Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 10 zahájila rekonstrukci nevyužívané školy ve Strašnicích, práce potrvají dva roky
Secesní budova, jejíž oprava právě začíná. Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Praha 10 zahájila rekonstrukci nevyužívané školy ve Strašnicích, práce potrvají dva roky

Minulý týden začala rekonstrukce nevyužívané secesní budovy bývalé školy v ulici V Olšinách u stanice metra Strašnická, oprava vyjde na 312,8 milionu korun. ČTK o tom informoval mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Práce provedou firmy OHLA ŽS a Syner a potrvají zhruba dva roky. Po jejich dokončení bude v budově opět základní škola s kapacitou 360 žáků.

Stavební práce na Nové strašnické škole, známé mezi místními pod názvem „Stará škola“, potrvají 26 měsíců, následně bude do opravené budovy chodit až 360 žáků. Generálním dodavatelem je společnost „ZŠ Strašnice – OHLA ŽS & SYNER“.

Škola je od roku 2014 kulturní památka, je zavřená už třináct let a od té doby čeká na svou opravu. „Jedná se o velkou rekonstrukci ikonického objektu, a podle toho jsme také přistupovali k projektu, který jsme po našich předchůdcích upravili směrem k větší střídmosti. Vycházíme z původních dispozic, zásahy do zachovaných konstrukcí budou minimální. Děti se mohou těšit na dvanáct kmenových učeben, chybět nebude jídelna s vlastní kuchyní. Vedle školy vznikne polyfunkční sportovní hřiště s nízkou tribunou, v parčíku západně od budovy přibydou nové cestičky, stromy i odpočinkové plochy,“ uvedla Olga Koumarová (ODS), radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol.

Svislé konstrukce jsou relativně zachovalé, podle obchodního ředitele společnosti SYNER Miroslava Kota budou časově náročné restaurátorské práce na reliéfních prvcích na fasádě či římsách, a stavaře tak čeká úzká spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Některé nové prvky, které v objektu školy vzniknou, popsal Jiří Sudík ze společnosti OHLA ŽS. „Do dvorní fasády objektu je nově začleněn výtah, který propojuje všechna patra školy a umožňuje tak bezbariérové užívání stavby. Revitalizace školního dvora umožní studentům trávit volný čas na čerstvém vzduchu. Nad dvorním vstupem do budovy jsou na fasádě nově osazeny veliké hodiny, které dodávají tomuto vedlejšímu vstupu důležitost a napomáhají orientaci,“ uvedl.  

„Po dlouhých letech se konečně podařilo zahájit rekonstrukci, kterou zachráníme kulturní památku, a zároveň významně navýšíme kapacity našich základních škol. Z takzvané Staré školy bude najednou krásná nová základka. Strašnice se mají na co těšit,“ řekl místostarosta Prahy 10 David Kašpar (VLASTA / STAN), jenž má na vršovické radnici na starost školství a kulturu. 

Vedení Prahy 10 v minulosti zvažovalo, že by do budovy mohlo přestěhovat úřad městské části, nakonec však rozhodlo o opravě stávající radnice ve Vršovické ulici.

Radnice desáté městské části dříve uvedla, že v souvislosti s demografickými prognózami bude nutné zpracovat i další projekty rozšíření u škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. Loni radnice začala stavět novou mateřskou školu v Bajkalské ulici,“ uvedla ČTK.


Autor: puc

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru