dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Praha 10: Starostkou se stala Kleslová z ANO, Vlastu a TOP 09 poslala do opozice
Bývalý starosta Bohumil Zoufalík (Nez. pro Prahu 10) blahopřeje Radmile Kleslové z ANO ke zvolení. Foto: Praha 10

Praha 10: Starostkou se stala Kleslová z ANO, Vlastu a TOP 09 poslala do opozice

Vedení radnice Prahy 10 pro toto volební období ovládlo hnutí ANO, které po dnešním ustanovujícím zasedání místního zastupitelstva získalo většinové zastoupení v městské radě. Starostkou byla zvolena Radmila Kleslová (ANO), která byla lídryní tohoto vítězného politického uskupení v komunálních volbách. To také získalo i post dalšího místostarosty a třech radních.

„Jedná se o velký úspěch našeho hnutí, protože se nám podařilo získat většinu ve vedení města a možnost prosazovat tak co nejlépe náš program,“ komentovala své zvolení nová starostka Radmila Kleslová.

Dnešní volba zajistila znovuzvolení 1. místostarostovi Vladimíru Novákovi (ČSSD). Dalším místostarostou se stal nováček v místním zastupitelstvu Petr David (ANO). Na posty uvolněných radních byli zvoleni Dagmar Lešenárová (ANO), Ivana Cabrnochová (SZ) a Bohumil Zoufalík (Nez. pro Prahu 10).

Zbývající posty tří radních obsadil Jaroslav Štěpánek (ANO), Pavel Plesník (ANO) a Jiřina Vondráková (ČSSD). Poprvé v historii ve vedení města nebudou zástupci ODS.

Do schválených priorit v koaliční smlouvě pro toto volební období bylo zařazeno zrušení zakázky na stavbu nové radnice na Hagiboru, vyhodnocení ekonomické výhodnosti rámcové smlouvy na stavební zakázky či rekonstrukce a otevření školy u metra Strašnická.

„Chceme také citlivě zrekonstruovat KD Barikádníků, mít nezadlužený a participativní rozpočet se zapojením našich občanů a navýšíme místa v mateřských školkách a jeslích,“ vyjmenovala některé priority starostka.

Praha 10 bude podle ní také transparentně prodávat majetek formou elektronických aukcí a veřejného losování, zachová lokalitu Trojmezí jako veřejně přístupný park, zpřístupní vilu Čapkovu a Klobenovu vilu pro veřejnost a bude regulovat hazard.

Dva dny před ustavujícím jednáním zastupitelstva zkrachovala kvůli sporu o složení rady koaliční jednání vítězného ANO s druhou koalicí Vlasta (KDU-ČSL, LES, Občané Prahy 10 s podporou Pirátů) a třetí TOP 09. ANO nesouhlasilo s tím, že by stejně jako další dva koaliční partneři mělo mít jen tři zástupce.

ANO má v novém zastupitelstvu devět hlasů, po osmi TOP 09 a koalice Vlasta. Kromě nich je v zastupitelstvu také pět sociálních demokratů, tři zastupitelé z ODS a tři ze Strany zelených. Po dvou dalších má hnutí Nezávislí pro Prahu 10 končícího starosty Zoufalíka a KSČM.


Další články
Nahoru