dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Praha 10 se chystá na referendum. Navážeme užší vztah mezi lidmi a radnicí, věří starosta
Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík nedávno založil hnutí Nezávislí pro Prahu 10, které vede do říjnových voleb. Foto: archiv

Praha 10 se chystá na referendum. Navážeme užší vztah mezi lidmi a radnicí, věří starosta

„Je tu spousta stran a hnutí, jež referenda zneužívají a skrz jejich vyvolávání se jen snaží na sebe upoutat pozornost a mást lidi. Když pak dojde na lámání chleba a dojde ke shodě, tak se referendum snaží blokovat. To je případ i Prahy 10," říká v rozhovoru pro Pražský patriot starosta desáté městské části Bohumil Zoufalík (Nez. pro Prahu 10).

Zastupitelé Prahy 10 schválili předminulý pátek referendum k radnici, k hazardu a dalším tématům. Jste rád, že se bude referendum konat?
Ano, protože jsem přesvědčený, že o zásadních věcech by lidé měli spolurozhodovat s politiky. To je i v případě referenda o hazardu. O nulové toleranci a případně o částečné toleranci mezi občany ani politiky nepanuje jednotný názor. A je třeba jasně a zodpovědně říci, jestli je větší prospěch z financí získaných z hazardu a investovaných třeba do sportu a dalších odvětví, nebo naopak zda hazard způsobuje větší škody.

Bylo schváleno omezení finančních nákladů na výstavbu nové radnice ve výši 500 miliónů korun. V médiích se hlavně kvůli názoru některých kritiků „miliardové radnice" hovořilo o částce dvojnásobné. Myslíte, že by částka 500 milionů mohla být reálná, ať již bude realizován jakýkoli projekt?
Musíme si uvědomit, že radnice slouží lidem a jako zázemí úředníků, kteří zajišťují služby zejména pro občany. Každý, kdo chce cokoli vyřídit na radnici, to chce rychle zvládnout bez dlouhého čekání a náročnosti. A k tomu musíme vytvořit podmínky. Na druhé straně musím konstatovat, že současná budova úřadu tyto parametry nesplňuje a navíc je ve špatném technickém stavu.

Takže vyvstávají zcela jasné dvě otázky. Buď radnici rekonstruovat, anebo ji umístit na jiné místo dostupnější veřejnosti, třeba i s lepší možností parkování. Konečnou cenu vždy stanoví výsledek výběrového řízení. Já věřím, že 500 milionů korun je reálná cena.

Jakou z možností budoucnosti sídla radnice desáté městské části v současnosti preferujete?
Doufám, že mi v tomto ohledu pomohou v referendu občané. Nepreferuji ani jednu variantu, ale je nutné kvůli nedobrému technickému stavu současné budovy rychle rozhodnout a začít realizovat jednu z navržených variant.

Obávám se totiž, že liknavostí při rozhodování bychom se mohli dostat v budoucnu až do stavu, kdy budeme nuceni současnou budovu radnice uzavřít a následně vše řešit pod tlakem, který při rozhodování není dobrý rádce.

Vedle problematiky výstavby radnice lidé v odpovědích nejvíce požadovali vypsání referenda k omezení hazardu. V jakých částech Prahy 10 hazard lidi nejvíce trápí?
Městská část výrazně snížila počet heren na svém území. U těch, které zůstaly zachovány, děláme preventivní kontroly, takže předcházíme případným problémům.

Jaké jsou příjmy Prahy 10 z hazardu a na co jsou používány?
Musím přiznat, že pro většinu městských částí v Praze jsou příjmy z loterií významnou položkou v rozpočtu. Tvoří významnou část vynakládaných peněz na podporu mládežnického sportu, dětí ve školách, ale i v dalších oblastech. Výpadek těchto příjmů bude citelný a budeme ho muset řešit v rámci rozpočtu nebo omezením financování již zmíněných odvětví.

Radnice v uplynulém měsíci rozeslala všem občanům Prahy 10 dopis, ve kterém se dotazovala na témata, která by radnice do referenda mohla zařadit. Měli lidé zájem reagovat?
Zájem občanů nás překvapil a jsem za něj rád. Myslím si, že prostřednictvím referenda by se mohl navázat ještě užší vztah mezi lidmi a radnicí

Lidé v odpovědích požadovali i rozšíření sociálních služeb. Jakým směrem by měl v budoucnu jít vývoj v této oblasti?
Trochu jsme to i očekávali, protože desátý pražský obvod má nejstarší obyvatelstvo v rámci celé metropole. Ten tlak na rozšiřování sociálních služeb tady je a my na to již reagujeme. Pokud se podíváte na rozvoj sociálních služeb v Praze 10, tak máme jednu z nejkvalitnějších sítí hlavního města.

Jenom letos byl otevřen dům spokojeného stáří ve Vršovickém zámečku, máme tu LDN, Centrum sociálních služeb a řadu dalších zařízení. Je skvělé, že nám lidé prostřednictvím svých odpovědí dali najevo, o které sociální služby mají největší zájem, a z toho chceme vyjít i pro jejich další zkvalitnění.

Jednotlivá referenda se uskuteční během dvou kol senátních voleb v září a komunálních voleb v říjnu. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit 35 procent voličů. Naznačil jste, že rozhodnutí občanů budete brát jako závazné, i když se ho nezúčastní zákonem stanovená většina. Trvá tento váš postoj a panuje na něm shoda i rámci koalice na radnici?
Jakýkoliv názor od občanů bereme vážně a budeme s ním pracovat. I když se referenda nezúčastní potřebný počet, i tak nám to naznačí cestu, kterou se můžeme vydat. Já ale věřím, že referendum bude platné a lidé o budoucnosti Prahy 10 rozhodnou.

Jaké výsledky referenda předpokládáte?
Nejsem věštec, a tak se nechám překvapit. Jsem přesvědčený, že každý občan Prahy 10 má určitý přehled o tom, co se v městské části děje, každého také trápí něco jiného. Tento přehled je v zásadě ale dostatečný na to, aby se každý mohl k těmto otázkám zodpovědně vyjádřit. Věřím, že občané rozhodnou správně.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru