Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 6. 12. 2020
Svátek má Mikuláš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť
Ilustrační foto: jihomestska.cz

Praha 11 bude navyšovat kapacity stávajících parkovišť

V únoru uběhl rok od zvolení stávajícího vedení Prahy 11, složeného ze zástupců Pirátů, ANO, ODS a TOP 09/STAN. Své působení ve vedení městské části zhodnotili minulý týden na setkání s novináři.  

„Naším prvním úkolem bylo stabilizovat chod městské části, a to včetně personální obsazenosti, kde jsme měli dlouhodobý deficit. Díky tomu jsme se pak v poměrně krátké době mohli pustit do realizace celé řady investičních akcí: rekonstrukcí školských objektů, sportovních i dětských hřišť, oprav infrastruktury, revitalizace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství. Na většinu z těchto akcí se nám zároveň podařilo získat dotační prostředky od hlavního města,“ vysvětlil starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti). Příjmy od magistrátu byly loni ve výši 610 milionů korun. „Rozpočet městské část je vyrovnaný,“ dodal.

Rekonstrukce

Do rozvoje Jižního Města čtyřkoalice na radnici putovalo podle tvrzení politiků více než 250 milionů korun. Celkem 111,7 milionů korun bylo investováno do oprav a zvýšení kapacit škol na území Prahy 11, přes 53 milionů putovalo na opravy a rozšíření bytového fondu.

„Osobně za největší úspěch považuji zahájení rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, kde už brzy najde nové bydlení 174 jihoměstských rodin. Velkou radost mám také ze zahájení přístavby Starochodovské školy, kterou slibovalo několik předchozích vedení radnice, žádné ji ale nedotáhlo do konce. Díky přístavbě ve škole konečně vznikne potřebné zázemí pro pedagogy, dvanáct nových tříd, a navíc i tělocvična,“ uvedl místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání Ondřej Prokop (ANO). Co se týče Sandry, Praha 11 řeší s magistrátem vybudování parkovacího domu. Ten je podmínkou kolaudace.

Místostarosta Prokop ve spolupráci s pražskou radní Hanou Marvanovou (STAN) připravuje pilotní projekt pilotního bydlení na území jedenácté městské části. „Vytváří se studie proveditelnosti, hledáme pozemek. Naše vize je, že Prahy 11 poskytne pozemek, pak bych měla v družstvu podíl,“ podotkl Prokop. V úvahu prý pro tento projekt menší bytovky připadá několik pozemků, jako nejvhodnější se prý zatím jeví území u ulice Exnarova.

Zeleň

Velká část investičních prostředků doposavad putovala do městské zeleně. V uplynulých měsících se tak Praha 11 rozrostla o téměř 200 nově vysazených stromů a skoro deset nových květnatých luk.

„Změnili jsme systém sečí travnatých ploch, které se snažíme omezovat, případně kombinovat se sečí mozaikovou. Obdobně šetrně pracujeme s vodou, ať už jde o zalévání zeleně, revitalizaci vnitrobloků nebo instalaci nových vodních prvků. V rámci možností se vždy snažíme hledat řešení, která umožní maximálně využívat vodu dešťovou,“ uvedl místostarosta pro životní prostředí Jakub Lepš (TOP 09/STAN).

Okolí stanic metra

„Je zřejmé, že Jižní Město čeká v nejbližších letech zásadní proměna, na jejímž konci by měla být moderní městská čtvrť, ve které se dobře bydlí a žije a která odpovídá standardům 21. století. Cestu k tomu mimo jiné otvírají územní studie lokalit v okolí stanic metra Opatov, Roztyly a Háje, které jsou prvními pracemi na nové podobě těchto dlouhodobě zanedbaných oblastí. Všechny tři studie jsme důkladně projednali s občany a výsledkem je zapsání studie Opatov – Na Jelenách, zásadně upravené podle připomínek a přání místních obyvatel. Věřím, že stejně úspěšní budeme i v případě zbylých dvou studií, a pořizovatel akceptuje naše výhrady,“ uvedl místostarosta Prahy 11 pro územní rozvoj Martin Sedeke (ODS).

„Co se týče pochozí zóny u metra Háje, podařilo se nám navíc připravit scelení vlastnictví k objektu Opatovská 874 a připravit tak prostor pro revitalizaci okolí východního výstupu ze stanice metra,“ dodal. V následujících dvou měsících podle něj budou podepsány smlouvy, které umožní tuto zónu revitalizovat.

Podle místostarosty je vytvářeny studie, které prověřuje možnou budoucnost plochy, kde by mohlo vzniknout Radniční náměstí. Jedním z cílů je zjistit, zda by městská část v lokalitě potřebovala, pokud by se rozhodla zde postavit novou radnici, i pozemky, které nejsou v jejím vlastnictví.

Školství

Elektronizace by už tento školní rok měla usnadnit život rodičům, konkrétně v podobě elektronických zápisů. Ty se podle radní městské části pro školství Zuzany Ujhelyiové (Piráti) rozběhnou už od května v jihoměstských mateřinkách.

„Pokud se tato forma zápisů do mateřských škol osvědčí, budou se moci inspirovat i další městské části. Snížení administrativní zátěže ředitelům uvolní ruce pro koncepční pedagogickou činnost a rodiče budou moci sledovat aktuální stav své žádosti. Co se týče dalších priorit, budu i nadále podporovat všechny aktivity, které rozšiřují pestrost výuky. Ve školním roce 2019/2020 byly na dvou našich školách otevřeny třídy s programem Začít spolu a v následujícím roce se chci zaměřit na rozvoj demokratické kultury ve školách, například na rozvoj žákovských parlamentů. Druhým rokem pokračují aktivity Místního akčního plánu vzdělávání pro Prahu 11, ráda bych podpořila zejména téma formativního hodnocení,“ vysvětlila radní.

Doprava

Od nástupu koalice v současném složení byly v Praze 11 upraveny dvě desítky přechodů na bezbariérové. „Ve spolupráci s Technickou správou komunikací připravujeme i další projekty bezbariérovosti. Do konce tohoto volebního období chceme stihnout kompletní opravu všech podchodů a lávek na Jižním Městě,“ uvedl radní pro dopravu a otevřenou radnici Martin Duška (Piráti). 

V oblasti dopravy klidu má podle něj Prahy 11 deficit 3500 parkovacích míst. Městská část chce navyšovat kapacity u stávajících parkovišť, u osmi si už požádala o změnu územního plánu. V plánu je také parkovací dům.

Ještě letos bude hotova stude parkování, která bude mít zásadní vliv na rozhodování o tom, zda v Praze 11 zavést modré zóny, nebo ne. Až bude definitivně schválena novela příslušného zákona, Praha 11 se chce pustit ve větší míře do odstraňování autovraků z ulic. Loni jich zmizely zhruba tři desítky.

V oblasti otevřené radnice by podle radního měla být ještě letos zveřejněna finální verze rozklikávacího rozpočtu.

Senioři

Podle radního pro sociální věci, zdravotnictví a bezpečnost Petra Jiravy (ANO) má Praha 11 rozpracovány tři projekty v oblasti péče o seniory. Takzvanou seniorskou obálku, která má být pomocníkem seniorů i záchranářů, hasičů a policistů v krizových situacích. Do obálky, kterou umístí na lednici nebo vnitřní stranu vchodových dveří, lidé píší údaje o svém zdravotním stavu, což může pomoci složkám integrovaného záchranného systému při případném zásahu v bytě. K celorepublikovému projektu se připojilo již několik městských částí v metropoli.

Dalším projektem je senior taxi, které bude fungovat především v dopoledních hodinách pro seniory i zdravotně handicapované. Do měsíce radnice vypíše výběrové řízení na provozovatele. Soutěžit se bude i poskytovatel tísňové péče pro seniory, kteří si budou moci v akutním případě přivolat okamžitě pomoc. „Subjektů se nabízí několik, uvidíme, co nakonec budou schopni v rámci služby poskytnout,“ sdělil Jirava.

Výrazně se v Praze 11 posunul projekt rekonstrukce a dostavby části objektu ve Vejvanovského ulici, a to až do stavebního povolení a zadávací dokumentace. Díky úpravě objektu zde vznikne přibližně 35 lůžek pro potřeby domova pro seniory a odlehčovací službu. Domov pro seniory bude bezbariérový a klimatizovaný.

Sport

Podle radního pro sport, kulturu a volný čas Jana Stárka (TOP 09/STAN) v tomto volebním období stávající koalice již dokončila rekonstrukci sportovních areálů při třech základních školách a u ZŠ Campanus otevřela zbrusu novou multifunkční halu, čímž získala Praha 11 již čtvrtou plnohodnotnou halu na svém území a je v tomto ohledu unikátní v rámci celé Prahy. Do velkého sálu Kulturního centra Zahrada bylo během Vánoc instalováno mobilní, zvýšené hlediště.

V plánu na letošní rok je oprava hřiště u základní školy v ulici K Milíčovu. „Chceme posunout projekt nového parku pro adrenalinové sporty u ulice Výstavní, už je tam hotova studie proveditelnosti. Ještě musíme získat nějaké pozemky od restituentů,“ dodal radní Stárek.


V padesátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

3. prosince 2020 ve 12:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trojská botanická zahrada otevře své brány

3. prosince 2020 v 06:47

Od 3. prosince může Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevřít pro veřejnost. Návštěvníci se budou moci projít venkovními expozicemi, zastavit se v rostlinném bistru nebo ochutnat místní víno ve vinotéce sv. Kláry. Vstupné do venkovních expozic není v zimním období...

Trhy na Malostranském náměstí budou ve čtvrtek

2. prosince 2020 ve 12:20

Ve čtvrtek 3. prosince si od 9 do 16 hodin můžete přijít nakoupit na Malostranské náměstí čerstvé potraviny.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

1. prosince 2020 ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

V Praze 11 chystají hotely pro hmyz

1. prosince 2020 v 10:51

Na různých místech městské části nechá Praha 11 v nejbližších dnech instalovat sedm hmyzích hotelů.

Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

29. listopadu 2020 ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Další články
Nahoru