Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 11 bude hledat cestu, jak odejít z projektu Areálu ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Praha 11 bude hledat cestu, jak odejít z projektu Areálu ledových sportů

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) vyzve firmu AR Delta, v níž je městská část akcionářem, k vrácení 35 milionů korun. Ve čtvrtek tak rozhodlo zastupitelstvo městské části. Peníze Praha 11 poskytla s cílem postavit u základní školy Ke Kateřinkám Areál ledových sportů (ALS). V něm mají být mimo jiné vnitřní kluziště a dráhy pro curling.

Projekt má na starost firma AR Delta, jejímiž akcionáři jsou AR Delta a městská část Praha 11. Sportoviště má za zhruba 190 milionů korun podle smlouvy postavit firma Syner. Praha 11 bude nyní rovněž hledat postup, jak může z projektu ALS a z akciové firmy odejít, aniž by přišla o peníze, které do projektu vložila. Cílem je podle zastupitelů zároveň zajistit to, aby sportovní zařízení mohli využívat obyvatelé Prahy 11.

Usnesení podpořili jak zástupci opozice, tak členové některých koaličních stran. Naopak proti hlasovala asi desítka zastupitelů, mezi nimi i starosta jedenácté městské části Dohnal.

„Jsem přesvědčen, že nejjednodušší cesta, jak městská část ochrání a zhodnotí celkem 40 milionů korun, které do projektu vložila, je jeho co nejrychlejší dokončení," řekl ještě před hlasováním.

AR Delta má nyní podle Dohnala podepsanou smlouvu se stavební firmou Syner a s PPF bankou o poskytnutí úvěru ke stavbě. Úvěr je ve výši 135 milionů korun, uvedl Petr Přenosil. Ten je novým předsedou správní rady AR Delta, která má na činnost firmy dohlížet.

Podle Přenosila má nyní firma uzavřené potřebné smlouvy, díky čemuž by mělo být možné sportoviště postavit. Areál by se tak mohl školákům, obyvatelům Prahy 11 a dalším lidem otevřít na podzim 2022, dodal.

S přípravami ALS začal soukromý investor v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady.

Následně AR Delta nabídla účast na projektu hlavnímu městu. To se přímým partnerem projektu nestalo a do zbudování areálu se zapojila jedenáctá městská část. Praha 11 se tak loni stala akcionářem firmy, v níž získala poloviční podíl.

Za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila radnice akcie firmy. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě.

Na činnost vzniklé akciové firmy má za úkol dohlížet správní rada. Pozici předsedy této rady od roku 2020 do letošního léta zastával místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS). Na post rezignoval mimo jiné proto, že správní rada schválila smlouvy, které podle něj byly pro AR Delta rizikové.

Jde o smlouvy na zhotovitele stavby a poskytnutí úvěru od banky. To už dříve odmítl hlavní manažer projektu Karel Kubeška. V tomto roce na svá místa rezignovali i další tři členové správní rady firmy. Městskou část tak nyní ve správní radě zastupuje namísto čtyř členů, nominovaných jednotlivými koaliční stranami, pouze jediný. Tím je Přenosil, kterého do správní rady jmenovali za městskou část Piráti.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

Včera v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

Včera v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Ať se k projektu městského bydlení v Ďáblicích vyjádří občané, zní z Prahy 8

23. září 2021 v 07:01

Rada městské části Praha 8 se seznámila s návrhem dalšího postupu projektu výstavby bytového domu „Ládví – Praha 8“, který schválili radní hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že projekt výstavby nebyl projednán ani s městskou částí, ani s občany sídliště Ďáblice, radní Prahy 8 s jeho realizací...

Praha 5 investovala v prvním pololetí letošního roku 86 milionů korun

22. září 2021 ve 22:52

Investice do rekonstrukce a modernizace školských zařízení dominovaly hospodaření městské části Praha 5 v prvním půlroce. Téměř 30 milionů šlo také do městské zeleně a ochrany životního prostředí. Praha 5 to aktuálně uvedla v tiskové zprávě.

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

22. září 2021 v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

21. září 2021 ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Další články
Nahoru