Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků
Bytový dům Malešice. Foto: P10

Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků

Praha 10 nouzově ubytovala 104 ukrajinských uprchlíků. Azyl pro ně našla v Bytovém domě Malešice (BDM), kde mají ženy s dětmi zajištěné i stravování. Přímo v objektu jim je k dispozici také komunitní a rodinné centrum Jablíčkov, jehož herny mohou využívat. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Ubytování pro uprchlíky jsme připravili na základě žádosti pražského primátora. Během jediného dne jsme pro ně zajistili spacáky, hygienické potřeby a další nezbytné věci. V pátek a v sobotu k nám pak přijely maminky a babičky s dětmi, které mají přímo v objektu každý den snídaně, obědy i večeře,“ uvedla starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta).

„Uprchlíci jsou ubytovaní v prostorech, které byly při rekonstrukci protější Polikliniky Malešice dočasně využívané jako ordinace lékařů. Jedná se o přechodnou variantu, zatím do konce března,“ doplňuje místostarosta Petr Beneš (Piráti), jenž má v gesci právě byty a nebytové prostory.

Ocenil bleskovou reakci rodinného a komunitního centra Jablíčkov, které sídlí přímo v budově, hned naproti jídelně.

„V tomto týdnu, kdy jsou v Praze 10 jarní prázdniny, mohou maminky s dětmi využít každý den odpoledne herny se spoustou hraček. Kromě toho bude Jablíčkov shánět materiální pomoc, kterou zájemci budou potřebovat,“ řekl Beneš.

Kulturní a volnočasový program pro období, kdy jsou zavřené školy, připravila radnice podle Hamrníka také v Kulturním domě Barikádníků, kde od úterý do čtvrtka dopoledne výtvarné dílničky, a v Kině Pilotů, kde se v pátek bude promítat pohádka. 

Přímo v BDM je uprchlíkům k dispozici informační centrum, nově posílené o radniční koordinátorku pomoci se znalostí ukrajinštiny a ukrajinských reálií.


Autor: Karel Netolický

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru