Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 získá na kontribucích čtvrt miliardy korun
ZŠ V Olšinách je jedním z projektů, kde kontribuce pomáhají v praxi. Foto: Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Praha 10 získá na kontribucích čtvrt miliardy korun

Praha 10 byla již v roce 2020 jednou z prvních pražských městských částí, která připravila pravidla kontribucí a začala aktivně využívat. K dnešnímu dni bylo uzavřeno už 14 smluv v celkové hodnotě přesahující 251 milionů korun. Kontribuce jsou transparentním způsobem, jak od developerů zajistit prostředky například na rozšiřování školských kapacit, nebo třeba posilování občanské vybavenosti. Informoval o tom mluvčí městské části Ján Bruno Tropp.

Na účet městské části bylo doposud připsáno bezmála 124 milionů korun. Dalších téměř 30 milionů korun čeká v advokátních, nebo notářských úschovách. Zbývající prostředky budou na účet připisovány postupně v závislosti na postupném plnění smluvních milníků. 

„Vše se řídí metodikou, kterou jsme v minulém volebním období připravili ve spolupráci s odborníky z Fakulty architektury ČVUT, Katedry prostorového plánování. Dokument se opírá o zahraniční zkušenosti a poznatky a je uzpůsobený pro české legislativní prostředí. Díky tomu je transparentní, a hlavně funkční. Jasná pravidla oceňují i investoři,“ vyzdvihl přínosy metodiky nazvané Spoluúčast privátního sektoru na veřejných výdajích starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

Developer podle něj kontribucemi do jisté míry kompenzuje zátěž, kterou do území přináší a nenechává břímě jen na městské části. „Stavební firmy specializující se na stavbu rezidenčních projektů chtějí nabízet byty s dobrou občanskou vybaveností a dostupnými školami. Stavebníci si uvědomují, že nepodnikají ve vzduchoprázdnu,“ pokračoval starosta Prahy 10.   

ZŠ V Olšinách 

Kousek od metra A Strašnická probíhá obnova Staré strašnické školy. Secesní budova byla posledních několik let prázdná. Nyní prochází budova rozsáhlou rekonstrukcí, aby v příštích letech mohla otevřít své brány jako ZŠ V Olšinách s kapacitou 360 žáků. 

„Právě obnova ZŠ V Olšinách je jedním z projektů, kde kontribuce pomáhají v praxi. Další prostředky do tohoto projektu investuje Magistrát hlavního města Prahy formou účelových dotací,“ dodal Martin Valovič. 


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru