dnes
Pátek - prehanky-dest
16°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Praha 10 schválila rozpočet na příští rok se schodkem 335 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 schválila rozpočet na příští rok se schodkem 335 milionů korun

Radnice Prahy 10 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 769 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 335 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu, který v pondělí schválili zastupitelé. Na investice má jít 338,9 milionu korun, tedy zhruba 30 procent celkových výdajů. Opoziční strany při hlasování rozpočet nepodpořily. Pro letošek má Praha 10 schválený rozpočet se schodkem 770,9 milionu korun.

Radní Lucie Sedmihradská (Vlasta) uvedla, že po dlouhé době byl rozpočet schválen včas. „Po více než deseti letech nebude muset městská část hospodařit v rozpočtovém provizoriu," uvedla. To podle ní například znamená, že nebude nutné odkládat začátkem roku investice do doby schválení rozpočtu.

Dodala, že všechny navržené investice jsou v příštím roce uskutečnitelné a peníze, které na ně půjdou, budou ještě vyšší, protože do rozpočtu zatím nelze zahrnout přislíbené dotace. Radní dále řekla, že běžné výdaje budou o šest procent nižší než v rozpočtu schváleném pro letošní rok.

Největšími investicemi má být dokončení první části rekonstrukce malešické polikliniky za 125 milionů korun, dokončení opravy prázdného domu v ulici U Vršovického nádraží za 50 milionů korun a rekonstrukce budovy úřadu městské části, u které se pro příští rok počítá s výdaji 50 milionů korun na projektovou dokumentaci.

Podle Sedmihradské bude zahájena také výstavba nové mateřské školy Bajkalská. Radnice bude investovat i do dalších školských zařízení, podle radní bude muset do roku 2030 do této oblasti vložit odhadem 1,6 miliardy korun.

Zastupitel a bývalý starosta Vladimír Novák (Starostové pro Prahu) upozornil na fakt, že rozpočet počítá s prodejem nemovitostí v celkové hodnotě 230 milionů korun, přestože koalice má v programovém prohlášení, že nebude rozprodávat majetek.

Podle Sedmihradské jde z velké části o už schválené prodeje nebo vypořádání v souvislosti s minulými privatizacemi bytových domů. V plánu jsou nicméně i nové prodeje, například domu v Moskevské ulici.

Podle Tomáše Peka (TOP 09) rozpočet neřeší nejpalčivější problémy městské části, jako je dostupnost bydlení. Kritizoval také fakt, že radnice ve střednědobém výhledu uvádí půjčky na víceleté investice, které budou zavazovat následující vedená radnice. Sedmihradská k tomu uvedla, že každou půjčku bude muset tak jako tak schválit zastupitelstvo.

Schválený rozpočet a realita na konci daného roku se v pražských městských částech obvykle neshodují, důvodem bývá neuskutečnění všech zamýšlených investic. Tak tomu podle Sedmihradské pravděpodobně bude i letos, kdy schválený rozpočet počítá se schodkem více než tři čtvrtě miliardy korun.

„Všechna čísla, které máme zatím k dispozici, naznačují, že reálný schodek bude někde kolem 400 milionů korun," uvedla radní. Dodala, že na investice zřejmě půjde obdobná částka. Schválený rozpočet pro letošek počítal s výší investic přes 600 milionů.

Koalici v Praze 10 tvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. V opozici je hnutí ANO, TOP 09 a hnutí Starostové pro Prahu. Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110 000 lidí.


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru