné stanice linky C pražského metra, patřil v minulosti z třiceti procent jiným vlastníkům. Hlavní město předloni zhruba třetinový podíl vykoupilo a rozhodnutím zastupitelstva svěřilo Praze 11, která tak dostala právo hospodařit s celým objektem. Ten není v dobrém stavu. Do garáží v přízemí zatéká, dlažba je místy poškozená, podpůrné konstrukce korodují.

Proto se Praha 11 rozhodla, že nejdříve budou provedeny nutné opravy, které by měly předcházet velké rekonstrukci v budoucnu. Náklady na tyto opravy byly odhadnuty na 40 až 50 milionů korun.

Městská část sice už má čtvrt roku hotovou technickou zpráva a k dispozici podklady, které umožňují zadat výběrové řízení na zhotovitele, nicméně čeká na dokončení analýzy veškerých smluv na nebytové prostory, aby věděla, jakou část nákladů na opravy dokáže příjem z prostor pokrýt a jakou část bude muset Praha 11 poskytnout z vlastních či jiných zdrojů.

„Analýza nám ukáže, jaké příjmy z pronájmů prostor máme a jestli bychom je třeba někde neměli zvednout a smlouvy tudíž aktualizovat. Účelem je maximalizovat výnosy pro městskou část,“ řekl Sedeke. Do loňského roku městská část neměla z prostor, které nebyly v její správě, logicky ani vliv na podobu nájemních smluv.

„V dubnu, kdy už budeme mít výsledky analýzy a bude již snad schválený rozpočet, chceme vypsat výběrové řízení na zhotovitele první fáze, která by se mohla stihnout dokončit do konce letošní stavební sezony. Příští rok by se zjara začalo s druhou etapou, na jaře 2024 se třetí. Na podzim téhož roku by vše mělo být dokončeno,“ vysvětlil místostarosta.

V budoucnu by mohla být v rámci komplexní rekonstrukce pochozí zóna rozšířena o přístavby, Praha 11 už předloni představila objemovou studii, která stanovila, jaké výškové a rozměrové limity mohou mít eventuální přístavby.

Náklady na celkovou revitalizaci pochozí zóny budou pravděpodobně v řádu miliard korun, takže zapojení soukromého sektoru do financování se podle Sedekeho jeví jako nutnost. O tom, jaká bude podoba objektu po revitalizaci, by podle něj měla rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.

„Oceňuji, že se v tomto volebním období konečně podařilo ukončit 12 let trvající soudní spory o vlastnictví této obrovské a složité budovy a tím otevřít možnost její opravy. Kdybychom to nezvládli, hrozilo by, že by ji statik brzy uzavřel, což by denně omezilo tisíce obyvatel Jižního Města. Kolegy z rady Prahy 11 v přípravě oprav maximálně podpořím, i když si bohužel myslím, že zahájit rekonstrukci v tomto roce je nereálné. Vždyť dodnes nemáme ani schválený rozpočet,“ řekl bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).


Autor: Jan Puci

Začalo Pražské Quadriennale 2023

Včera v 07:20

Patnáctý ročník multižánrového festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023 zve během jedenácti dní na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a...

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

9. června 2023 v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

9. června 2023 v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

8. června 2023 ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

8. června 2023 v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

8. června 2023 v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Další články
Nahoru