Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 založí nadační fond, který se zaměří na pomoc potřebným
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 založí nadační fond, který se zaměří na pomoc potřebným

Zastupitelé desáté městské části na svém pondělním zasedání posvětili založení nadačního fondu Praha 10 pomáhá. Jeho posláním je solidarita s těmi, kteří potřebují v těžké chvíli podat pomocnou ruku. Fond se zaměří na podporu osob v tíživé sociální či zdravotní situaci, ohrožených dětí a další veřejně prospěšné cíle a aktivity. Informoval o tom starosta Martin Valovič (ODS), který vznik fondu inicioval.

Dlouhodobou misí fondu Praha 10 pomáhá bude podpora místních komunit, spolupráce s místní podnikatelskou obcí a živnostníky a organizování různých vzdělávacích, osvětových nebo kulturních akcí. Takto definované poslání umožňuje fondu pozitivně ovlivnit širší spektrum společnosti a lépe reagovat na aktuální celospolečenské výzvy.

„Fond je otevřený každému, kdo chce přispět ke zlepšení života v naší městské části. Do vínku jsme mu věnovali půl milionu korun z rozpočtu Prahy 10, ale fundraising a s tím související oslovování potenciálních donátorů bude společně s rozdělováním prostředků patřit mezi dva hlavní úkoly správní rady fondu. Proto jsem rád, že patronát nad projektem přijala Kateřina Žbirková,“ řekl k založení nového fondu Valovič. 

Statutárním orgánem nadačního fondu je pětičlenná správní rada s pětiletým funkčním mandátem. Ta bude mít na starosti pečlivé vyhodnocování žádostí o nadační příspěvky a schvalovat je s ohledem na jejich relevanci a soulad s cíli a hodnotami fondu.

Rozhodnutí o poskytnutí podpory nebude automatické, ale bude vždy záviset na důkladném posouzení konkrétní situace žadatele. Kontrolní orgán pak tvoří tříčlenná dozorčí rada.

„Schvalovací procesy jsou navržené tak, aby zajistily transparentní spravedlivé a adresné rozdělování prostředků. Pokud by přesto došlo k jinému využití prostředků, bude je příjemce povinen vrátit,“ sdělil radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Desátá městská část dlouhodobě a systematicky spolupracuje s neziskovými organizacemi a dobrovolníky, tedy s těmi, kteří pomáhají. „Nadační fond je logickou evolucí při posilování sociálních aktivit a místních komunit. Navíc může velmi dobře posloužit jako záchranná síť pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu propadnou sítem robustního sociálního systému,“ dodává závěrem místostarosta David Kašpar (STAN).


Autor: red

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Další články
Nahoru