Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 10 vyhlásila dotační program na podporu péče o památkově hodnotné domy

Úřad Prahy 10 spustil 30. října dotační program na podporu památkově hodnotných nemovitostí ve svém katastru, bez ohledu na to, zda-li jsou, nebo nejsou památkově chráněny. Vlastníci takových objektů mohou žádosti posílat až do 1. března roku 2024. Celkem je na podporu přichystáno 600 tisíc korun.

Prostředky půjde využít mimo jiné na opravy fasád, zdobených říms, atik, vchodů, maleb, jako i ojedinělých stavebních řešeních dokládajících vývoj stavební produkce minulosti. Cílem je, aby domy, které utváří genia loci svého okolí, nechátraly.

„Katastr Prahy 10 je krásným kaleidoskopem různých stavebních stylů, které reflektují jednotlivé historické dekády. Naším úkolem je uchovat jej pro budoucí generace. Proto jsme po již poněkolikáté vypsali tento dotační program, který drobně přispěje k uchování řemeslného a stavebního umu našich předků,“ řekl místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Do hodnocení se mohou se svou žádostí přihlásit také vlastníci jiných nemovitých prvků veřejného prostoru, které nelze vylučovat ze souboru stavebních objektů tvořících ráz městské části.

Nejde tedy výhradně o uchování význačných a výtvarně hodnotných stavebních děl, ale současně a ve stejné míře také o úsilí ochránit svědectví řemeslné tvorby všedního dne.

Program cílí nejen na nemovitosti ve čtvrtích Prahy 10 spadajících do celopražské památkové rezervace či lokální MPZ, ale i na objekty v okrajových částech, kde se se vedle známých světských a církevních staveb nachází i další památkově hodnotné objekty vlastněné soukromníky, které si zaslouží pozornost a péči.

I tyto nemovitosti jsou podstatné pro poznání stavebního vývoje a urbanizace Prahy a desáté městské části.

Více informací a dokumenty k získání dotace naleznete na tomto odkazu:
https://praha10.cz/vedeni-a-sprava-mc/finance/granty-a-dotace/dotacni-program-pro-oblast-podpory-pece-o-pamatkove-hodnotne-objekty-nemovite-2024

Pro jakékoliv informace lze volat na telefonní číslo 267 093 216. Oddělení památkové péče nabízí také konzultaci záměru přímo na místě.


Autor: red

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru