Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků
Bytový dům Malešice. Foto: P10

Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků

Praha 10 nouzově ubytovala 104 ukrajinských uprchlíků. Azyl pro ně našla v Bytovém domě Malešice (BDM), kde mají ženy s dětmi zajištěné i stravování. Přímo v objektu jim je k dispozici také komunitní a rodinné centrum Jablíčkov, jehož herny mohou využívat. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Ubytování pro uprchlíky jsme připravili na základě žádosti pražského primátora. Během jediného dne jsme pro ně zajistili spacáky, hygienické potřeby a další nezbytné věci. V pátek a v sobotu k nám pak přijely maminky a babičky s dětmi, které mají přímo v objektu každý den snídaně, obědy i večeře,“ uvedla starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta).

„Uprchlíci jsou ubytovaní v prostorech, které byly při rekonstrukci protější Polikliniky Malešice dočasně využívané jako ordinace lékařů. Jedná se o přechodnou variantu, zatím do konce března,“ doplňuje místostarosta Petr Beneš (Piráti), jenž má v gesci právě byty a nebytové prostory.

Ocenil bleskovou reakci rodinného a komunitního centra Jablíčkov, které sídlí přímo v budově, hned naproti jídelně.

„V tomto týdnu, kdy jsou v Praze 10 jarní prázdniny, mohou maminky s dětmi využít každý den odpoledne herny se spoustou hraček. Kromě toho bude Jablíčkov shánět materiální pomoc, kterou zájemci budou potřebovat,“ řekl Beneš.

Kulturní a volnočasový program pro období, kdy jsou zavřené školy, připravila radnice podle Hamrníka také v Kulturním domě Barikádníků, kde od úterý do čtvrtka dopoledne výtvarné dílničky, a v Kině Pilotů, kde se v pátek bude promítat pohádka. 

Přímo v BDM je uprchlíkům k dispozici informační centrum, nově posílené o radniční koordinátorku pomoci se znalostí ukrajinštiny a ukrajinských reálií.


Autor: Karel Netolický

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru