Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 11 bude hledat cestu, jak odejít z projektu Areálu ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 bude hledat cestu, jak odejít z projektu Areálu ledových sportů

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) vyzve firmu AR Delta, v níž je městská část akcionářem, k vrácení 35 milionů korun. Ve čtvrtek tak rozhodlo zastupitelstvo městské části. Peníze Praha 11 poskytla s cílem postavit u základní školy Ke Kateřinkám Areál ledových sportů (ALS). V něm mají být mimo jiné vnitřní kluziště a dráhy pro curling.

Projekt má na starost firma AR Delta, jejímiž akcionáři jsou AR Delta a městská část Praha 11. Sportoviště má za zhruba 190 milionů korun podle smlouvy postavit firma Syner. Praha 11 bude nyní rovněž hledat postup, jak může z projektu ALS a z akciové firmy odejít, aniž by přišla o peníze, které do projektu vložila. Cílem je podle zastupitelů zároveň zajistit to, aby sportovní zařízení mohli využívat obyvatelé Prahy 11.

Usnesení podpořili jak zástupci opozice, tak členové některých koaličních stran. Naopak proti hlasovala asi desítka zastupitelů, mezi nimi i starosta jedenácté městské části Dohnal.

„Jsem přesvědčen, že nejjednodušší cesta, jak městská část ochrání a zhodnotí celkem 40 milionů korun, které do projektu vložila, je jeho co nejrychlejší dokončení," řekl ještě před hlasováním.

AR Delta má nyní podle Dohnala podepsanou smlouvu se stavební firmou Syner a s PPF bankou o poskytnutí úvěru ke stavbě. Úvěr je ve výši 135 milionů korun, uvedl Petr Přenosil. Ten je novým předsedou správní rady AR Delta, která má na činnost firmy dohlížet.

Podle Přenosila má nyní firma uzavřené potřebné smlouvy, díky čemuž by mělo být možné sportoviště postavit. Areál by se tak mohl školákům, obyvatelům Prahy 11 a dalším lidem otevřít na podzim 2022, dodal.

S přípravami ALS začal soukromý investor v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady.

Následně AR Delta nabídla účast na projektu hlavnímu městu. To se přímým partnerem projektu nestalo a do zbudování areálu se zapojila jedenáctá městská část. Praha 11 se tak loni stala akcionářem firmy, v níž získala poloviční podíl.

Za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila radnice akcie firmy. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě.

Na činnost vzniklé akciové firmy má za úkol dohlížet správní rada. Pozici předsedy této rady od roku 2020 do letošního léta zastával místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS). Na post rezignoval mimo jiné proto, že správní rada schválila smlouvy, které podle něj byly pro AR Delta rizikové.

Jde o smlouvy na zhotovitele stavby a poskytnutí úvěru od banky. To už dříve odmítl hlavní manažer projektu Karel Kubeška. V tomto roce na svá místa rezignovali i další tři členové správní rady firmy. Městskou část tak nyní ve správní radě zastupuje namísto čtyř členů, nominovaných jednotlivými koaliční stranami, pouze jediný. Tím je Přenosil, kterého do správní rady jmenovali za městskou část Piráti.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru