Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků
Bytový dům Malešice. Foto: P10

Praha 10 ubytovala v malešickém bytovém domě přes sto ukrajinských uprchlíků

Praha 10 nouzově ubytovala 104 ukrajinských uprchlíků. Azyl pro ně našla v Bytovém domě Malešice (BDM), kde mají ženy s dětmi zajištěné i stravování. Přímo v objektu jim je k dispozici také komunitní a rodinné centrum Jablíčkov, jehož herny mohou využívat. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Ubytování pro uprchlíky jsme připravili na základě žádosti pražského primátora. Během jediného dne jsme pro ně zajistili spacáky, hygienické potřeby a další nezbytné věci. V pátek a v sobotu k nám pak přijely maminky a babičky s dětmi, které mají přímo v objektu každý den snídaně, obědy i večeře,“ uvedla starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta).

„Uprchlíci jsou ubytovaní v prostorech, které byly při rekonstrukci protější Polikliniky Malešice dočasně využívané jako ordinace lékařů. Jedná se o přechodnou variantu, zatím do konce března,“ doplňuje místostarosta Petr Beneš (Piráti), jenž má v gesci právě byty a nebytové prostory.

Ocenil bleskovou reakci rodinného a komunitního centra Jablíčkov, které sídlí přímo v budově, hned naproti jídelně.

„V tomto týdnu, kdy jsou v Praze 10 jarní prázdniny, mohou maminky s dětmi využít každý den odpoledne herny se spoustou hraček. Kromě toho bude Jablíčkov shánět materiální pomoc, kterou zájemci budou potřebovat,“ řekl Beneš.

Kulturní a volnočasový program pro období, kdy jsou zavřené školy, připravila radnice podle Hamrníka také v Kulturním domě Barikádníků, kde od úterý do čtvrtka dopoledne výtvarné dílničky, a v Kině Pilotů, kde se v pátek bude promítat pohádka. 

Přímo v BDM je uprchlíkům k dispozici informační centrum, nově posílené o radniční koordinátorku pomoci se znalostí ukrajinštiny a ukrajinských reálií.


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru