dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražský život

Praha 10 zavádí Institut čestného občanství

Své čestné občany bude mít brzy i pražská desátá městská část. „Udělování tohoto čestného titulu by mělo mj. posílit hrdost a sepjatost našich občanů se svojí městskou částí a samozřejmě především upozornit veřejnost na výjimečné osobnosti Prahy 10 z oblasti vědy, lékařství, sportu, umění a dalších oborů," vysvětlil důvody zavedení starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.) podle kterého zavedením institutu také městská rada splnila jeden ze svých zbývajících slibů daných v programovém prohlášení rady pro toto končící volební období.

Návrhy na udělení čestných občaství by měly vzejít i od samotných občanů, říká starosta a dodává, že by rád viděl první oceněné ještě v letošním roce. Čestného občana budou moci navrhnout jednotlivci, spolky či sdružení, a to i „in memoriam". Jejich návrhy bude shromažďovat kancelář starosty a výběr bude na Komisi pro udělování čestného občanství složené ze všech zástupců politických stran v Praze 10. Ta doporučí každoročně až pět jmen k dalšímu schválení. O udělení nakonec rozhodne zastupitelstvo.

Součástí ocenění bude i věcný dar v podobě plakety z pozlaceného stříbra, na které bude na přední straně vyobrazený znak Prahy 10 a reliéf Vršovického zámečku a na zadní straně pak portért jedné z nejvýznamnějších historických osobností spjatých s Prahou 10 – Karla Čapka.


Další články
Nahoru