Dnes Pátek - polojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť
Ilustrační foto: jihomestska.cz

Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť

V únoru uběhl rok od zvolení stávajícího vedení Prahy 11, složeného ze zástupců Pirátů, ANO, ODS a TOP 09/STAN. Své působení ve vedení městské části zhodnotili minulý týden na setkání s novináři.  

„Naším prvním úkolem bylo stabilizovat chod městské části, a to včetně personální obsazenosti, kde jsme měli dlouhodobý deficit. Díky tomu jsme se pak v poměrně krátké době mohli pustit do realizace celé řady investičních akcí: rekonstrukcí školských objektů, sportovních i dětských hřišť, oprav infrastruktury, revitalizace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství. Na většinu z těchto akcí se nám zároveň podařilo získat dotační prostředky od hlavního města,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). Příjmy od magistrátu byly loni ve výši 610 milionů korun. „Rozpočet městské část je vyrovnaný,“ dodal.

Rekonstrukce

Do rozvoje Jižního Města čtyřkoalice na radnici putovalo podle tvrzení politiků více než 250 milionů korun. Celkem 111,7 milionů korun bylo investováno do oprav a zvýšení kapacit škol na území Prahy 11, přes 53 milionů putovalo na opravy a rozšíření bytového fondu.

„Osobně za největší úspěch považuji zahájení rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, kde už brzy najde nové bydlení 174 jihoměstských rodin. Velkou radost mám také ze zahájení přístavby Starochodovské školy, kterou slibovalo několik předchozích vedení radnice, žádné ji ale nedotáhlo do konce. Díky přístavbě ve škole konečně vznikne potřebné zázemí pro pedagogy, dvanáct nových tříd, a navíc i tělocvična,“ uvedl místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřej Prokop (ANO). Co se týče Sandry, Praha 11 řeší s magistrátem vybudování parkovacího domu. Ten je podmínkou kolaudace.

Místostarosta Prokop ve spolupráci s pražskou radní Hanou Marvanovou (STAN) připravuje pilotní projekt pilotního bydlení na území jedenácté městské části. „Vytváří se studie proveditelnosti, hledáme pozemek. Naše vize je, že Prahy 11 poskytne pozemek, pak bych měla v družstvu podíl,“ podotkl Prokop. V úvahu prý pro tento projekt menší bytovky připadá několik pozemků, jako nejvhodnější se prý zatím jeví území u ulice Exnarova.

Zeleň

Velká část investičních prostředků doposavad putovala do městské zeleně. V uplynulých měsících se tak Praha 11 rozrostla o téměř 200 nově vysazených stromů a skoro deset nových květnatých luk.

„Změnili jsme systém sečí travnatých ploch, které se snažíme omezovat, případně kombinovat se sečí mozaikovou. Obdobně šetrně pracujeme s vodou, ať už jde o zalévání zeleně, revitalizaci vnitrobloků nebo instalaci nových vodních prvků. V rámci možností se vždy snažíme hledat řešení, která umožní maximálně využívat vodu dešťovou,“ uvedl místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

Okolí stanic metra

„Je zřejmé, že Jižní Město čeká v nejbližších letech zásadní proměna, na jejímž konci by měla být moderní městská čtvrť, ve které se dobře bydlí a žije a která odpovídá standardům 21. století. Cestu k tomu mimo jiné otvírají územní studie lokalit v okolí stanic metra Opatov, Roztyly a Háje, které jsou prvními pracemi na nové podobě těchto dlouhodobě zanedbaných oblastí. Všechny tři studie jsme důkladně projednali s občany a výsledkem je zapsání studie Opatov – Na Jelenách, zásadně upravené podle připomínek a přání místních obyvatel. Věřím, že stejně úspěšní budeme i v případě zbylých dvou studií, a pořizovatel akceptuje naše výhrady,“ uvedl místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

„Co se týče pochozí zóny u metra Háje, podařilo se nám navíc připravit scelení vlastnictví k objektu Opatovská 874 a připravit tak prostor pro revitalizaci okolí východního výstupu ze stanice metra,“ dodal. V následujících dvou měsících podle něj budou podepsány smlouvy, které umožní tuto zónu revitalizovat.

Podle místostarosty je vytvářeny studie, které prověřuje možnou budoucnost plochy, kde by mohlo vzniknout Radniční náměstí. Jedním z cílů je zjistit, zda by městská část v lokalitě potřebovala, pokud by se rozhodla zde postavit novou radnici, i pozemky, které nejsou v jejím vlastnictví.

Školství

Elektronizace by už tento školní rok měla usnadnit život rodičům, konkrétně v podobě elektronických zápisů. Ty se podle radní městské části pro školství Zuzany Ujhelyiové (Piráti) rozběhnou už od května v jihoměstských mateřinkách.

„Pokud se tato forma zápisů do mateřských škol osvědčí, budou se moci inspirovat i další městské části. Snížení administrativní zátěže ředitelům uvolní ruce pro koncepční pedagogickou činnost a rodiče budou moci sledovat aktuální stav své žádosti. Co se týče dalších priorit, budu i nadále podporovat všechny aktivity, které rozšiřují pestrost výuky. Ve školním roce 2019/2020 byly na dvou našich školách otevřeny třídy s programem Začít spolu a v následujícím roce se chci zaměřit na rozvoj demokratické kultury ve školách, například na rozvoj žákovských parlamentů. Druhým rokem pokračují aktivity Místního akčního plánu vzdělávání pro Prahu 11, ráda bych podpořila zejména téma formativního hodnocení,“ vysvětlila radní.

Doprava

Od nástupu koalice v současném složení byly v Praze 11 upraveny dvě desítky přechodů na bezbariérové. „Ve spolupráci s Technickou správou komunikací připravujeme i další projekty bezbariérovosti. Do konce tohoto volebního období chceme stihnout kompletní opravu všech podchodů a lávek na Jižním Městě,“ uvedl radní pro dopravu a otevřenou radnici Martin Duška (Piráti). 

V oblasti dopravy klidu má podle něj Prahy 11 deficit 3500 parkovacích míst. Městská část chce navyšovat kapacity u stávajících parkovišť, u osmi si už požádala o změnu územního plánu. V plánu je také parkovací dům.

Ještě letos bude hotova stude parkování, která bude mít zásadní vliv na rozhodování o tom, zda v Praze 11 zavést modré zóny, nebo ne. Až bude definitivně schválena novela příslušného zákona, Praha 11 se chce pustit ve větší míře do odstraňování autovraků z ulic. Loni jich zmizely zhruba tři desítky.

V oblasti otevřené radnice by podle radního měla být ještě letos zveřejněna finální verze rozklikávacího rozpočtu.

Senioři

Podle radního pro sociální věci, zdravotnictví a bezpečnost Petra Jiravy (ANO) má Praha 11 rozpracovány tři projekty v oblasti péče o seniory. Takzvanou seniorskou obálku, která má být pomocníkem seniorů i záchranářů, hasičů a policistů v krizových situacích. Do obálky, kterou umístí na lednici nebo vnitřní stranu vchodových dveří, lidé píší údaje o svém zdravotním stavu, což může pomoci složkám integrovaného záchranného systému při případném zásahu v bytě. K celorepublikovému projektu se připojilo již několik městských částí v metropoli.

Dalším projektem je senior taxi, které bude fungovat především v dopoledních hodinách pro seniory i zdravotně handicapované. Do měsíce radnice vypíše výběrové řízení na provozovatele. Soutěžit se bude i poskytovatel tísňové péče pro seniory, kteří si budou moci v akutním případě přivolat okamžitě pomoc. „Subjektů se nabízí několik, uvidíme, co nakonec budou schopni v rámci služby poskytnout,“ sdělil Jirava.

Výrazně se v Praze 11 posunul projekt rekonstrukce a dostavby části objektu ve Vejvanovského ulici, a to až do stavebního povolení a zadávací dokumentace. Díky úpravě objektu zde vznikne přibližně 35 lůžek pro potřeby domova pro seniory a odlehčovací službu. Domov pro seniory bude bezbariérový a klimatizovaný.

Sport

Podle radního pro sport, kulturu a volný čas Jana Stárka (TOP 09/STAN) v tomto volebním období stávající koalice již dokončila rekonstrukci sportovních areálů při třech základních školách a u ZŠ Campanus otevřela zbrusu novou multifunkční halu, čímž získala Praha 11 již čtvrtou plnohodnotnou halu na svém území a je v tomto ohledu unikátní v rámci celé Prahy. Do velkého sálu Kulturního centra Zahrada bylo během Vánoc instalováno mobilní, zvýšené hlediště.

V plánu na letošní rok je oprava hřiště u základní školy v ulici K Milíčovu. „Chceme posunout projekt nového parku pro adrenalinové sporty u ulice Výstavní, už je tam hotova studie proveditelnosti. Ještě musíme získat nějaké pozemky od restituentů,“ dodal radní Stárek.


SVS nařídila stáhnout z trhu uzený bok od polského výrobce

Včera ve 12:42

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu uzený bok bez kosti od polského výrobce Animex Foods kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. 

První srpnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. července 2021 ve 21:37

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: Jak se mohu zapojit ve své čtvrti?

28. července 2021 v 06:43

Praha 11 zve na workshop o možnostech zapojení se do veřejného dění, který proběhne ve čtvrtek 29. července od 17 do 20 hodin.

Dětské poklady se vrátily malému majiteli

27. července 2021 v 10:41

Každé malé dítě nosí ve svém batohu věci, bez kterých se neobejde. Panenky, autíčka, plyšáky, kamínky, dinosaury, pití v oblíbené barevné láhvi. A kolik je pláče, když se takový batůžek ztratí.

Anketa Prahy 6: Zůstane „Šiška“ na Ladronce nastálo?

27. července 2021 v 07:03

Železné sochy z dílny Čestmíra Sušky instalovala městská část naproti usedlosti Ladronka na zkoušku díky bezplatné výpůjčce děl na jeden a půl roku. Oba objekty se během krátké doby staly přirozenou součástí parku a zajímavou atrakcí pro návštěvníky, která snoubí estetickou funkci s volnočasovou....

V mateřinkách a školách Prahy 1 panuje čilý stavební ruch

25. července 2021 v 11:38

Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny jedničkové školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než...

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky

24. července 2021 ve 20:52

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy...

Koncem července nepoteče voda v těchto ulicích

23. července 2021 v 07:04

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru