Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 10 získá na kontribucích čtvrt miliardy korun
ZŠ V Olšinách je jedním z projektů, kde kontribuce pomáhají v praxi. Foto: Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Praha 10 získá na kontribucích čtvrt miliardy korun

Praha 10 byla již v roce 2020 jednou z prvních pražských městských částí, která připravila pravidla kontribucí a začala aktivně využívat. K dnešnímu dni bylo uzavřeno už 14 smluv v celkové hodnotě přesahující 251 milionů korun. Kontribuce jsou transparentním způsobem, jak od developerů zajistit prostředky například na rozšiřování školských kapacit, nebo třeba posilování občanské vybavenosti. Informoval o tom mluvčí městské části Ján Bruno Tropp.

Na účet městské části bylo doposud připsáno bezmála 124 milionů korun. Dalších téměř 30 milionů korun čeká v advokátních, nebo notářských úschovách. Zbývající prostředky budou na účet připisovány postupně v závislosti na postupném plnění smluvních milníků. 

„Vše se řídí metodikou, kterou jsme v minulém volebním období připravili ve spolupráci s odborníky z Fakulty architektury ČVUT, Katedry prostorového plánování. Dokument se opírá o zahraniční zkušenosti a poznatky a je uzpůsobený pro české legislativní prostředí. Díky tomu je transparentní, a hlavně funkční. Jasná pravidla oceňují i investoři,“ vyzdvihl přínosy metodiky nazvané Spoluúčast privátního sektoru na veřejných výdajích starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

Developer podle něj kontribucemi do jisté míry kompenzuje zátěž, kterou do území přináší a nenechává břímě jen na městské části. „Stavební firmy specializující se na stavbu rezidenčních projektů chtějí nabízet byty s dobrou občanskou vybaveností a dostupnými školami. Stavebníci si uvědomují, že nepodnikají ve vzduchoprázdnu,“ pokračoval starosta Prahy 10.   

ZŠ V Olšinách 

Kousek od metra A Strašnická probíhá obnova Staré strašnické školy. Secesní budova byla posledních několik let prázdná. Nyní prochází budova rozsáhlou rekonstrukcí, aby v příštích letech mohla otevřít své brány jako ZŠ V Olšinách s kapacitou 360 žáků. 

„Právě obnova ZŠ V Olšinách je jedním z projektů, kde kontribuce pomáhají v praxi. Další prostředky do tohoto projektu investuje Magistrát hlavního města Prahy formou účelových dotací,“ dodal Martin Valovič. 


Autor: puc

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru