Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 zná vítěze architektonické soutěže na restauraci s rozhlednou v Malešickém parku
Malešický park. Foto: Facebook / P10

Praha 10 zná vítěze architektonické soutěže na restauraci s rozhlednou v Malešickém parku

Radnice Prahy 10 plánuje v Malešickém parku postavit zahradní restauraci a vyhlídkovou věž, proto v únoru vyhlásila architektonickou soutěž stavbu, která by měla vyrůst místo budov nyní částečně využívaných jako zázemí pro údržbu parku. Z jednadvaceti posuzovaných návhrů vybrala odborná porota návrh od švýcarského ateliéru Amont z Basileje. Jeho autorem je architekt Logan Michael Allen, se kterým spolupracovali Jonas Løland, Finn-Erik Nilsen a Dawid Roszkowski. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp. Předpokládané náklady na stavbu jsou podle podkladů k soutěži 60 milionů korun.

„Cílem architektonické soutěže bylo vybrat nejlepší návrh zahradní restaurace s vyhlídkovou věží, která by doplnila potřebnou občanskou vybavenost parku. Její stavba je posledním chybějícím dílkem návrhu, podle kterého byl park před několika lety revitalizován. Nejde tedy o nový záměr, ale o dokončení rozdělané práce. Autor proměny Malešického parku byl navíc členem odborné architektonické komise,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„V soutěži se nám sešla celá řada zajímavých koncepcí a všechny tři nejvýše oceněné návrhy mají vysokou kvalitu, kterou jsme očekávali. Nyní budeme jednat o dalším postupu a podpisu smlouvy na zpracování projektové dokumentace,“ dodal.

Porota složená ze zástupců městské části a nezávislých architektů vybrala vítězný návrh architekta Logana Michaela Allena jako architektonicky i krajinářsky kvalitní odpověď na soutěžní zadání.

vitezny-navrh-zahradni-restaurace-s-vyhlidkovou-vezi-v-malesickem-parku

Vítězný návrh zahradní restaurace s vyhlídkovou věží v Malešickém parku. Zdroj vizualizace: Atelier Amont / Logan Michael Allen

Návrh se podle poroty nejlépe vypořádal s požadovaným stavebním programem a zasazením stavby do stávající situace. Přestože jde o vizuálně atraktivní stavbu, která pravděpodobně přitáhne pozornost veřejnosti a stane se dominantou Malešického parku, svým výrazem a měřítkem je přiměřená danému místu.

Umístění objektu vhodně navazuje na současné stavby i cesty, respektuje hlavní urbanistické osy a zároveň ponechává dostatečně volný prostor pro různorodé využití.

Spojení restaurace a vyhlídkové věže do podle porty jednoho objektu je efektní i efektivní řešení a zvolený architektonický a konstrukční výraz působí kompaktně a harmonicky. Ze všech stran bude zároveň poskytovat různé pohledy až poetického rázu.

Na druhém místě skončil návrh studia blue dot architecture a na třetím ateliéru NEXTLINE architekti. Dále byly vyplaceny dvě odměny pro návrhy, která zpracovala studia A plus a DBDA. Soutěž byla vypsaná jako otevřená. Všechny posuzované návrhy jsou zveřejněny v soutěžním katalogu na webu městské části a budou předvedeny na výstavě, která proběhne v následujících měsících.

Městská část Praha 10 na přípravě soutěže spolupracovala s Českou komorou architektů a platformou CBArchitektura, která letos dostala prestižní cenu za výjimečný počin České ceny za architekturu.

„Malešický park je původně přírodně krajinářský park o ploše cca 8,8 hekteru, který byl v rámci revitalizace přetvořen na park městský, s širokou nabídkou aktivit pro krátkodobou pasivní či aktivní relaxaci a rekreaci veřejnosti. Park, který byl revitalizován před 10 lety, je jednou z nejintenzivněji navštěvovaných oddychových lokalit v této části Prahy,“ sdělil mluvčí Prahy 10.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru