Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť
Ilustrační foto: jihomestska.cz

Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť

V únoru uběhl rok od zvolení stávajícího vedení Prahy 11, složeného ze zástupců Pirátů, ANO, ODS a TOP 09/STAN. Své působení ve vedení městské části zhodnotili minulý týden na setkání s novináři.  

„Naším prvním úkolem bylo stabilizovat chod městské části, a to včetně personální obsazenosti, kde jsme měli dlouhodobý deficit. Díky tomu jsme se pak v poměrně krátké době mohli pustit do realizace celé řady investičních akcí: rekonstrukcí školských objektů, sportovních i dětských hřišť, oprav infrastruktury, revitalizace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství. Na většinu z těchto akcí se nám zároveň podařilo získat dotační prostředky od hlavního města,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). Příjmy od magistrátu byly loni ve výši 610 milionů korun. „Rozpočet městské část je vyrovnaný,“ dodal.

Rekonstrukce

Do rozvoje Jižního Města čtyřkoalice na radnici putovalo podle tvrzení politiků více než 250 milionů korun. Celkem 111,7 milionů korun bylo investováno do oprav a zvýšení kapacit škol na území Prahy 11, přes 53 milionů putovalo na opravy a rozšíření bytového fondu.

„Osobně za největší úspěch považuji zahájení rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, kde už brzy najde nové bydlení 174 jihoměstských rodin. Velkou radost mám také ze zahájení přístavby Starochodovské školy, kterou slibovalo několik předchozích vedení radnice, žádné ji ale nedotáhlo do konce. Díky přístavbě ve škole konečně vznikne potřebné zázemí pro pedagogy, dvanáct nových tříd, a navíc i tělocvična,“ uvedl místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřej Prokop (ANO). Co se týče Sandry, Praha 11 řeší s magistrátem vybudování parkovacího domu. Ten je podmínkou kolaudace.

Místostarosta Prokop ve spolupráci s pražskou radní Hanou Marvanovou (STAN) připravuje pilotní projekt pilotního bydlení na území jedenácté městské části. „Vytváří se studie proveditelnosti, hledáme pozemek. Naše vize je, že Prahy 11 poskytne pozemek, pak bych měla v družstvu podíl,“ podotkl Prokop. V úvahu prý pro tento projekt menší bytovky připadá několik pozemků, jako nejvhodnější se prý zatím jeví území u ulice Exnarova.

Zeleň

Velká část investičních prostředků doposavad putovala do městské zeleně. V uplynulých měsících se tak Praha 11 rozrostla o téměř 200 nově vysazených stromů a skoro deset nových květnatých luk.

„Změnili jsme systém sečí travnatých ploch, které se snažíme omezovat, případně kombinovat se sečí mozaikovou. Obdobně šetrně pracujeme s vodou, ať už jde o zalévání zeleně, revitalizaci vnitrobloků nebo instalaci nových vodních prvků. V rámci možností se vždy snažíme hledat řešení, která umožní maximálně využívat vodu dešťovou,“ uvedl místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

Okolí stanic metra

„Je zřejmé, že Jižní Město čeká v nejbližších letech zásadní proměna, na jejímž konci by měla být moderní městská čtvrť, ve které se dobře bydlí a žije a která odpovídá standardům 21. století. Cestu k tomu mimo jiné otvírají územní studie lokalit v okolí stanic metra Opatov, Roztyly a Háje, které jsou prvními pracemi na nové podobě těchto dlouhodobě zanedbaných oblastí. Všechny tři studie jsme důkladně projednali s občany a výsledkem je zapsání studie Opatov – Na Jelenách, zásadně upravené podle připomínek a přání místních obyvatel. Věřím, že stejně úspěšní budeme i v případě zbylých dvou studií, a pořizovatel akceptuje naše výhrady,“ uvedl místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

„Co se týče pochozí zóny u metra Háje, podařilo se nám navíc připravit scelení vlastnictví k objektu Opatovská 874 a připravit tak prostor pro revitalizaci okolí východního výstupu ze stanice metra,“ dodal. V následujících dvou měsících podle něj budou podepsány smlouvy, které umožní tuto zónu revitalizovat.

Podle místostarosty je vytvářeny studie, které prověřuje možnou budoucnost plochy, kde by mohlo vzniknout Radniční náměstí. Jedním z cílů je zjistit, zda by městská část v lokalitě potřebovala, pokud by se rozhodla zde postavit novou radnici, i pozemky, které nejsou v jejím vlastnictví.

Školství

Elektronizace by už tento školní rok měla usnadnit život rodičům, konkrétně v podobě elektronických zápisů. Ty se podle radní městské části pro školství Zuzany Ujhelyiové (Piráti) rozběhnou už od května v jihoměstských mateřinkách.

„Pokud se tato forma zápisů do mateřských škol osvědčí, budou se moci inspirovat i další městské části. Snížení administrativní zátěže ředitelům uvolní ruce pro koncepční pedagogickou činnost a rodiče budou moci sledovat aktuální stav své žádosti. Co se týče dalších priorit, budu i nadále podporovat všechny aktivity, které rozšiřují pestrost výuky. Ve školním roce 2019/2020 byly na dvou našich školách otevřeny třídy s programem Začít spolu a v následujícím roce se chci zaměřit na rozvoj demokratické kultury ve školách, například na rozvoj žákovských parlamentů. Druhým rokem pokračují aktivity Místního akčního plánu vzdělávání pro Prahu 11, ráda bych podpořila zejména téma formativního hodnocení,“ vysvětlila radní.

Doprava

Od nástupu koalice v současném složení byly v Praze 11 upraveny dvě desítky přechodů na bezbariérové. „Ve spolupráci s Technickou správou komunikací připravujeme i další projekty bezbariérovosti. Do konce tohoto volebního období chceme stihnout kompletní opravu všech podchodů a lávek na Jižním Městě,“ uvedl radní pro dopravu a otevřenou radnici Martin Duška (Piráti). 

V oblasti dopravy klidu má podle něj Prahy 11 deficit 3500 parkovacích míst. Městská část chce navyšovat kapacity u stávajících parkovišť, u osmi si už požádala o změnu územního plánu. V plánu je také parkovací dům.

Ještě letos bude hotova stude parkování, která bude mít zásadní vliv na rozhodování o tom, zda v Praze 11 zavést modré zóny, nebo ne. Až bude definitivně schválena novela příslušného zákona, Praha 11 se chce pustit ve větší míře do odstraňování autovraků z ulic. Loni jich zmizely zhruba tři desítky.

V oblasti otevřené radnice by podle radního měla být ještě letos zveřejněna finální verze rozklikávacího rozpočtu.

Senioři

Podle radního pro sociální věci, zdravotnictví a bezpečnost Petra Jiravy (ANO) má Praha 11 rozpracovány tři projekty v oblasti péče o seniory. Takzvanou seniorskou obálku, která má být pomocníkem seniorů i záchranářů, hasičů a policistů v krizových situacích. Do obálky, kterou umístí na lednici nebo vnitřní stranu vchodových dveří, lidé píší údaje o svém zdravotním stavu, což může pomoci složkám integrovaného záchranného systému při případném zásahu v bytě. K celorepublikovému projektu se připojilo již několik městských částí v metropoli.

Dalším projektem je senior taxi, které bude fungovat především v dopoledních hodinách pro seniory i zdravotně handicapované. Do měsíce radnice vypíše výběrové řízení na provozovatele. Soutěžit se bude i poskytovatel tísňové péče pro seniory, kteří si budou moci v akutním případě přivolat okamžitě pomoc. „Subjektů se nabízí několik, uvidíme, co nakonec budou schopni v rámci služby poskytnout,“ sdělil Jirava.

Výrazně se v Praze 11 posunul projekt rekonstrukce a dostavby části objektu ve Vejvanovského ulici, a to až do stavebního povolení a zadávací dokumentace. Díky úpravě objektu zde vznikne přibližně 35 lůžek pro potřeby domova pro seniory a odlehčovací službu. Domov pro seniory bude bezbariérový a klimatizovaný.

Sport

Podle radního pro sport, kulturu a volný čas Jana Stárka (TOP 09/STAN) v tomto volebním období stávající koalice již dokončila rekonstrukci sportovních areálů při třech základních školách a u ZŠ Campanus otevřela zbrusu novou multifunkční halu, čímž získala Praha 11 již čtvrtou plnohodnotnou halu na svém území a je v tomto ohledu unikátní v rámci celé Prahy. Do velkého sálu Kulturního centra Zahrada bylo během Vánoc instalováno mobilní, zvýšené hlediště.

V plánu na letošní rok je oprava hřiště u základní školy v ulici K Milíčovu. „Chceme posunout projekt nového parku pro adrenalinové sporty u ulice Výstavní, už je tam hotova studie proveditelnosti. Ještě musíme získat nějaké pozemky od restituentů,“ dodal radní Stárek.


Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

Včera v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Včera v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Včera v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Další články
Nahoru