dnes
Čtvrtek - oblacno
5°C
zítra
Pátek - zatazeno
6°C
pozítří
Sobota - skorojasno
8°C
Praha 10 schválila generel, který napoví, jak rozvíjet veřejná prostranství
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 schválila generel, který napoví, jak rozvíjet veřejná prostranství

Zastupitelstvo desáté městské části minulý týden schválilo Generel veřejných prostranství. Zásadní dokument, který bude v následujících letech sloužit jako základní podklad pro rozhodování o rozvoji veřejných prostranství v Praze 10.

„Veřejná prostranství vnímáme jako srdce města. Lidé tudy nemusí jen procházet, často se tu setkávají a tráví čas. Praha 10 je velká městská část s historií mnoha menších městských celků. Schválení zastřešující koncepce, jak veřejná prostranství na našem území využívat a zlepšovat, považuji za obrovský přínos všem obyvatelům do budoucna,“ říká radní pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík.

Dokument, který minulý týden schválilo zastupitelstvo, nahlíží na veřejná prostranství jako na jeden celek. Snaží se mapovat jejich současné využití, určit jejich případné limity a nabízet způsoby, jak s místy pracovat tak, aby přispěly i ke společenskému vývoji města.

„Pro zjednodušení uvádím vzorový příklad. Městská část se rozhodne rekonstruovat například vybrané náměstí. Na základě Generelu toto prostranství definujeme, to znamená určíme jeho význam a důležitost a stanovíme charakter. Tyto informace nám při rekonstrukci dále poslouží např. jako vodítko k výběru vhodných povrchových materiálů, k určení míry ozelenění a budoucímu využití prostoru,“ přibližuje význam materiálu radní Zoufalík. „Generel je v rámci Česka unikát. V Praze jsme první,“ dodává.

Generel veřejných prostor je tedy jakousi dohodou o způsobu organizace a využívání veřejných prostranství, který ale jde napříč celou společností. Kromě toho samozřejmě reaguje na aktuální potřebu plánování investic do veřejných prostranství, protože jejich revitalizace se v poslední době dostaly do popředí zájmů jak města, tak jeho obyvatel.

Proto se při jeho tvorbě dbalo na to, aby byl Generel v souladu nejen s politikou rozvoje městské části, ale také s tezemi Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, do tvorby byli navíc zapojeni jak odborníci, tak veřejnost.

Dokument je svým zaměřením i rozsahem zcela ojedinělým v rámci České republiky.  Protože se jedná svým charakterem o inovativní koncepční dokument, budí Generel pozornost dalších městských částí hlavního města. Po vzoru Prahy 10 se tímto tématem zabývá nyní například i Praha 4 a další města.

Generel veřejných prostranství Prahy 10 plní několik úloh a následně bude nutné zajistit aplikování jeho hlavních tezí, mezi kterými je například vznik celkové koncepce rozvoje veřejných prostranství, koncepce a vzájemné vazby dílčích systémů (např. systém zeleně, dopravy, apod.), typologie veřejných prostranství, tedy určení charakteru a významu v rámci systému veřejných prostranství nebo to, že by měl sloužit jako podklad pro rozhodování v daném území.

Zajímavé zprávy o Praze 10 si můžete přečíst zde:

cover-zpravodaj


Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

Včera v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

Včera v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

Včera v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

20. března 2018 v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

18. března 2018 ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

Další články
Nahoru