dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Praha 10 vystěhuje z Čapkovy vily exponáty, potom začne s opravou
Posmrtná maska Karla Čapka se našla ve skříni. Foto: PP

Praha 10 vystěhuje z Čapkovy vily exponáty, potom začne s opravou

Praha 10 začne z Čapkovy vily na Vinohradech stěhovat exponáty, poputují do depozitáře Národního muzea. ČTK to řekl Vít Novák, mluvčí Prahy 10, která vilu před několika lety koupila a upravuje ji na muzeum. Veřejnosti by se mělo otevřít v prosinci 2018. Při inventuře objevili odborníci i věci, které byly považovány za ztracené, například Čapkovu posmrtnou masku.

„Sádrovou posmrtnou masku sejmul Čapkův přítel asi hodinu po smrti," řekla novinářům Šárka Doležalová z úřadu městské části. Kromě masky odborníci při zkoumání vily objevili také vějíř, který měla Čapkova manželka Olga Scheinpflugová na jeho pohřbu, další vějíře či kufřík s líčidly této slavné herečky. Zajímavostí je také takzvaný buňát nepřekotitelný, čili kalamář, který dostal Karel od rodičům k pátým narozeninám.

Dnes ve vile vedení městské části podepsalo memorandum o spolupráci s ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví. „Památník se o vilu sám ucházel, nakonec jsme ale podpořili Prahu 10," řekl po podpisu ředitel památníku Zdeněk Freisleben. Památník bude podle něj městské části pomáhat s přípravou muzea.

„Je to takový symbolický startovní výstřel k zabalení artefaktů, vyklizení místností a následně můžeme začít citlivou rekonstrukci," doplnil radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Na dotaz ČTK doplnil, že nyní Praha 10 vybírá dodavatele projektu a se stavebními pracemi by chtěla začít začátkem příštího roku. Otevření muzea chce naplánovat k 80. výročí Čapkova úmrtí v prosinci 2018.

podpis-memoranda-capkova-vila-nahled

Podpis memoranda o spolupráci Prahy 10 s ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví. Zprava: náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, starosta Prahy 10 Vladimír Novák a ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben.

V připravovaném muzeu, které budou moci návštěvníci navštěvovat v malých skupinkách, budou všechny prohlídkové okruhy začínat na zahradě. Z ní návštěvníci vstoupí do suterénu domu, kde bude zázemí muzea a prostory pro pořádání setkání a čtení. V prvním patře bude prostor pro krátkodobé výstavy, bude také využíván pro reprezentační účely Prahy 10. Druhé patro a podkroví zůstanou zachována v podobě, v jaké je Čapek opustil.

Spisovatelovu polovinu dvojvily postavenou v letech 1923 až 1924 zakoupila radnice předloni od dědiců za 44 milionů korun. Zároveň městská část zažádala ministerstvo kultury o zařazení vily na seznam národních kulturních památek. Druhá část dvojvily patří potomkům malíře Josefa Čapka, Karlova bratra.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru